| Dreaqul a întrebat:

Am o problema foarte mare!
Daca o mama are 2 copii (o fata si un baiat, fata e mai mica ca baiatul) si ea favorizeaza mai mult pe fata decat pe baiat adica pe fata o lasa mai mult la calculator si pe baiat il pune sa faca treburi, si cand ei se cearta, mama ii da dreptate fetei si pe baiat il cearta foarte rau si cand fratele fetei glumeste cu ea putin, ea se duce la mama ei si il paraste si pe deasupra mai spune si minciuni mamei ei si apoi il bate pe fratele ei si ca acum mama lor a spus ca daca fratele fetei ii mai face ceva il pedepseste la sange fara calculator, televizor si iesit afara tot restul vietii pe cand sora lui il umileste si il injura si il intarate si el nu mai poate inghiti si ii spune cateva vorbe si apoi tot ea se duce sa il spuna.
Voi ce credeti ca ceea ce face mama lor se poate pedepsi prin lege, daca da, cam cat? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| stefaniacristina77 a răspuns:

Hei bombonikalove struck! Ce poveste durasad. Saracu' baiat.Asta e o nedreptate. Daca baiatul decide sa vorbeasca cu cei de la protectia copilului cred ca mamei pot sa i se suspnde dreptul de a mai avea grija de copi. Iar copii or se vor duce il grija altei rude ori in grija celor de la protectia copilului.happy

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poate fi pedepsita prin lege. Cel mult baiatul poate fi luat de la domicliu si dus intr-un orfelinat, desi mai indoiesc ca i-ar fi mai bine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Întotdeauna, fără excepţie, copilul mai mic va fi avantajat de părinţi şi mai iubit de către aceştia.
Încă n-am întâlnit o familie în care să nu se întâmple asta!
TOT TIMPUL MEZINUL (sau mezina în cazul de faţă) va fi mai avantajat(ă).
Unii părinţi nici nu cunosc această "regulă" dar o aplică în mod instinctiv.

| SummerSmile97 a răspuns:

Daca il bate se poate duce la protectia copilului
adica asa a facut si un prieten de-al meu si a depus reclamatie si a primit amenda big grin

| SummerSmile97 a răspuns:

Si in plus nu e bine ce face mama lor
adica daca fata e mai mica nu inseamna ca ea are dreptate intotdeauna...si eu am o sora mai mare si mama o crede pe ea ca e mai mare dar ma crede si pe mine(pe ea o crede mai mult pentru ca ea are 20 iar eu am 13 big grin)
deci nu e drept ce face mama baiatului si cum ti-am spus si in raspunsul de mai inainte se poate duce la protectia copilului (dar cred ca ii trebuie un martor) si daca se va adeveri ce se intampla parintii vor lua o amenda usturatoare big grin

| VecinaDeLa3 a răspuns:

Nu exista o lege speciala, doar daca mama respectiva recurge la violenta fizica(asta se poate pedepsi prin lege), ceea ce si face. Pt faptul ca o favorizeaza si alinta pe cea mica nu poate fi sanctionata, dar inteleg ca nu se poate continua asa. Cineva trebuie sa aiba o discutie lunga cu acea femeie...Revenind la problema violentei, o poti reclama la politie, dar in locul tau(si imi pare rau ca trebuie sa fiu asa directa cat si negativista)nu as avea mari asteptari. Dar mereu este loc de speranta si cine stie... Sa ne tii la curent cu evolutia situatiei. Succes!

| andreiutza_3143 a răspuns:

Buna, bombonika! Hmm...ai o problema serioasa aici. te pot ajuta! pai aici exista 2 variante :

1) Fie baiatul e nascut de o mama, si i-a murit sau tatal a divortat de mama, si tata s-a casatorit cu alta care are o fetita;
2) Asa se intampla cand se naste alt copil intr-o familie, cel mic este preferatul familiei.

Nu exista lege. Din pacate ai dat deja raspuns castigator sad o sa i se suspende acelei mame dreptul de a avea grija de copil.

| Theda a răspuns:

Acesta problema este foarte stranie. O mama ar trebui sa se ocupe de ambii copii.Eu nu prea cred ca te pot ajuta deoarece sunt si eu un copil. Daca mama lor se poarta asa, ar trebui sa chemi un judecator sau nu stiu, ceva de genul, si sa ii ia custodia copiilor. Sper ca ti-am fost de ajutor big grin.

| seful47 a răspuns:

You need serious help...

| Miruna_8642 a răspuns:

Nu se poate pedepsi prin lege.

Asta o patesc si eu. Eu am 13 ani iar fratele meu 5 si nu e zi sa nu ne certam. dar foarte rau. Mereu ne tachinam si chiar ne batem pana ajungem sa ne invinetim sau sa ne spargem buzele:]]. si chiar daca a inceput fratele meu s`au el m-a lovit mai tare tot pe mine ma cearta PENTRU-CA:Eu sunt mai mare si se astepta la mai mult de la mine nu sa dau in mintea copiilor si chestii din astea. SI chiar daca ii ia apararea lui fratele meu MEREU stiu ca si pe mine ma iubeste pentru`ca sunt primul copil:]]si cica` ea nu vroia sa mai faca unul sau numai de men vorbeam nu ma lasa sa mp jucariile=]]asta mi-a povestit bunica. Deci si pe fata o iubeste mult! Nu cred ca exista m-am sa nu`si iubesca copilul!:X

Sper ca te-am ajutat si sper ca fata respectiva sa inteleaga ce trebuie sa faca!

Funda?big grin

| mirela_8888 a răspuns:

Da, se poate, nu stiu cat este de mare baietelul, ar putea suna singur la protectia copilului si ar urma o ancheta si s-ar lua o decizie in functie de rezultatele acesteia.

| Dreaqul explică:

PS: fata are 10 ani si baiatul 12