| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutorul dvs!
Sunt tatal unei fete in varsta de 17 ani iar aceasta a plecat de acasa impreuna cu prietenul ei de 19 ani si s-au mutat impreuna! Am sesizat organele de politie dar, minora a dat o declaratie si nu poate fi luata de acolo cu forta. Este adevarat? nu o pot lua de acolo cu forta?
se poate casatorii fara acordul meu?

13 răspunsuri:
| oz a răspuns:

O sa vina ea acasa...atunci sa ii arati ce inseamna viata grea...
Da tipul e dubios? adica e baiat bun sau badaran? cine stie... poate nu e dracu asa de negru.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu poti face nimic atit timp cit ea spune ca nu este sechestrata si doreste sa stea cu el ok asta a vrut asta a facut. dar daca va pati ceva rau in timp trot acasa vin copii cit despre casatorie ...astazi in ROminia se poate orice. stai linistit las o in pace so cind se va lovi cu papul de sus va vedea pragul si se va intoarce. daca ii e bine ok sa ti ia viata in piept.

| Encore a răspuns:

Pai nu stiu ce sa cred despre acest lucru, dar mai bine las-o asa sa fie fericita, daca asa e ea fericita de ce nu? Ar trebui sa o intelegi si sa ii fi alaturi, asa va fi mai bine, si da normal ca se poate casatori fara acordul tau.

| pisoias29 a răspuns:

Si eu am 17 ani si mi-as dori foarte mult sa ma mut cu prietenul. Actuala generatie e foarte diferit de generatia din care a-ti facut dumneavoastra parte. Dumneavoastra comunicati cu fiica dumneavoastra? Sotia dumneavoastra ce rol are in educarea ei? Vorbiti impreuna despre relatia ei? Ii cunoasteti prietenul? Draga domnule daca a-ti fi avut o relatie stransa cu fiica dumneavoastra, in aceste momente aceasta v-ar fi cerut un sfat, o parere, sau macar mamei ei.Tot ce puteti face este sa asteptati calm, sa lasati lucrurile cum sunt o saptamana, o luna sa vedeti cum decurge aceasta schimbare. Poate fiica dumneavoastra se considera indeajuns de matura pentru a-si forma o familie de la anii astia, pentru a munci sa isi satisfaca nevoile, desi la 17 ani putine persoane ar anagaja-o…lasati-o sa isi dea seama ca decizia care a luat-o nu e cea mai portvita si ca va avea timp tot restul vietii sa stea impreuna cu prietenul ei

| AliNuTzA_9627 a răspuns:

Am si eu o sora care in urma cu ceva timp a procedat exact ca fiica d-vs.Nu s-a putut nici cu politia, nici cu nimic sa o scoatem din casa baiatului. avea tot 17 ani, daca ea declara ca ii e bine acolo si nu vrea sa vina acasa nu poate sa o ia cu forta nimeni.Sora mea a plecat pentru ca avea nevoie de mai multa libertate.Nu a stat mult la tipul acela, a fost un fel de refugiu acum suntem am2 in Spania si muncimbig grinDeci... fata d-vs, poate sa decida.Cred ca o sa constientizeze mai devreme sau mai tarziu unde ii este cel mai bine.
Multa sanatate!

| sy46 a răspuns:

Din moment ce a plecat de acasa inseamna ca ii este mai bine fara dumneavoastra.Sau ca fata a vrut sa guste libertatea. Intr-un final oricum va va simtii lipsa.Si nu, nu o puteti lua de acolo cu forta, si se poate casatori fara acordul dumneavoastra.

| Ingerasull99 a răspuns:

Odata ce depaseste varsta de 16 ani, poate face ce vrea, poate fi si judecata, penibila si de puscarie; o sa revina ea acas, uni sunt mai batuti in cap, datorita lipsei de libertate comite aceste gesturi! Am doar 18 ani, am profitat de fiecare clipa libera si abia astept sa parasesc casa parintilor! Nu o sa se marite ea asa devreme, chill out, o sa isi dea seama ca mai sunt baieti!

Răspuns utilizator avertizat
| giulia_6563 a răspuns:

Da intr-adevar nu oputeti lua cu forta, dar avand in vedere faptul ca inca nu sa maturizat se va intoarce repede acasa numai cu conditia sa nu ii spuneti nimic sa nu o alungati sau sa nu ii reprosati absolut nimic deoarece o va rani lucrul acesta.nu aveti de unde sa stiti in ce stare va este fica daca o duce bine sau nu, cand se va intoarec acasa sa stiti ca nu o v face de bine deoarece ori sa certat cu prietenul ori nu a mai suportat dorul de parinti.incercati sa vb cu ea sa va simta aproape si in momentul cand are o problema sa stie la cine sa apeleze.mai exista o varianta ea poate vrea sa se intoarca acasa dar ii este teama de ce ati putea spune dumneavoastra. e imatura si nu isi da seama ce face o sa vada ea mai tarziu ce consecinte va avea aceasta alegere facuta de ea.incercati sa nu o mai cautati sau sa o amenitati chestii de genu deoarece mai rau faceti.incercati sa faceti rost de numarul ei de telefon sau interesati-va de ea la prietenii ei, totusi nu ii fortati sa zica vreo cv ca nu veti rezolva nimic.intalnitiva cu amandoi si stati de vorba cadeti de acord.

| danaG a răspuns:

Eu am 26 de ani, iar acum 6 ani am plecat de acasa ca sa ma casatoresc cu un baiat, actualul sot.nu stiu daca se poate casatorii fara acordul tau dar ai mei nu au venit nici la nunta. apoi ne-am impacat si acum totul e ok. un mic sfat? orice face, doar pastrand legatura cu ea si facand-o sa creada ca esti de acord cu ce face o poti controla! ca prieten o poti vigila, nu ca dusman!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca o luati cu forta ce credeti ca rezolvati, ca tot cu el o sa fie prietena si tot acolo va trage, se pare ca de la 16 ani pot lua decizii singuri, legal nu stiu
aici aveti si legal
Consiliul Superior al Magistraturii a avizat aceasta propunere legislativa • exista posibilitatea încheierii casatoriei si pentru minorii de 16 si 17 ani, pentru motive temeinice •
http://209. 85. 135. 132/search? q=cache:1w_Aesd66UQJ:...clnk&gl=ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O poti ajuta fiindui aproape. daca o fi cazul isi da ea seama ca a gresit.si atunci trebuie sa se bazeze pe cineva, fiindca va suferi. daca nu... vor trai in contuinuare si se vor casatori. doar nu e singura care se marita la 17 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NU o poti forta sa faca ce doresti tu.
Se poate casatori si face orice fara acordul tau.
Nu stiu cat ai fost alaturi de ea pana acum, probabil nu prea mult, sau nu prea bine.
Cam dificila situatia, nu cred ca rezolvi nimic daca te opui. Aceepta asta, si incerca sa fii alaturi de ea..., singura va trebuie sa realizeze cateva lucruri.

Ps: nu fii sefu' fiicei tale, fii un bun prieten.

Nu vreau sa fiu rautacios, dar probabil daca te purtai altfel nu ea, nu se ajungea aici. Am zis probabil!

Succes, chiar ai nevoie.