| Bogdana a întrebat:

Am si eu o intrebare: Am parul saten inchis, ochii maro spre negru si mi-ar placea sa imi inchid putin culoarea parului. dar pe cale naturala, nu prin vopsea...de ex. ceaiuri remedii naturale mai pe scurt si as mai vrea sa stiu cum pot face pentru a-mi creste parul mai repede.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| rallu_5150 a răspuns:

Asta mi-am dorit si eu in vara happy poti incerca aceeasi metoda ca si mine. care a avut rezultate vizibile.

In apa pe care o fierbi pentru a te spala la cap (separat de cada, dus) cca 5l de apa. intr-o oala, adaugi frunze de nuc cu cat mai multe cu atat mai bine( eu am adunat maxim 30-35 frunze) adaugi coji de nuca de la vreo 10-15 nuci happy si foi de ceapa uscata happy.

Toate astea le strecori printr`un tifon intr-o alta oala. si apa colorata o folosesti pentru a te limpezi pe cap la final, inainte te speli cu sampon. dupa ce te clatesti cu apa normala de dai cu balsam( eu am folosit pantene) te clatesti cu apa normala. iar dupa tii capul in apa strecurata prin tifon. timp de 10-15 minute. cu cat mai contentrata cu atat mai bine.
Nu te mai limpezesti la final, iar dupa ramai cu o nuanta mai inchis (vizibil) fata de cum erai.

Eu am fost blonda, si mi-a iesit un chapucino tongue folosesc mereu happy cand il vreau mai inchis te tine cam 2 saptamana maxxim chestia asta. nasol ca pe timp de iiarna stam cam prost cu frunzele de nuc. in schimb e ok!

Sper sa te ajute raspunsul meu happy si mult noroc :*

7 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Cel mai bun este ceaiul din frunze de nuc cu care te vei clati dupa spalare. La mine a avut efect pozitiv. Mult succes.

| juniper a răspuns:

Stiu un site bun pentru tratamente naturale pentru par:
http://www.armonianaturii.ro/......41-articol Este jos acolo.

| Bogdana explică:

Multumesc mult la toti pentru raspunsuri, toate imi vor fi de folos, toate sunt intelgente...de aceea am acordat pentru fiecare raspuns cate 1 punct folositor si un 1 punct inteligent... daca as fi putut sa dau la toti fundite la aceasta intrebare a mea, as fi dat.Multumesc inca o data!

| dada a răspuns:

Ceaiul de nuca inchide parulwinking functioneaza

| dada a răspuns:

Improspateaza-ti culoarea parului intr-un mod sanatos!

Daca nu esti o impatimita a vopselelor de par din comert, dar iti doresti ca parul tau sa se bucure de mai multa culoare, exista si metode alternative, cu produse naturale, care sa-ti indeplineasca aceasta dorinta.

Vrei ca frumosul tau par saten sa aiba o nuanta mai deschisa decat este in prezent? Atunci apeleaza cu incredere la ceaiul de musetel sau la cel de lamaie. Dupa ce iti speli parul poti aplica la clatire un pahar de apa amestecata cu sucul de la o lamaie. Se lasa 15 minute pe par, dupa care se clateste. De asemenea poti fierbe 10 pliculete de ceai de musetel, dupa care iti vei clati parul cu acest amestec. Efectele nu vor fi spectaculoase de la prima folosire, dar se vor acentua in timp, dupa cateva spalari.
Frunzele de nuc, castan, urzica sau ceaiul negru. Pentru o culoare mai inchisa a parului poti folosi un decoct din frunzele de mai sus, la alegere, cu care sa-ti clatesti parul dupa ce l-ai spalat. La fel si in cazul ceaiului negru, la ultima clatire se poate folosi o infuzie din acesta.
Cojile de nuca ca si frunzele de nuc se folosesc pentru culori mai inchise. In doua cani de apa se pun cateva coji de nuca si doua plicuri de ceai verde la fiert. Amestecul se va fierbe timp de 20 de minute, se va raci si apoi strecura. Cu acesta se va clati parul proaspat spalat.
Hena. Aceasta vopsea nu ataca parul, dar trebuie aplicata pe un par natural sau daca ai parul vopsit, este bine sa astepti macar patru luni inainte de a o aplica. Hena are un pigment foarte rezistent si va tine o perioada indelungata, in care, daca vei dori sa scapi de ea, nu va fi un lucru prea usor. Asa ca, gandeste-te de doua ori inainte de a o aplica. Poti obtine cu aceasta o nuanta de roscat. O poti procura de la plafar. Modul de utilizare este urmatorul: Se amesteca hena cu apa, dupa care se aplica pe par si se mentine timp de 45 de minute. La sfarsit se spala bine parul. Daca nu se prinde de par de prima oara, nu te descuraja si mai incearca inca o data dupa cateva saptamani.
Ceapa alba sau rosie. Potrivita pentru parul blond, aceasta va crea niste accente cu nuante aramii. Se iau doi pumni de foi fragede de ceapa si se fierb bine. Dupa ce amestecul se raceste, se va clati parul cu acest decoct. Pentru nuante ruginii alege o ceapa rosie.

| Tweety-love-Minnie a răspuns:

Stiu eu ceva love struck... Ceai de urzici happy. E bun pentru inchiderea culorii parului si pentru crestere... Sper sa fii multumita de rezultat happykiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa te clatesti cu ceai de frunze de nuc si ii vei da parului stralucire si o culoare mai inchisa. ceaiul se gaseste la plafar sai trebuie sa-l faci mai concentrat ...si eu am incercat si a mers