| nicoleee a întrebat:

as vrea sa-mi dea cineva un sfat pentru ca se pare ca singura nu reeusesc sa gasesc raspunsul. In ultima perioada am avut ceva probleme cu alcoolul. Sa fiu mai exacta, in ultimii doi ani am luat-o razna... anturaj prost, droguri si alcool. De droguri am reusit sa scap dar mi-a ramas obiceiul asta prost sa beau si e cu atat de grav cand caci de fiecare data parca o iau razna, fac numai lucruri tampite, ma fac de ras si imi fac o reputatie super proasta in oras. Deja aproape toata lumea ma cheama doar la petreceri si niciun baiat nu ma mai ia in serios, desi sunt o fata foarte frumoasa si foarte desteapta. Vreau sa ma schimb si nu stiu de unde sa incep! Poate credeti ca am un caracter slab dar imi trebuie o motivatie, un punct de inceput, o idee de prim pas sa pot sa-mi construiesc o alta viata pana nu e prea tarziu, pana nu imi scapa de tot lucrurile de sub control. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te cheama la petreceri? ca sa te imbete.si la betie oricum nu stii ce faci.sau ce-ti fac altii.deci vezi si tu cine iti da de baut si de ce? iti dau de baut? pai daca vor sa te ajute, tocmai de aia trebuie sa te tina departe.de bautura.ia mergi de doua trei ori la petreceri,imbracate frumos,fii serioasa,rade,glumeste, danseaza, dar nu bea deloc.sa vezi cum ii dai peste cap.o motivatie? esti o tanara femeie, frumoasa si desteapta, asa cum spui.demonstreaza.ca pana acum nu ai aratat decat ca esti sclava bauturii,proata anturajelor, de vreme ce te imbata si-si bat joc de tine, si betiva cartierului. spun asta fiindca stiu ca asa e. sunt baiat ce naiba.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu te poti lasa de bautura prin bunavointa interneazate la un centru de dezintoxicare si acolo vei urma un tratament strict, oricum sa ai viata buna alaturi de cineva e destul de greu in ziua de azi, la cati nesimtiti gasesti afara.

| Cristian_6576 a răspuns:

Buna,un obicei prost trebuie schimbat cu unul bun.Ideea e ca atunci cand iti mai vine sa faci ceea ce faci,sa constientizezi ce faci si apoi sa incerci sa faci alta activitate,sa desenezi,sa te plimbi etc.E important sa lasi putin timp si petrecerile mai deoparte,pentru ca lupta va fi si mai mare daca nu o faci.
Te intreb eu pe tine,cat de mult iti doresti schimbarea? cat de mult iti doresti sa lupti? motivatia vine din interiorul tau,un motiv f bun e SANATATEA,Nimeni nu poate să-ți schimbe viața ta, pentru tine, doar tu poți să te accepți așa cum ești,Doar tu poți să schimbi viața ta pentru tine, si eu cred CA POTI! esti frumoasa, esti desteapta si ai toate sansele sa fie bine.Iti recomand un film care te va motiva sa incepi schimbarea, daca ti-a placut sa imi spui.ok Peaceful Warrior 2006 cu Scott Mechlowicz sa-l cauti pe net si sa te uiti, o zi buna sa ai!