| Alesia27 a întrebat:

Am si eu o intrebare care s-ar putea sa vi se para ciudata, dar sunt si eu curioasa. La ce varsa credeti ca e bine sa incepi viata sexuala? Adica, sunt in clasa a cincea si fetele vorbesc de prostii din astea si unii au si avut relatii sau au, dar mi se pare ca e o mada sa ai iubit/a, dar de fapt nu stii ce simti pentru persoana respectiva si poate nici nu o placi! FUNDOIU+NOTE!

Răspuns Câştigător
| techUranium a răspuns:

Păi, cel mai indicat este să-ţi începi viaţa sexuală după vârsta de 18 ani, deoarece până în acea perioadă corpul se va dezvolda.
Dacă-ţi vei începe viaţa sexuală înainte, e posibil să-ţi stagnezi dezvoltarea, atât pe plan fizic, cât şi pe plan psihic.
Când îţi începi viaţa sexuală, trebuie să fi pregătită. Orice fel de reţinere poate duce la disconfort, dureri, senzaţia de plăcere va dispărea.
Totuşi, în clasa a V-a ar fi mult prea devreme să-ţi faci un iubit. E ok să te întâlneşti cu un băiat... să vă placeţi... etc. dar nu mergeţi prea departe.

11 răspunsuri:
| MaeRi a răspuns:

WOW! Deja din clasa a 5 a, mie una nu i se pare normal asa repede deoarece la varsta pe care o ai tu inca nu sti ce e iubirea, iar viata sexuala o incepi cu cel pe care il iubesti cu adevarat, dar cel mai normal este ca la 18 ani sa incepi viata sexuala, acum depinde de fiecare.

| BeYourOwnMaster a răspuns:

Pfff...pai ma incep ele sa vorbeasca la varsta asta despre asa ceva da asta nu inseamna ca si ele si-au inceput viata sexuala si ca toate au km zic prieten. Poate fac asa la vrajeala ca sa se dea mari.Ideea e ca nu trebuie sa iti faci neaparat prieten ca sa fii in "trend"sau doamne fereste sa iti incepi viata sexuala din cls a5a. Sper ca te-am ajutat. Fundita?:d

| Papusik a răspuns:

Pai in clasa a -5a nu cred ca stiu ele cei ala iubit.
Poate il tin asa doar ca sa se laude, sa fie la moda. sau poate -i doar un fel de accesoriu care-i place si trebuie sa-l aiba.

Si in legatura cu viata sexuala, nu e bine deloc acum. ai 11 ani presupun daca esti in a5a.

happy

| Yamatooo a răspuns:

Si eu sunt cls a 5 a.si da ai dreptate.deja iubitultau tau iubita ta au devenit ca un accesoriu. ca si o bratara sau un colier.de multe ori am auzit ''ma duc sa ma intalnesc cu iubitul/iubita''. dar asta m-a lasat confuz.pana am descoperit ca o relatie se bazeaza pe modestitate si onestitate (parerea mea). dar se mai intampla sa se chiar placa unul pe celalalt.IN FINE...eu cred ca viata sexuala ar trebui sa inceapa pe la... 16-17-18 ani. sper ca te-am ajutatwinking

| pufarina a răspuns:

Da e adevarat pentru varstra nici nu esti pregatita pentru o relatie, inteleg foarte bine ce sugerezi, cam copiii din zeilele nostre se gndesc doar la : sex, distractie, bautrura. Dar poate esti cu capul pe pamant si chiar nu stiu sa iti raspund la intrebarea asta. dar sper sa-ti ajute raspunsul meu (asa cum este ) happy funda?

| StieTot a răspuns:

Deci eu zic ca cel mai bine e sa mai astepti pentru ca esti prea tanara sa iti incepi o viata sexuala. Un prieten poti sa iti faci dar ai grija pentru ca despartirile dor si nu stiu daca esti pregatita.Nu te lua dupa toate prostiile celorlalte fete. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| deea_4961 a răspuns:

Hey! Si eu sunt in clasa a 5 a si la mine vorbesc mai alex baietii... j fetele vorbesc si ele. dupa mine ti-as spune sa nu faci asta in clasa a 5 a. totusi apuca-te mai tarziu. asta e sfatul pe care tiu-l dau eu. relatii nu spun sa nu ai! e normal! dar nu incepe viata sexuala de acum!

| Alesia27 explică:

Va multumesc mult pentru. raspunsuri! Toti aveti dreptate! Stati linistiti, eu sunt cu picioarele pe pamant si imi vad de treaba mea! Pe langa asta nu cred ca pot concura cu motatele clasei, chiar daca ele, daca nu e sa punem scoala, sunt motate si proaste. Dar si eu am 10 pe linie! :-) Oricum, mi se pare ca sunt hidoasa. Ma rog, sa ne intoarcem la subiect! M-am tinut de promisiune si v-am dat note la toti. Dar numai unul poate fii castigator si nu va suparati pe mine, dar o data ce ma implorati sa va dau fundita nu o s-o mai vedeti, oricat de bun ar fi raspunsul. Cautati-mi raspunsurile si veti vedea ca eu nu fac asa ceva. Nu imi place! Dar multumesc tuturor! Si castigatorului si celorlalti! :-)

| Alesia27 explică:

Pt. GypsyQueen,
Scuze, nu am vrut sa pun Stupid, ci Inteligent, dar mi-a alunecat mana! Mii de scuze si te rog sa ma ierti! :-(

| Alesia27 explică:

PS: Prin "viata sexuala" am vrut sa zic iubit si nu sex si alte prostii din astea. Nu sunt scrantita la cap! Poate m-am exprimat gresit?!

| liviu2014 a răspuns:

17 -18 ani nu mai iute!