| MinyMika a întrebat:

Sa incep cu inceputul, eu ma intelegeam foarte bine cu colegii mei pana in clasa a 5 a. De atunci ei nu ma baga in seama, nu vorbesc cu mine si toate astea cred ca provin din faptul ca eu invat acasa, nu ca ei, iau note bunicele in comparatie cu ei si pe langa asta eu nu fumez si nu fac alte "prostii" ca ei. Alt lucru ar fi ca fetele "fitoase", ca in orice clasa exista astfel de specimene, se uita de sus la mine pentru ca eu nu am avut primul iubit decat la 14 ani. Cum as putea sa ma reimprietenesc cu majotiatea din ei, fiind faptul ca 2 -3 m-au scos si de la prieteni de pe fb si sa nu se mai poarte asa?

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Tu nu trebuie sa faci ceva anume. Poarta-te normal,asa cum ai fost si pana acum, ingaduitoare, politicoasa, saritoare la nevoile colegilor, silitoare la scoala.Cine stie sa aprecieze aceste lucruri, o sa te pretuiasca si pe tine ca om.Nu toata lumea poate sa fie la fel! Unii vin la scoala, doar sa-si arate "noutatile" in moda, comportament vulgar, superioritatea financiara.Ai vrea astfel de "prieteni"in jurul tau?
Chestia cu prietenii de pe FB, de ce sa te afecteze? Nu aveti aceleasi preocupari si de asta au facut ce au facut.Cativa needucati, mai putin in preajma ta! Tu vezi-ti de scoala si de putinii prieteni pe care ii ai, care de fapt EI merita, sa fie prietenii TAI!

| HellGirl666 a răspuns:

☮ Nu înțeleg care e problema. Arată-le că nu îți pasă și că nu ai nevoie de prietenia lor. Amici găsești oriunde, nu neapărat trebuie să fiți colegi.