| Mariadk544 a întrebat:

Am și eu o intrebare, dacă la liceu m-aș duce pe filo, trebuie să aleg o limbă străină? Sau la toate profilurile trebuie să îți alegi o limbă? De exemplu, dacă merg pe filo și aleg franceza ca limbă străină, mai fac și engleză, latină? Sau fac doar franceza ca limbă străină și scap de engleză și latină? Întreb asta pentru că cred că mă descurc pe filo, dar nu știu engleza și mna, aleg franceza pentru că e mai ușoară și o cunosc fată de engleză care știu doar chestii elementare de pregătitoare. Cel puțin franceza am invățat-o la timp și acum e ok, la fel și latina, eu fiind acum în a 7 a mi se pare fff simplă. Dar engleză nu am învățat-o din a 1 a în sus și acum nu o știu și nu îmi place. O să mai fac engleza la filo sau la alt profil dacă aleg să fac franceză? Pls răspunss

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.In general, la orice profil faci engleza, franceza si latina.Ai o limba de baza cu cele mai multe ore in orar, apoi limbi secundare.Eu am ales sa merg la profil filologie engleza intensiv pentru ca imi placea engleza.Franceza era pe locul II, avea ceva mai putine ore in orar, dupa care latina avea o ora, italiana si germana iarasi cate o ora, cred ca alese optional din clasa a XI-a, daca imi aduc bine aminte.E super ca stii bine franceza si atunci iti recomand sa mergi pe franceza.Iti va prinde foarte bine sa o inveti pana la nivel de C1-C2, fiindca acesta este scopul, mai ales daca doresti sa pleci din tara. Engleza nu mai este asa de wow, majoritatea oamenilor o stiu cat de cat.Se cauta mai mult franceza, germana, chiar japoneza sau altele super complicate.Mult succes!

| Mariadk544 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc, dar cam câte ore de franceza ai? Că eu as vrea sa merg pe filo, dar stau prost rău cu engleza, gen abia știu engleza de clasa pregătitoare. Și acum la școală, nu rămân corigentă la engleză pentru că îmi mai pune cu mila un 5 sau 6 pe citit texte care și alea nu știu să le citesc corect și cu accent. Și te întreb pe tine câte ore ai de franceză, că tu ai ales engleza, da? Și ai zis ca la tine franceză e pe locul 2, deci la mine va fi invers, franceză pe locul 1 și engleza o pot alege pe locul 3? Sau va fi automat pe locul 2? O, și câte ore de franceză faci și la ce se dă bacul pe filo?

| dullcat a răspuns (pentru Mariadk544):

Sincer, nu mai tin minte, am terminat liceul acum mult timp. Poti arunca un ochi pe orice orar de la profilul respectiv, sa-ti faci o idee.