| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare[destul de lunga], dar va rog sa ma ajutati ca deja nu mai pot.
Buna, ma numesc Cristina si am 14 ani [ sunt prietena detinatoarei acestui cont]
Cum am spus intr-o intrebare anterioara
http://www.tpu.ro/......a-merg-la/
Mama ma tot urmareste, dar de data asta a intrecut masura.
Eram in bar cu o prietena [la un suc] si intre timp am intalnit acolo inca niste prieteni care au venit cu noi la masa.Stateam linistita si dintr-o data bate cineva in geamul de la bar [era mama, care imi facea cu mana si imi trimitea pupici], cand am vazut-o mia picat fata.Am ramas muta [noroc ca prieteni (baietii) erau la locul de fumat si am ramas doar eu cu inca 2 prietene la masa] si am iesit afara la ea sa vad ce vrea, eu si cu prietena mea cea mai buna [detinatoarea contului] si am intrebat-o ce vrea, a zis ca era prin apropiere si a vrut sa vada daca nu vin acasa, dar ea ma tot striga cristinutza mami hai pana afara ..am zis ca inlemnesc...Acum nu mai pot de nervi pentru ca am vorbit cu ea pe drum spre casa si i-am zis ca ea cand mergea prin discoteci de cate ori venea mamasa sa o intrebe de sanatate[ si a zis ca ea nu mergea prin discoteci sau baruri, chiar daca eu stiu bine ca mergea pentru ca mi-au zis multi vecini si prieteni de a ei] si a zis catre mine ca sa ma mai astept la dinastea..nici nu mai imi vine sa scot capul in lume.
Siasa nu prea merg aproape deloc prin baruri la suc, dar nici chiar asa.
De vorbit vorbesc cu ea nu as vedea nici un motiv sa ma spioneze in halul asta. Note bune am la scoala [10, 9,8] singurul motiv care nu mi se pare chiar un motiv de ingrijorat e ca tin foarte mult la aspectul meu fizic [ca si toate cele de varsta mea] adica ma machiez [cat se poate de natural] si ma imbrac la moda [ nu ma imbrac "sexy" adica nu imi iau decoltee si cinestie ce ].
Intrebarea [ ce sa ma fac cu ea,deja ma dispera,cum sa o calmez, ca de vorbit si explicat nu merge]?
Cum v-ati fi simtit sa fiti in locul meu :(((?
Va rog din suflet sa ma ajutati daca puteti, si va multumesc ca v-ati pierdut 10 minute din viata sa cititi intrebarea.
Funda desigur si vot.

Răspuns Câştigător
| titi14 a răspuns:

Cristina vai deci si mama e la fel si ea e foarte grijulie cu mine mai ales ca stau intr-un cerc de prieteni in care majoritatea fumeaza si beau si mama nici nu ma lasa sa ies din casa dar m-am enervat intr-o zi si am pus piciorul in prag si i-am zis sa aiba macar putina incredere in mine pentru ca nu s-a intamplat niciodata sa fumez sau sa vin beat acasa si mai ales sa fac sex sau ceva de genu deci i-am cerut sa aiba incredere ca doar nu o sa ma urmareasca pana la 20 de ani sa fim seriosi trebuie sa ma lase sa invat din propriile greseli si sa nu mai aiba grija de mine ca la 8 ani. dupa discutia asta cu ea i-am dat de inteles ca am crescut si mam maturizat si mintal nu doar fizic si eu am tot 14 ani si acum am o relatie ft ft buna cu mama si tata acum nici nu o mai intereseaza daca am iubita sau ceva. ma mai ajuta cateodata cu bani adica ii zic mama vreau si eu sa ies cu o fata in oras si imediat urmeaza intrebarile cum o cheama de unde e ce scoala si ce clasa si cat ani are ii raspund sincer dupa care imi da bani si imi zice ok vezi ce faci sa nu stai mult. deci toate sau schimbat dar trebuie sa porti si tu o discutie cu mama ta cum am facut eu. lasa-mi idul tau de mess si mai vorbim

| anonim_4396 explică (pentru titi14):

Cristinutza_andre2012

6 răspunsuri:
| Satango a răspuns:

Fa si tu la fel! Plateste-i cu aceeasi moneda. Urmareste-o si tu. Desigur daca ai timp. Poate e un raspuns tampit. Dar incerc si eu! Bafta!

| MrSoapte a răspuns:

Desigur, e jenant asa ceva! Totusi, gandeste-te ca mama ta, e mult mai constienta de pericole sau ispite, fata de tine! Corect, are un spirit protector, mult prea insistent si jenant! Parerea mea, este sa discuti cu ea si sa-i explici ca nu te bagi in fel si fel de anturaje bizare, ca ii vei spune mereu unde te duci si cu cine...etc! Oricum, indiferent ce-i spui, ea isi va face griji pentru tine! Tu te uiti la stiri, la TV? Numai crime, violuri si droguri! E si normal ca, parintele...sa-ti poarte de grija! Deci, in concluzie, discuta cu ea si incearca sa legi o relatie de prietenie, intre tine si mama ta!

| Smile2BHappy a răspuns:

M-as fi simtit stanjenita, dar eu nu obisnuiesc sa tin secrete fata de mama (ca sa nu fie ingrijorata). Eu zic sa incerci sa vorbesti cu ea si sa incerci sa nu te mai duci in baruri sau cluburi, incearca la un mall, un restaurant, ca iti zic ca nu o sa mai fie atat de ingrijorata incat sa te verifice (poate doar la telefon). Apropo, tine telefonul langa tine sa il auzi cand suna, ca daca nu raspunzi, mi-e teama ca o sa te verifice tot mai des.

| BlacKommando a răspuns:

Pai o metoda ar fi ca la 15 ani cand faci liceul sa te muti cu chirie la o prietena mai indepartata sau ceva de genul (ruda, prieteni, familie, ceva) si in fond oricum se apropie sfarsitul lumii in care nu cred dar poate fi si adevarat (de ce nu?) sau altceva ai putea sa aplici cea mai simpla chestie - nu mai vorbesti cu ea sau nici un contact fizic sau vizual pana nu inceteaza. cam atat cred, nu prea am intalnit asemenea cazuri desi si eu am 14 ani te inteleg.
asta a fost opinia mea, poate nu e buna dar e ceea ce mi-a trecut prin minte.

| Rurac_Dana_1997 a răspuns:

Esti fata si ai 14 ani, e normal ca mama ta sa isi faca griji pentru ca lumea e rea si nu stii cand ti se poate intampla ceva rau. iti dai seama ca nu esti singura a carei mama este disperata si cu greu o poti convinge ca totul e in regula, ca nu ti se va intampla nimic. daca tine neaparat sa stie totul ce faci, tine-o la curent, trimite-i mesaje, sun-o... asa a functionat la mine, pana cand s-a saturat sa primeasca zilnic apeluri si mesajelaughing