| alexiulian15 a întrebat:

Am si eu o nelămurire, acum 3 zile m-am trezit fix la ora 3 noaptea si mi s-a mai întâmplat asta de vreo 4 ori si nu stiu de ce mă trezesc fix la 3 noaptea. Si am întrebat-o pe mama mea si ea o zis ca ce are daca te trezești la ora 3 si o zis ca nu înseamnă nimic, dar eu cred ca sa întâmplă ceva de ma trezesc fix la ora 3, daca stiti scrieti aici, va rog frumos.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

De ce ne trezim la 3 noaptea?
Să vedem în ce fel stresul și anxietatea devin cauzele trezitului la ora 3 noaptea:

Anxietatea afectează în mod direct sistemul nervos central (SNC). Aceasta provoacă mici schimbări la nivelul sistemelor bio- și neurochimice implicate în ciclul de somn-veghe. Toate aceste schimbări vor altera fazele somnului (REM și non-REM).

În general, atunci când suntem afectați de anxietate, întâmpinăm dificultăți în a adormi. Probabil reușim să adormim de abia pe la miezul nopții, însă somnul nostru va fi fragmentat.
În plus, ne va fi mai greu să intrăm în faza REM, atunci când somnul devine adânc și odihnitor.
Creierul nostru va interpreta anxietatea resimțită ca pe un pericol de care trebuie să ne depărtăm. Prin urmare, ne vom trezi în jurul orei 3 dimineața"

https://dozadesanatate.ro/trezitul-la-ora-3-noaptea-cauze-si-remedii/

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Cică în intervalul ala te urmărește cineva și corpul reacționează.

| CIaudiu a răspuns:

Nu se intampla nimic, nu mai fi paranoic. A fost doar o coincidenta.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru CIaudiu):

Nu exista coincidențe

| CIaudiu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Detaliaza.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru CIaudiu):

Nimic în lumea asta nu se întâmplă asa la nimereala. Dacă se scoală la 3 noaptea sigur înseamnă ceva

| CIaudiu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Esti religios?

| alexiulian15 explică (pentru CIaudiu):

Da

| Anonim2682008 a răspuns:

Cică înseamnă că cineva se uită la tine (gen o fantomă iar de asta te trezești, am pățit-o și eu de câteva ori). Nu prea cred că e adv dar eu asta știu că înseamnă