| Diana_6446 a întrebat:

Am si eu o problema cu parintii, exact ca si ceilalti adolescenti.Am 16 ani si am un tata vitreg cu care nu m-am inteles niciodata chiar daca ma creste de vreo 10 ani incoa, nu ii pot spune "tata". Singura in care am avut incredere mereu a fost mama mea, care uneori nici nu ma sustine. Zilele astea am avut si o cearta cu amandoi, pe motiv ca am fost intr-un parc mai indepartat, la vreo 5 strazi de casa.Si mi-au facut o morala de toate zilele, in special tatal meu vitreg care mai avea putin si voia sa imi lipeasca si una, zicandu-mi "Hai poate iti lipesc si vreo 2 palme". Eu intorcandu-ma brusc i-am zis "Poftimn?". Pentru ca de 10 ani incoa niciodata nu a avut tupeul sa imi zica asa ceva.In primul rand nici nu e tatal meu adevarat, e doar un om, un simplu om pentru mine, si nu reprezinta nimic in ochii mei. Pot sa spun ca de fapt il urasc.Am inceput sa-l urasc de vreo 4-5 ani de cand am inceput sa cresc si sa vad lumea cu alti ochi.Eu pur si simplu m-am saturat, de certuri si de toate cele, si imi vine sa imi iau campii, cand se ia de mine pe cele mai stupide motive posibile.Ca nu am raspuns la telefon, cand eu eram dincolo si el era chiar langa el, si se juca la calculator si a strigat la mine "Raspunde la telefon". Cum sa raspund la el, cand el era fix langa telefon? Sunt motive foarte ciudate pentru care se ia mereu de mine.Si stiu ca nu ma iubeste, isi iubeste propria fica, ca doar e din sangele lui. Dar m-am saturat de el, si vreau un raspuns, un ajutor, un sfat! Va rog ajutati-ma!

2 răspunsuri:
| Monica a răspuns:

Da, intr-adevar. E oarecum 'socanta'situatia.La fel ca tine, nici eu nu inteleg reactia asta, pe care o au parintii 'vitregi', in situatia ta tatal tau vitreg.Sunt absurzi complet. Vorbeste cu mama ta, explica-i ca nu suporti asemenea subiecte banale, ca striga la tine, ca te 'cearta' pe motive neintemeiate.Ca pana la urma ai 16 ani, poti avea grija de tine. Dar lucrul asta trebuie sa il explici, sa stie ca te descurci.Dovedestei-o...Fa in asa mod incat sa fie convinsa ca poti umbla oriunde, ca ai grija de tine. O sa functioneze.
Pana la urma tu trebuie sa fi pe primul loc, nu el.

| iooaiooa a răspuns:

Situatia ta este foarte dificila si inteleg ca te simti foarte nasol si acum no sa-ti spun ceva ce si poate ti so mai spus adica sa vorbesti cu mama ta... poate nu este asa de bine dar ai putea sai dai de inteles mamei tale ca esti foarte nefericita si ca tu nu mai poti trai asa, u nu ai vreo prietena in care incredere multa si sa te descarci? incearca sa o faci pe mama ta sati simta lipsa si atunci poate va vorbi cu tine te va intreba ce se intampla...noi fetele avem nevoie de mamele noastre ca sa ne indrume, sprijine etc. dar acum tu trebuie s-o faci sa aiba nevoie ea de tine daca intelegi ceti spun