| Faranume97 a întrebat:

Am si eu o problema, mama me-a acum 3 luni a facut un accident cerebral, si tatal vitreg m-a chemat la ei, ca sa am grija de mama mea, am acceptat,(eu stabilita in Spania) eu am un iubit de 5 ani, care mama de cam 4 ani nu se mai intelege cu el,(noi ne iubim, si el ma iubeste si imi arata acest lucru) cand am venit aici, mama si tatal vitreg mi-au zis: vai da ce bine ca ai venit, acum stand cu mine, va mai putea veni si prietenu tau sa te vada mai des...
Cat am stat la ei a fost bine pana cand a aparut prietenu meu, dupa 3 zile prietenu meu cu tatal meu vitreg sa-u certat.
Dupa care ia povestit mamei mele, despre ce au discutat ei doi, si mama a inceput sa se uite mereu urat la iubitu meu,(el a mi stat o saptamana si a plecat in Spania) pe urma, mama a inceput sa-mi zica ca iubitu meu de ce a venit aici la ei, ca mereu sta dupa curu meu, ca el sta cu mine ca eu sunt proasta, si ca mereu fac cum spune el, si a inceput sa mi spuna ca cat a stat aici mai mult cu el am stat decat cu ea, fiind bolnava, mai ma compara cu fete de 15 ani ca si ele au iubit dar nu sau dus cu ei, eu avand 23 de ani si iubitu 29, mai mereu imi zice ca ea m-a facut pe mine ca sa am grija de ea, nu sa ma marit( eu nu sunt maritata, doar stau in concubin)si cam toate astea au inceput de cand a facut accidentul, inainte de accident, mai imi baga motive sa ma despart de iubit, dar acum si mai rau, pe langa tatal meu vitreg care ii bag numai prostii in cap despre el, numai ca sa ma despart eu de iubit si sa raman eu cu mama, sa am grija de ea, cat timp el e pe camion, si eu trebuie sa mi pierd anii ca sa stau cu mama, sa nu lucrez, si sa nu fac nimic, ca si cand mai ies afara cu vreo prietena imi zice mama ca eu ce fac, ca o las singura inloc sa stau cu ea.voi ce parere aveti? as avea foarte multe de zis inca...

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

În momentul in care un părinte intervine asa in viata copilului e clar ca sunt ceva probleme.
Eu stiu un caz mai aiurea cu un cuplu in care mama lui era un pic cam bagacioasa dar subtil (macar a ta spune pe fata), de fiecare dat cand le mergea in casa el se schimba la 180 de grade si toate planurile pe care se hotărâse să le faca impreuna se schimbau.Mama lui spunea ca ea nu intervine, sa faca ei cum vor dar prin spate cine stie ce era sau ce gândea.Ea voia să stea mai aproape si de mama ei ca sa o ajute (si mama ei o trăgea către ea dandu-i de toate si ajutand-o cu orce) si de aici divergențele intre ei.
Mama ei nu avea niciodata dreptate si mereu era de vina pentru orce sfat sau orce vorba si mama lui era o sfântă.
Morala din povestea asta e ca, daca vrei sa iti faci o familie iti faci cu bărbatul tau nu cu mama ta. Daca primesti ajutor din partea părinților, iar tu la rându tau le poti acorda câte un ajutor cand poti e ok, dar daca un părinte nu realizeaza ca tu trebuie sa iti iei zboru si ca nu te-a facut sa ii fi ei sluga la batraneste trebuie sa te îndepărtezi. Daca el e un băiat bun ar fi păcat sa il pierzi din cauza unei mame inconștiente si egoiste, vezi de drumul tau si fi independenta.

| Faranume97 explică (pentru Freya1):

Chiar azi i-am spus mamei mele, ca eu stiu ca ei nu i place de iubitu meu si ca vrea sa ma desparta de el numai ca sa stau cu ea (in curu ei TOATA viata)si ea mi-a zis ca nu e adevarat ca ea nu vrea sa ma desparte de el, si pe urma imi zice ca daca vreau sa plec, pot pleca dar nici sa nu m gandesc sa mai vin la ea.
Pai cum vine asta? Pai asta inseamna clar ca vrea sa ma despart de el, el ma iubeste foarte mult, tine la mine, si eu la fel, eu imi vad viitoru cu el, dar mama si tatal vitreg tot imi baga apropo ca sa ma despart de el...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Faranume97):

Tu trebuie sa pui piciorul in prag. Ai o varsta cand alte femei au copii. Ii spui clar: vrei sa ai grija de ea cu o singura conditie: tu vrei sa-ti traiesti viata asa cum doresti si laga cine doresti.
Dar cred ca nu o vei rezolva nici asa.
Tatal tau este responsabil de ingrijirea mamei tale, desigur si cu ajutorul tau. Dar ajutorul tau nu trebuie sa se constituie in infirmiera. Daca nu te-ar avea pe tine, cine ar avea grija de ea?
Tu trebuie sa-ti intemeiezi o familie si sa-ti traiesti viata langa persoana pe care o iubesti.
Mama ta nu-ti este parinte cu adevarat. Un parinte doreste doar binele si fericirea pentru copilul sau. Un parinte poate sa dea un sfat copilului adult, dar nu sa-i impuna ceva.

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă vă iubiți, căsătoriți/vă. Dacă acceptă situați părinții tăi bine, ajută/i cât poți, dacă nu vă vedeți de viața voastră.

| cristimihailov a răspuns:

Poate ar trebui sa vorbesti cu mama ta despre un azil sau sa platesti o persoana care sa aiba grija de ea.

Problema este ca oarecum incearca sa abuzeze de boala ei si incearca sa se impuna.

Poti sa o iei si pe partea asta sa ii vorbesti de azil sau o alta persoana sa aiba grija de ea, pentru a mai potoli-o.

Mai este insa un lucru de care ar trebui sa te ingrijorezi. De regula parintii doresc ce e mai bine pentru copii. Poate mama si tatal tau au vazut ceva neplacut in prietenul acela al tau. De multe ori au si dreptate, dintr-un anumit punct de vedere.

Incearca sa asculti si sa gasesti adevarata problema pentru care ai tai sunt impotriva prietenului tau.

| Faranume97 explică (pentru cristimihailov):

Ea e impotriva pentru ca e bulgar, ea vrra ca neaparat sa fie roman, si sa fie pachetu complet, sa fie chiar vecinu, ca sa stam bot in bot,ea mereu ma comanda,ea din tot deauna a vrut ca eu sa invat ce vrea ea,sa stau unde e si ea, si mai bine de atat sa nu fiu cu nimeni, ca sa stau cu ea pana la moarte daca se poate, si tatl meu e vitreg si nu am deloc incredere in el, el s-a dus la munca bine mersi, si eu sa stau degeaba pe pamsnt, si de azil sau de vreo persoana, nici gand de asa ceva, nu accepta asa ceva, mai bine prefera sa mi pierd eu viitoru si munca decat sa puna pe cineva sa aiba grija de ea, eu o cinosc destul pe mama, si e foarte egoista, inteleg ce vrei sa spui, dar ea din totdeauna s-a gandit ca ei sa-i fie bine, si dupa mie

| cristimihailov a răspuns (pentru Faranume97):

Atunci poate e momentul sa ii spui ca vei incerca sa gasesti o femeie care sa aiba grija de ea.

Ca tu ai o oportunitate in afara si ai vrea sa nu o ratezi.