| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema! Deci am trecut la liceu anul asta si saptamana asta nu am fost la scoala deoarece am fost la mare si am intrat in Iasi la un liceu unde se considera ca acolo este mita si ca toti sunt fitosi si stiti ca la-nceput se fac primele 2 saptamanani recapitulare dintr-a 8a dupa care se dau testele alea initiale iar eu cum nu am fost prima saptamana va dati seama ca o sa iau note mici si nu stiu ce sa fac ca profesorii si elevii deja o sa-si faca o impresie proasta si nu stiu cum am sa ma inteleg cu colegii mei ca sunt fitosi si vin de la nu stiu ce licee iar eu nu sunt obisnuita cu astfel de pers ce sa fac va rogg maine e prima mea zi de scoala pentru mine (cel mai sfatuitor funda) sigh crying :*

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Îmi poţi da un mesaj personal în care să îmi spui la ce liceu din Iaşi ai intrat? Locuiesc şi eu aici, şi chiar sunt curioasă ce şcoli mai sunt renumite pentru mită.
Cât despre întreaga experienţă la început de an şcoalar, eu îţi spun următoarele: e normal să ai emoţii. Colegii şi profesorii sunt noi, ai tot dreptul să îţi faci griji şi să îţi creezi scenarii urâte în minte, însă gândeşte-te că sociabilitatea te va ajuta să te integrezi şi să treci peste dificultăţile iniţiale. Nu poţi spune că viitorii tăi colegi sunt fiţoşi atâta timp cât nu i-ai cunoscut, deci sfatul meu este să aştepti şi să vezi cum merg lucrurile înainte de a trage o concluzie pripită. După ce îi vezi pentru prima dată, încearcă să comunici cât mai mult cu ei, să le afli hobby-urile, pasiunile, lucrurile preferate, să glumiţi etc.
Cât despre testele iniţiale, trebuie să ştii că acestea nu sunt grele deloc. Se dau la un nivel mediocru şi au în vedere minimele de cunoştinţe dobândite în gimnaziu, deci chiar dacă nu ai fost prea studioasă te vei descurca. Mai degrabă contează cu ce ai rămas din anii trecuţi, nu ce se învaţă pe fugă în primele două săptămâni.
Şi chiar şi aşa, notele nu vor fi ştiute de profesori sau de colegi, ci doar de tine şi de părinţii tăi.
Îţi doresc mult succes!

9 răspunsuri:
| Mihaela_3187 a răspuns:

Nu tie totuna? oricum o sa te obisnuiesti laughing

| DonAnonymius a răspuns:

Pai iti sfatuiesc sa iei frumos caietele de anul trecut si sa incepi sa repeti.

| LoveAgain a răspuns:

Problema e ca nu le mai am!

| LoveAgain a răspuns:

Ray nu stiu de ce nu-ti pot trimite sms dar eu am intrat la Liceul Teoretic "Garabet Ibraileanu" la Stiinte ale naturii si mi-e foarte frica

| Diux96 a răspuns:

Ar trebuie sa recapitulezi singura materia de clasa a8a
Dar daca o sa iei note meci. Punete si in vata pe parcursul anului si demonstreaza ca nu esti cum cred aiwinking

| DeN1 a răspuns:

Stai linistita tongue Nu conteaza prima saptamana de scoala.in prima saptamana nu s-au prea facut ore, mai mult s-a povestit.Mai bine recapituleaza din caietele de a 8-a pentru ca asta te v-a ajuta.Si ce daca ai colegi fitosi?! Poarta-te cu ei cum se poarta si ei cu tine happy O sa te imprietenesti, de ce iti faci atatea griji? Nu vei fi singura pentru tot restul anului...

| WTF21 a răspuns:

Incearca sa te obisnuiesti si sa te imprietenesti cu ceilalti pentru ca daca nu faci nimic pana intran a-12 a o sa-ti fie mai greu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e cazul sa fii atat de speriata.In primul rand testele alea initiale nu se trec,cred ca asta conteaza cel mai mult. Am inteles ce te deranjeaza pe tine,faptul ca cei din clasa isi vor face o impresie proasta despre tine. Si? Ei stiu ca ai fost plecata si nu ai fost in clasa cand s-a repetat. Chiar daca nu ai fost in clasa, ii poti intreba pe ei despre ce s-a vorbit si iti poti cauta caietele de anul trecut sa mai citesti.Nu trebuie sa-ti pese atat de mult ce cred ceilalti, pentru ca oricum o lucrare nu spune multe despre tine. La mine au fost teste initiale in care luam 0, iar asta nu i-a facut pe colegi sa-si schimbe parerea despre mine (sa sa-si formeze alta gresita).Au timp tot anul sa te cunoasca,stai linisitita. Sunt absolut sigura ca nu toti sunt fitosi. Vorbeste cu ei, zambeste-le, intreaba-le ce au facut cat ai lipsit si totul o sa vina de la sine. Ai incredere in tine si totul o sa fie mai usor. Bafta!

| ioanaian a răspuns:

I- CALMEAZA-TE
II- inecpe sa recdapitulezi usor, usor, caci oricum testele alea nu se trec in catalog
III- Dupa cam 1 luna o sa te acomodezi cu profesorii si colegii chiar daca nu sunt ca tine. Incearca sa fi tu cam ca ei chiar daca ti-e greu.