| Petronela a întrebat:

Este adevarat ca profesorii de la liceu isi fac prima impresie despre un copil dupa ce afla ce note a obtinut la testele initiale din cls a 8 (gimnaziu)? Daca nu atunci spuneti-mi si mie cum si cand isi fac profesorii prima impresie...Multumesc

Răspuns Câştigător
| Just Kiddin' a răspuns:

Pe profesori trebuie sa ii impresionezi din prima, cum s-ar spune. Oricum prima ora pe care o veti avea cu fiecare din ei, nu veti face prima lectie din carte. Veti discuta despre materia respectiva, ce intelegi voi prin materia aia si chestii din astea. Ideea e ca atunci cand se pun intrebari, tu sa iti spui parerea, sa ridici mana, sa fii respectuoasa, sa arati ca ai intrat pe merit la liceul respectiv, sa-ti folosesti toate cunostintele pe care le ai.
De exemplu eu am impresionat-o pe profesoara de romana intr-a noua prin faptul ca citisem foarte mult. La inceput ea facea variante de bac cu noi si la o varianta era vorba despre Mesterul Manole a lui Blaga. Bineinteles ca nu o citisem, dar citisem mult despre legenda asta si am spus cat mai multe chestii pe care le stiam pentru a impresiona.
La fizica, un dur profu' meu de 2 m inaltime, l-am impresionat prin faptul ca eram singura care era atenta la ora (nu explica genial si te cam face sa adormi) si singura capabila sa fac probleme.
Si tot asa! Iti urez succes!winking

2 răspunsuri:
| Aura a răspuns:

Salut! Este si asta o posibila varianta, de obicei in clasa a IXa la inceput cand faceti cunostinta cu elevii si profesorii, profesorii au in vocabularul lor urmatoarele intrebari : fie te intreaba ce nota ai luat la testele alea care se dau acum, la materia ce o preda el, fie,, si ce nota ai luat la testari?". Asa is formeaza cumva prima impresie, apoi da testele alea initiale sa vada nivelul clasei si de unde sa porneasca cu respectiva clasa. Insa, prima impresie si-o formeaza de la inceput de cand va cunosc, adica : la inceputul clasei a IXa fa cumva sa faci o impresie cat mai buna, invata, comporta-te civilizat. si astfel vor considera ca esti un elev bun, iar impresia asta ramane pe parcursul celor 4 ani de liceu. happy eu asa am facut cand am trecut in clasa a Va, si crede-ma ca, pe parcursul celor 4 ani de gimnaziu, mi-a fost foarte bine, dar si la liceu e acelasi lucru. Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, dupa testele initiale profesorul isi face parere despre intreaga clasa. Sa vada cam la ce nivel este.
Despre un anumit elev isi face parerea in primele ore, saptamani de scoala, primele raspunsuri pe care le da elevul.
Asa cred.