| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Eu cu mama nu am prea vorbit despre C. M. si mi-a venit acum. Nu stiu cum sa ii spun mamei pentru ca eu sunt si mai timida si nu stiu cum sa abordez problema. Da-ti-mi si mie un sfat big grin Va rog!

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu i-am spus ceva de genul: mama, am devenit domnisoara si ea a inteles.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pur si simplu te duci si ii spui adevarul, nu trebuie sa fii timida, in felul acesta mama ta v-a sti ca trebuie sa te protejeze in aceasta perioada. Mama ta trebuie sa iti fie cea mai buna prietena, ea poate sa te invete multe, cere-i intotdeauna sfatul in orice problema, prietenele te pot trada, mama niciodata.

| Emeraude a răspuns:

Doamne, fetita, du-te si spune-i mamei tale, ea stie ce este de facut, tu esti la prima experienta de acest gen, iti va spune cum sa folosesti un tampon si de care sa folosesti, ce medicamente sa iei cand te doare burta din cauza c. m. si multe altele care tin de acest subiect. Mi se pare foarte penibila situatia, preferi sa le spui unor straini si nu mamei tale?! Chiar in halul asta am ajuns? Dispunem de atata tehnologie, dar in loc sa evoluam, involuam! Mi se pare normal ca o fata sa afle despre problemele feminine de la mama, nu de la altii! Asa a fost dintotdeauna! Acum e mai simplu sa puna o intrebare pe TPU si sa urmeze sfaturile (care, fie vorba-ntre noi, nu sunt toate inteligente si inteligibile). Nu-i normal! Repet, spune-i mamei tale fara nicio jena ca ti-a venit ciclul si roag-o sa-ti explice pasii urmatori!
Prima data cand mi-a venit ciclul (pe la 11 ani), m-am dus direct si i-am spus mamei, nici nu-mi trecea prin cap sa fac altfel, desi aveam si eu anumite constrangeri!

| PurpleLadybug a răspuns:

Te duci la ea, o tragi de maneca, stati jos si'i spui: "mama, mi-a venit ciclul, ce trebuie sa fac?"
o sa-ti raspunda la intrebari si o sa-ti spuna tot ce probabil nu a avut timp sa-ti spuna pana atunci.
Take carepeace sign

| emma_6707 a răspuns:

Simpluhappy mami, mi-a venit\dancinglaughing gandeste-te ca trebuie sa stie, sa iti dea sfaturi etc lasa timiditatea pentru altii:*

| Bubble a răspuns:

Eu i'am facut.
MAma.yawn da'mi bani sa iau absorbante
Mama era dc?straight face
Mi-a venit stopuyawn
a ok... tine baniirolling on the floor

| Ionutzsa a răspuns:

NU trebuie` sa-ti fie rusine! Chiar daca e mama ta, e si ea femeie si fi sigura ca ea o sa te inteleaga cel mai binewinking.

| madutza_ubytzik a răspuns:

Te poti duce la ea si ii poti spune: "mami, de acum sunt domnisoara!" O sa inteleaga perfect si o sa iti raspunda la toate intrebarile pe care tu le ai in legatura cu C. M. 1
Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| NoName0011 a răspuns:

Nici o data sa nu iti fie rusine de mama ta, ea este cel mai bun prieten al tau, mama nu isi tradeaza propriul copil. Te duci la ea o iei de o parte si spui mami mia veni cilcu happy, mama mea cand a aflat a fost fericitalaughing, asa va fi si mama ta.

| BaddieBae a răspuns:

Tu trebuie sa intelegi ca mamele se bucura cand ai incredere in ele sa le spui tot.Ma rog... spune-i odata.Doar e mama ta. O sa se bucure ca ''ai crescut''.:-)

| ☺Pǻ§†ٱLµ†Zǻ●Löž☻ a răspuns:

Îi spui normal ea o sa-ti spuna ce trebuie sa faci, nu trebuie sa fi timida doar e mama ta ei trebuie sai spui totulwinking

| Verdunkleten a răspuns:

Te duci frumos la ea, si ii zici "Mami, pasarica are rosu`n gat"hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simplu.mama ar trebui sa ti fie cea mai buna prietena.si eu i am spus mamei mele si n am patit nimic.:*curaj.trebuie sa afle intr un final.>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Când mi-a venit mie menstruațialaughing eram foarte speriata am văzut o pata pe chiloți și am țipatbig grin în fine m-am schimbat și ma pătasem pe pantaloni i-am dat la spălat și i-a văzut maica mea a veni la mine și m-a întrebat nu am putut sa ii răspund m-a bufnit plansu... și a înțeles a venit ma îmbrățișat și mi-a explicat ce și cum

Asa ca du-te și spune-i oricum își va da ea seama mai devreme sau mai târziu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adevarat. Trebuie sa ii spui cu toate ca esti foarte timida.Crezi ca esti singura fata timida. sau ca cine stie ce ti s-a intamplat. este ceva absolut normal sa ii vina unei fete.hee hee Fa-ti curaj si spune-i mamei tale, asa cum ti-ai facut curaj sa scrii pe acest site. Pana la urma mama este cea mai buna prietena, nu?

si mai ales ca ea se asteapta ca odata si odata sa ti se intample si tie. big grin

succeshee hee

si sper ca am ajutat cumva. love struck

| bea_1048 a răspuns:

Sa sti ca nu e o rusine e ceva normal nu ai de ce sa fi timida.si mama ta a trecut prin asta asa ca stai linistita o sa te inteleaga si o sa iti raspunda la toate intrebarile pe care ii le vei pune.Succes! Pooopa mare draga mea:*:*

| nebunademika a răspuns:

La mine a fost altfel laughing
am venit de la scoala
si numai aveam bani pentru absorbante
asa ca i-am zis mama da-mi bani sa mi iau absorbante
la care ea
aa bine
mie fost tare rusine laughing
daca ma crezi si acum imi e laughing
da na
o sa ma obisnuiesc eu laughing

bafta :X