| PaulaJy a întrebat:

As vrea sa va spun cate ceva din relatia mea cu mama.
Noi doua suntem ca doua prietene.

De ceva timp ..incepe sa imi placa de un baiat.
Numele lui este Madalin.
Il stiu de mult timp, am fost prieteni si inca suntem. Ma iubeste si il iubesc. Adica. avem sentimente unul pentru celalalt.dar el vrea sa se mai informeze cu tot ce e legat de mine...E putin indiferent dar chiar nu ma deranjeaza ..cand vrea sa fie dragut e dragut, cand vrea sa fie gelos, e gelos. Eu nu am nici o problema cu asta.

Eu stau in partea cealalta a orasului si el in cealalta.
. Locuiesc cu bunicii si ..mamei mele ..nici nu ii mai convine.

Ca o ironie a sortii avem un apartament fix langa blocul lui. Suntem "vecini" intr-un fel.
Eu si Madalin ne mai vedem cand mai vin si stau aici.

Problema e ca e vreau sa ma mut aici ca sa fiu mai aproape de el. Mama nu stie de existenta lui Madalin si ..hm. happy

Peste. aproximativ o luna mama mi-a promis ca ne vom muta.

Problema mea este ca nu stiu cum sa ii spun mamei mele de Madalin.

Si..sorry. M-am exprimat gresit. Mama stie ca sunt prietena cu el si sora lui : Carmen. Cand vreau sa ajung la subiectul "Madalin" o abordez pe mama cu subiectul "Carmen" fiind sora lui ma pot lega de el intr-un fel.
Mama ..cred ca nu a inteles ca eu il plac si vreau sa fiu cu el.

Mai e ceva de adaugat : Problema e ca..ieri cand vorbeam prin sms-uri cu el si eram singura a venit mama si a stat si a vorbit cu mine si deodata s-a auzit soneria de la telefon [ cea care anunta primirea sms-urilor].

Si..acum cateva zile la fel...

Iar eu incerc sa o fac sa creada ca nu e nimic cu mine si cu nici un baiat.

..Hm..De fiecare data cand s-a intamplat sa-mi trimita mesaje iar mama sa fie cu mine..mama imi lua telefonul si incerca sa le citeasca..problema e ca ii luam telefonul din mana...si cred ca i-am cam dat.din informatii..cu legatura la mesajele primite..adica ma refer ca banuieste ceva cu legatura la asta.

Mama de obicei ma lasa sa fac mai orice.dar subiectul "baieti" nu vrea sa-l auda decat cand voi fi majora.
Si..toate prietenele mele au iubit si. le lasa mamele lor.

Plus ca mama m-a mai prins odata cu un baiat ca vorbeam cu el. pe facebook. straight face.

In fine..deja e prea mult de citit asa ca intrebarea mea este : Cum o pot convinge pe mama sa ma lase sa am iubit?
Dau fundita! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| wolder a răspuns:

Mama ta e cam comunista
am iubit de la 13 ani nu stiu cati ani ai
dar pe mine nu m-a interesat niciodata parerea mamei mele
am facut numai ce am vrut dar ea oricum m-a lasat sa am iubit
si pe bune? nu te lasa sa ai iubit pana vei fi majorathinking
si altele fac sex la 15 ani si parintii lor stiulaughing cred ca vei face 18 ani si vei fugii daca pana atunci nu te lasa sa faci ce vreilaughing
pai fa ce vrei altfel n-ai cum so convingioh go on

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pentru inceput ar trebui sa bati apropouri legate de iubit, spune-i ca te intelegi bine cu acest baiat si ai vrea sa-l ai ca iubit[si vezi reactia mamei]daca nu e de acord nici in ruptul capului nu iti mai ramane decat sa ti secret aceasta relatie

| DeeaMarry a răspuns:

Pune-o in fata faptului implinit. Adica pur si simplu ii spui ca ai iubit. Nu va avea de ales. Va trebui sa accepte ca ai crescut si sa te inteleaga.
Apropo, cati ani ai?
PS: Nu uita sa ii spui ca il iubesti! Isi va da seama ca nu prea mai are ce sa faca, ca trebuie sa te lase sa te vezi cu el, pentru ca altfel tot o vei face pe ascuns.

| PaulaJy explică (pentru DeeaMarry):

Am 14 ani aproape 15.

| lacrima15 a răspuns:

Serus asa face si mama mea imi i-a telefonul din mana cand suna cineva sau cand primesc sms si cand vreau seara sa revizionez mesajele de dragoste sa pot adormi in pace eu trebuie sa le sterg cand le primesc! Fao pe mama ta sa-l placa! Adu subiecte legate de el! Spune-i ca e harnic ca vorbeste frumos ca merge la biserica etc si fai o parere buna despre el! Bafta! Si incearca sa-i spui despre iubitii prietenelor tale pe ocolite si sa-i sui de exemplu:As vrea sa merg azi la Ana dar ea e in parc cu prietenul! Oricum succes si eu sunt in aceeasi situatie!:*

| Ceawdear a răspuns:

Poi daca tu chiar il iubesti spune-i mamei tale mama eu il iubesc si ori care va fi decizia ta eu nu o pot schimba il iubesc si gata crede-ma fa-ti curaj si spune-i asta si mai spune-i ca sa il vada asa cum il vezi tu pe el de treaba si ASTEA FUNDA?