| RibbellaaInk a întrebat:

Deci.vreau un sfat la scoala diriga a chemat-o pe mama la sedinta i-a spus ca la mate nu ma descurc in fine...e nasol ca eu luam 8 la mate si prima mea nota a fost 4 mi-a luat telefonul etc...si nota la romana de la test a venit azi tot un 4. crying( m-am simtit f prost pentru ca ma asteptam la un 8-9 scrisesem destul de mult si bine si pentru niste greseli minore mi-a scazut si eu nu stiu ce sa facdaca sa-i spun mamei sau nu. problema e ca nu i-as spune ca am un prieten care e in oras si.mama ma duce la el cand pleaca la servici in weekend.si asa ne mai vedem si noi si ma gandesc daca-i spun sad se supara si daca nu-i spun afla data viitoare de la sedinta m-am gandit sa nu-i spun ca o sa mi-o indrept ce sfat imi dati? funda.sad

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Mai bine ii spui tu decat sa afle de la altcineva si incearca sa iti indrepti notele

| Kiddy1998 a răspuns:

Eu zic sa ii spui inainte sa afle altfel va fi mai rau si ar trebui sa te pui cu burta pe carte o vreme happy

| ionandreea97 a răspuns:

Cam asa ceva am patit eu in clasa a 8-a. Stiu ca e nasol. Adica deja stie de un 4 si te gandesti cum ar reactiona daca ar afla si de al doilea. De geaba incerci sa ti-o indrepti ca tot va afla de acel 4 Sfatul meu: fi sincera cu ea si spune-i toate notele pe care le iei. Asa am facut eu cand sa-i spun tot de un 4 la romana. De pedepsit tot m-a pedepsit da faza e ca daca afla de la sedinta o pui intr-o situatie neplacuta acolo iar rezultatul va fi ca te va pedepsi mai rau. Macar asa afla de la tine. Explica-i ca abia au fost primele note si inca nu ti-ai intrat in ritm. Intr-un fel inteleg si parintii asta da le e frica ca dupa ne obisnuim cu note de astea. In orice caz trebuie sa-ti asumi notele primite si sa le spui parintilor de ele, chiar daca stii ca te vor pedepsi.Mult succes si apuca-te serios de invatat!

| RibbellaaInk explică (pentru ionandreea97):

Da dar problema e ca abia ce a fost o sedinta si ma gandesc sa las saptamana asta sa treaca si luneam urmatoare sa-i spun de test ca uite azi am primit testul cu nota asta mica...sad nu i-as spune acum

| ionandreea97 a răspuns (pentru RibbellaaInk):

Inteleg ca vrei sa te intalnesti cu prietenul tau si ti-e frica ca nu o sa te mai lase daca-i spui. Poti incerca si asa. Adica oricum daca abia a fost sedinta presupun ca mai e ceva pana la urmatoarea. Da pune-te de acum serios pe invatat sa iei note mari la testele uratoare ca sa iti repari mediile.