| dragutz60 a întrebat:

Am teza la romana saptamana. viitoare si ne da tip examen.A spus ca este posibil sa ne dea text la prima vedere sau sa facem noi argumentarea ca e schita, nuvela, basm, fabula. Vreau sa va intreb ce pot sa scriu la schita daca imi da la alegere sa fac apartenenta la o schita.Un plan ceva va rog frumos. Si la pastel? Dau funda! multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| otylyaotty a răspuns:

Caracteristicile schitei: actiune simpla, concentrata, redusa la un singur episod care cuprinde punctul culminant si deznodamantul. Are personaje putine, sumar caracterizate. Modurile de expunere sunt naratiunea, in principal si dialogul. Cuprinde mici scene din viata cotidiana, surprinde gesturi, atitudini, fapte, stari sufletesti.
Iar pastelul este o poezie descriptiva, care reprezinta un peisaj, prin intermedul caruia sunt exprimate cu discretie sentimentele poetului.