| anonim_4396 a întrebat:

Am uitat sa va spun.Am încercat să îmi iau viața de doua ori.O data am luat un cuțit lângă mine ca sa mi-l bag in gat dar în lateral și o dată când m-am spălat la cap am fost de am luat un plic de otrava de șoareci și am băgat la propriu acel conținut și am stat jos și am așteptat, trebuia doar să înghit atâta tot

11 răspunsuri:
| sorinake a răspuns:

Andrei, consider ca ai nevoie de ajutor iar mesajele acestea pe care tu le scrii aici, precum cel de mai sus, pot dauna altor utilizatori.

Apeleaza la http://teajut.ro/ pentru ca problemele tale nu se pot rezolva fara ajutorul specializat al unui psiholog.

| anonim_4396 explică (pentru sorinake):

Îți scrie rezolvarea online?

| sorinake a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://teajut.ro/cum-functioneaza

Ai la dispoziție două posibilități de a intra în contact cu unul dintre consilierii noștri:

„Întrebările fulger" ‒ presupun doar adresarea unei întrebări simple, care nu necesită oferirea multor detalii, și atașarea unei adrese de email, prin intermediul căreia vei primi răspunsul din partea consilierului.
Prin crearea unui cont personal, care solicită câteva informații minime, respectiv alegerea unui nume de utilizator, a unei parole de acces și atașarea unei adrese de email, astfel încât identitatea ta să fie protejată. Îți recomandăm ca ulterior să completezi profilul tău de utilizator cu informații relevante pentru procesul de consiliere, care să-i permită consilierului să ofere răspunsuri cât mai pertinente întrebărilor tale.
Prin intermediul contului, vei putea opta ca întrebările adresate să fie private sau publice. Întrebările private și răspunsurile acestora vor putea fi vizualizate doar de tine și consilierul care va prelua întrebarea. Întrebările publice vor fi vizibile, după finalizare, tuturor utilizatorilor și consilierilor. Avantajul creării contului va fi posibilitatea ca „dialogul" inițiat cu unul dintre consilieri noștri să aibă continuitate, bineînțeles, în limitele impuse de cadrul online, iar tu vei putea accesa cu ușurință răspunsurile primite la toate întrebările tale și strategiile de rezolvare pe care le veți construi împreună.

| anonim_4396 explică (pentru sorinake):

În cât timp raspund

| sorinake a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu.
Fa-ti cont si discuta cu ei, sunt oameni specializati.

| anonim_4396 explică (pentru sorinake):

Mi-a răspuns

| sorinake a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca ti-am putut fi de folos.

| DaniTDCI a răspuns:

Tu chiar nu ai parinti/cunostinte cu care sa impartasesti si sa rezolvi problemele? asemenea probleme nu se discuta pe internet, le discuti cu familia sau cu un psiholog, tu crezi ca un membru TPU te poate ajuta cu ceva? da, iti da un sfat, dar un membru TPU nu e un psiholog care sa stie cum sa procedeze in asemenea situatii, bafta

| Notmyaccount a răspuns:

Voi trece peste faptul ca nu ne-ai zis si motivele pentru care ai luat decizia de a te sinucide. Poate ca nu vrei sa vorbesti despre ele. Indiferent de ce probleme ai, sa stii ca niciuna nu poate fi atat de grava incat sa iti iei viata. Da, viata e dificila, complicata. Dar tu poti sa ii faci fata. Pentru ca tu esti puternic. Nu te lasa prins in capcane de genul: "nu sunt pregadit". Intr-adevar nu esti pregatit, dar nimeni nu e. Nu esti singur. Toti avem ganduri sinucigase, diferenta e ca noi le lasam sa ramana doar ganduri. Viata te invata si atunci cand nu stii. Da-i ocazia sa iti demonstreze ca nu e chiar asa de rea.
Fii puternic

| gshdyxdjs a răspuns:

De ce

| gshdyxdjs a răspuns:

Ce s-a intamplat