| SweetyLovVe28 a întrebat:

Am si eu o problema cu catelusa mea. Isi face nevoile in casa si chestia asta ma enerveaza la culme 3happy. Cum sa o dezvat? De obicei cand o scot afara sa isi faca nevoile nu face, dar apoi in o bag in casa pe unde apuca : in pat, pe covor, isi da drumu. Cum o dresez sa faca afara? App catelusa mea are 9 luni da e foarte rasfatata! AJUTATI-MA va rog! Funda + vot! happy

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

De obicei, un caine isi face nevoile dupa ce a mancat(cam la 5-10min din cate imi aduc aminte), cand se trezeste sau dupa ce a baut mai multa apa, atunci trebuie dus afara si stat cam 30min in caz ca nu face imediat; daca nu a facut il scoti mai des pana face,iar cand face il lauzi si-l recompensezi(bucatele carne fiarta,bucatele cascaval,biscuitei de catei)
-nu-l certa niciodata daca nu l-ai prins in fapt,daca il prinzi cand face il certi si-l scoti afara,iar cand face procedezi ca mai sus, e laudat
-cand cureti niciodata sa nu faci asta in prezenta lui, pana cureti il lasi intr-o alta camera sau afara(mizeria poti sa o cureti cu clor si apa/otet si apa, asa indepartezi cel mai bine mirosul, astfel incat nici cainelui nu o sa-i mai miroasa ca sa faca si a2a oara tot acolo)

Rabdare si succes!

6 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Stai la bloc sau casa? daa stai la bloc fa-i un program sa o scoti mai des. dimineata cam la ce ora se trezeste ea, pe la 12-13, 17-18 apoi la 21-22. o scoti cate 15-20min sau pana face.

| viotedy a răspuns:

De curiozitate, ce rasa e? La 9 luni sa faca asa, curios.Ori n-ai avut-o de mica, ori n-ai invatat-o imediat, dar in maxim 2 saptamani catelul trebuie sa faca afara.

| SweetyLovVe28 explică (pentru viotedy):

E pechinez! Am luat-o de la 2 luni si de atunci am si dresat-o. O buna perioada de timp ( pana la 7 luni) mi-a facut la cutiuta cu nisip, dar apoi nu a mai vrut sa faca si nu stiu de ce, si de atunci a inceput totu: isi facea nevoile pe unde apuca! Din cauza asta nu am mai tinut-o in camera pentru ca facea pipi in pat si pe covor si am mutat-o in bucatarie unde si acolo chiar daca am scos covoru gasea lucruri pe acolo si isi facea nevoile pe ele.

| viotedy a răspuns (pentru SweetyLovVe28):

Am intrebat pentru ca astia de rasa sunt inteligenti, dar pechinezii, hm, nu prea.Singura solutie e sa o pui sa stea pe un fotoliu sau scaun -dar trebuie sa ai timp-si nu o lasi sa se dea jos, decat cand o scoti afara.Eu asa procedam, dar invatau imediat, cand aveau 2 luni.Sau o urmaresti cu atentie si cand o vezi ca miroase pe jos si se pregateste o inhati de dupa gat si o dai afara. Daca stai la casa e mai usor.La bloc trebuie sa te duci cu ea, afara.Afara cand o vezi ca face, o lauzi.Trebuie sa invete pana la urma.

| SweetyLovVe28 explică (pentru viotedy):

OK! O sa incerc! Multumesc! happy

| ilinc a răspuns:

Daca deja ai lasat-o in casa o sa o dezveti foarte greu sau deloc