| Helenna a întrebat:

Am un coleg care este dintr-o familie de lipoveni(cred ca am zis corect ) laughing.
Asa si, vreau sa va intreb ce sunt aia "lipoveni"? Am inteles ca-s un fel de rusi si ca ei serbeaza Craciunul mai tarziu decat ceilalti, cam prin perioada asta...
Sunt corecte informatiile care le-am aflat? Si explicati-mi mai detaliat cu ce sunt ei diferiti de ceilalti, ce obiceiuri au ei, etc.
Multumesc! :*
P. S. Va intreb pe voi pentru ca nu sunt prea apropiata cu acel coleg ca sa-l intreb pe el.
Funda! :*

Răspuns Câştigător
| metalheart a răspuns:

Salut! lipovenii sunt o comunitate de rusi, iar craciunul il serbeaza cu 14 zile dupa noi, pentru ca sunt pe rit vechi.cum ar veni azi la ei este ajunul craciunului.despre obiceiuri nu as putea sa-ti spun prea multe, fiindca probabil difera de la o zona la alta si nu stiu multe detalii despre ele...tot ce stiu eu e de pe net...deci de acolo te poti informa si tu.si sincer nu ar trebui sa te jeneze sa-l intrebi de oiceiuri, fiindca nu ai de ce si chiar as fi si eu curioasa sa vad ce au ei difrit de noi.
daca afli ceva si nu te deranjeaza, trimite-mi si mie privat un msg.

| Helenna explică (pentru metalheart):

Multumesc pentru informatii :*! Si da, daca mai aflu ceva iti trimit si tie un msg!

2 răspunsuri:
| RoxanaGhost a răspuns:

Rusii lipoveni sunt un grup etnic de origine rusească care serbeaza, cum ai zis si tu Craciunul mai tarziu decat noi(aprox. 14 zile), etc...
Prietenul meu e lipovean, deci stiu cate ceva de la el. Daca vrei sa aflii mai multe da-mi un msj :*