| lilscript a întrebat:

Am un laptop vechi de 6 ani si ma enerveaza la maxim pentru. ca nu post sa stau pe facebook, youtube sau sa ma joc ceva ca se blocheaza secunda de secunda si se misca in reluare!
Ai mei au zis ca o sa-mi cumpere vara asta un sistem de gaming bun dar acum au inceput sa tipe la mine ca de ce ma enervez cand stau la laptop, ca d-aia merge greu ( ai mei sunt comunisti iesiti din ultima caverna de pe pamant - e bine de stiut )
La ei trebuie sa mearga 1000 de ani ca de au dat 3.000 de lei pe el acu ~ 6 mii de ani.

Ei zic ca merge greu ca ma enervez eu si ca ii mai dau un branci cateodata dar e un amarat de AMD Athlon processor TF-20 400 mHz si 3GB rami.
Ce doamne iarta-ma vor?
Cum sa-i conving sa-mi ia ala ca turbez cu asta de 6 ani ma chinui cu el imi vine sa-mi smulg parul din cap de nervi

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

In general aceste probleme rezida atat in lipsa de bani cat si in mentalitatea parintilor tai.

Gandeste-te ca pe tine te vad cum stai pe tot felul de tampenii si stai si te joci in timp ce ei muncesc. In fine, petrecerea timpului jucand la calculator este vazuta foarte prost.

Din acest punct de vedere le-as da dreptate.

Daca insa ai incerca sa mai si citesti ceva la calculator, sa incerci sa iti faci temele, sa cauti pentru teme, etc. Si nu melodii si alte tampenii pe facebook si youtube, atunci poate ai avea o sansa.

In general ai tai iti vor lua un calculator doar in momentul in care cu adevarat ai nevoie de el. Ceea ce nu e cazul momentan din ce vad eu.

De asemenea te-as sfatui sa nu mai cumperi un laptop, ci un desktop. E adevarat, nu e la fel de "cool" dar cel putin in timp pe acesta il poti dezvolta, in vreme ce cu laptop-ul mori cu el.

Incearca sa te mai relaxezi un pic...