| AnOnImUl321123 a întrebat:

Am un lentisor de argint pe care e scris pe partea care se inchide si pe celalalt capat numerele 925. Banuiesc ca e argint, acuma e problema: Mie mi se pare ca e ruginit pentru ca e de culoare precum cuprul, nu stiu sa descriu acea culoare dar banuiesc ca stiti la ce ma refer, azi s-a facut de acea culoare si m-am dus cu el in bae si am pus pe un burete pasta de dinti (cu mentol) si am frecat lentisorul cu buretele, se vedea cum se da jos jegul de pe el dar era tot mai multa culoare de aia ca cuprul, apoi am frecat din nou numa cu mana pe el in speranta ca e se va face din nou gri. Dar au trecut 2 ore jumate si tot asa e. Ce sa fac ca sa isi revina si sa fie non-stop de culoare gri? Adica sa nu se mai faca de culoare "cupru".

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca cupru este, cupru se vede! Personal nu cred ca este nici cupru.

| hp8510p a răspuns:

Pune intr-o cana otet si sare apoi lasa lantisorul acolo o noapte.A doua zi vei vedea daca e din argint sau nu