| mada12 a întrebat:

Am un prieten foarte bun (nu prieten/iubit) de cateva luni am aflat ca ii place de mine. El stie ca mie nu imi place de el, si, mi-a marturisit ca ii place de mine.Ieri-seara m-a sarutat.si m-am suparat pe el.pentru ca stie ca nu-mi place de el si totusi a facut-o... ce sa fac cand ma intalnesc din nou cu el? Nu stiu cum sa reactionez.sa ma prefac ca inca sunt suparata...sau sa ii zic ca l-am iertat? Nu pot zice ca nu mi-a placut... dar nici ca mi-a placut...nu vreau sa stric relatia cu el... daca o sa fim impreuna poate o sa ne certam...si o sal pierd pe cel mai bun prietensad. Ce ma sfatuiti sa fac?

12 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Zi-i ca l-ai iertat si poarta-te cu el ca si pana acum. Iar daca nu iti place de el in sensul ala (nu vrei sa fiti impreuna) nu ii da nici un semn din care sa poate intelege asta si in cazul in care vrea sa te sarute respinge-l sau nu-i raspunde la sarut.

| kittykat a răspuns:

Ai putea sa-i explici ca chiar te-ai simtit bine cand te-a sarutat dar nu se mai poate intampla... sau sa-i spui ca nu puteti sa fiti chiar atat de apropiati doar amici... si sa nu te prefaci ca esti suparata pe el dar nici ca ti-a placut... deci sa fi intr-un fel mai dura dar pe ocolite

| mada12 explică:

Cred ca ati inteles gresitlaughing Mie nu imi place de el... tin la el... dar ca la un frate. i-am zis... Tin la tine... da nu atat de mult incat sa "fiu cu tine"...

| Criiss16 a răspuns:

Poarta-te cu el ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Da, ai dreptate, nu prea e bine sa strici prietenia pentru ca probabil o sa va certati dar, daca va cunoasteti de mai mult timp, si stiti totul unul despre celalalt, o relatie nu ar merge rau, pentru ca stii ce-i place si ce nu, si nu ai cum sa dai gres.Cunosc multe cupluri ce au fost prieteni buni, dar pana la urma au ajuns sa fie impreuna, si sunt foarte fericiti. Tu alegi. Daca tu chiar crezi ca nu ar fi bine sa fiti impreuna, ii spui ca nu vrei sa pierzi prietenia, si atat. Daca el chiar tine la tine, si te considera o prietena buna, te va intelege.

Salutari.happy

| juno a răspuns:

Daca esti cu cel mai bun prieten nu inseamna ca o sa va certati repede si o sa-l pierzi. Poate ai un plus fata de alte cupluri ca voi va cunoasteti foarte bine, si probabil o sa dureze mai mult. Daca chiar tii la el, lasa frica la o parte si lasa`te purtata de val. In caz contrar, explica`i ca nu tii la el si ca vrei sa fiti doar prieteni, el o sa inteleaga si o sa fie totul bine. Chestia cu suparatul pe el nu cred ca e cea mai buna solutie. Sa nu te miri ca o perioada o sa fie mai rece cu tine si o sa te evite. Incearca sa se obisnuiasca cu ideea ca sunteti doar prieteni si totul o sa revina la normal cu timpul. Succeswinking!

| parampam a răspuns:

Daca nici nu ti-a placut, dar in acelasi timp nici nu ti-a displacut, eu cred ca pe undeva in sufletul tau iti place de el.Cand consideri pe cineva un prieten foarte bun si atat, e ciudat si cand te gandesti la un sarut cu el.Gandeste-te bine la ceea ce simti pentru el, nu da cu piciorul unei ocazii, pentru ca mai tarziu s-ar putea sa ai regrete. Daca totusi realizezi ca pentru tine e doar un prieten, nu te preface ca esti suparata pe el.Nu crezi ca oricum se simte ranit? Dar nici nu iti cere scuze, nu ai de ce.Comporta-te normal. S-ar putea ca la inceput sa fie suparat, dar ii va trece.Doar e prietenul tau, nu va putea sa stea mult suparat pe tine.
Astea ar cam fi de spus, dar sincer nu stiu de ce am impresia ca si tu il placi.Mai gandeste-te...ca sa nu regreti mai tarziu. Sper sa decizi corect.

| Danutz_8401 a răspuns:

Daca tu crezi ca ce a facut el a fost o prostie iar tie categoric nu ti-a placut...atunci incearca sa-l eviti un timp.adica mai exact... vorbeste cu el doar atunci cand ai nev de ceva... iar can el te intreaba ceva u sa-i raspunzi doar cu da sau nu stiu... iar daca cezi ca u te-ai potrivi q el si sunteti fericiti sau.alte chestii nu vad ce v-ar putea opri sa fiti impreuna... si legat de certuri.toata lumea se cearta... adica.mai bine zis eu am app 10 luni cu prietena mea si daca adun toate certurile se fac app.2-3 luni; 0.asa ca e bine cand va certati.se zice ca cearta va apropiewinking

| blueve a răspuns:

Si eu ma simt vinovat petru un prieten foarte bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerca sa te apropii de el si ii spui ca sentimentele nu sunt impartasite...siigur va intelege...si pastreaza distanta o vreme dupa aceea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

puteti fii impreuna si poate iesi ceva frumos sau daca vedeti k nu mere k iubiti fara sa va suparati va despartiti si ramaneti camarazi."N-ai de unde stii daca iubesti pe cineva daca nu-l cunosti in profunzimea lui"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda... pai eu zic ca ar fi bine sa incepi o relatie cu el. poate doar ai impresia ca tii la el ca la un frate... daca zici ca te intelegi atat de bine cu el nu da cu piciorul intr-o viitoare posibila relatie care poate dura si se poate baza pe dragoste, intelegere etc. daca nu ai fi vrut sa te sarute nu l-ai fi lasat...ca doar nu te-a fortathappy! incearca...si daca nu merge... ii spui si sigur va intelege mai ales daca tine intr-adevar la tine.asta doar in cazul in care tu nu tii la altcineva...bafta...si gandeste-te bine...

| windwalk a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa fii impreuna cu el pentru ca daca el te place, iar tu ii spui ca vrei sa fiti doar prieteni s-ar putea sa se supere si sa il pierzi.Si nu vad de ce te-ai certa cu el daca ati fi impreuna? Dar alege sa fii impreuna cu el numai daca si tu iti doresti asta! Pentru ca altfel relatia voastra nu va merge bine.