| VanillaJaguar a întrebat:

Am un sentiment constant de singurătate indiferent daca sunt in preajma cuiva sau sunt singura si nu inteleg de ce.
Tind să mă simt incomod in locurile aglomerate si zgomotoase, si cateodata am schimbari bruste emotive de la fericire la tristete si invers.
Mereu cand stau si reflectez asupra lucrurilor din viata mea(si fac asta destul de des) simt un gol un stomac de parca n-as avea nimic si nimeni nu ar conta.
Nu, nu cred ca sunt depresiva pentru ca de cand ma stiu m-am tot simtit asa, si nu, nu cred ca oamenii ma exclud si de-asta ma simt singura, de fapt, cred ca eu mai degraba îi exclud pe ei. Cu toate ca n-am avut niciodata vreun prieten apropiat, nu cred ca am si nici n-am avut o problema cu asta. Nu am nevoie de prieteni.
Credeti ca e ceva neinregula cu gandirea mea sau pur si simplu asa sunt?

5 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Nici mie nu.mi plac locurile zgomotoase iar asta nu.i un lucru ciudat. Esti o persoana care prefera linistea si singuratatea. Ceea ce cred eu ca ar fi problema este perspecetiva ta asupra prietenilor: toti avem nevoie de cel putin un prieten, pentru ca vor fi momente in viata cand vei avea nevoie de cineva care sa.ti ofere o vorba buna sau sa fie langa tine si sa.ti ofere intelegere si ascultare. Cauta oameni care sa te inteleaga. Fii mai optimista pentru ca din cate am citit nu prea pari a fi astfel. Baftahappy

| BlackStar99 a răspuns (pentru KamaSutra):

In legatura cu prietenii, nu e chiar asa. Nu oricine are nevoie de prieteni. Orice om e bun cu tine numai pana ii oferi ce vrea, apoi se taie firul, asta-i povestea vietii mele.Eu,de exemplu cand eram mai mic eram, fara rusine, gras.Toti prietenii, colegii m-au folosit ca sa le dau temele si apoi, tot acel "gras" ramaneam. Ma bucur ca am avut ambitia sa slabesc, sa fac sala, iar cand ei vroiau sa-mi fie prieteni, ii refuzam. Am invatat sa ma descurc singur, mai bine tac si rabd decat sa cer ajutor. Trebuie sa poti sa te descurci singur(carry yourself). Iar in legatura cu persoanele din jurul tau si sentimentul de singuratate, te obisnuiesti. Priveste partea plina a paharului si gandeste pozitiv. Ce gandesti o sa se transpuna in viata ta. Noroc!

| neutrino a răspuns:

Asa esti tu.

| SkyPilot a răspuns:

Poate ar fi bine sa mai investighezi odata problema depresiei.
Ar fi bine sa reflectezi si asupra sistemului tau de valori, asupra lucrurilor in care crezi, sa te mai gandesti odata ce vrei de la viata.
Poate descoperi ca ai ceva de schimbat. Daca nu, asa esti tu. Nu este nimic in neregula cu gandirea ta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!