| anonim_4396 a întrebat:

Am un tata betiv care ma cert cu el toata ziua nu are un loc de munca, mama dupa ce vine de la serviciu incepe a se certe cu el,ei ma jignesc tot timpul imi spune ca sunt debil si handicapat iar din cauza galagiei din casa nici temele nu mi le pot face, am putini prieteni, nu am avut niciodata o prietena din cauza ca sunt prea rece, timid si nu am deloc respect. Adica erau cateva fete care ma placeau dar le-am facut sa plece, iar cand era pe punctul sa fiu cu o fata de care imi placea foarte mult ea a devenit paranoica si s-a terminat inainte sa inceapa. Acum cateva luni m-am imprietenit cu o fetacare vroia sa se sinicida adica la momentul ala aveam amandoi acelasi scop. Cum pana mea sa scap de toate astea?

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pentru timpul de după școală încearcă să te duci la o bibliotecă, la sala de lectură și să-ți faci lecțiile acolo. N-ar fi exclus să găsești un amic printre studenții care vin și învață acolo.
După ce îți termini de făcut lecțiile poți să iei o carte și să citești. Este cel mai bun exercițiu pentru timpul liber.
La unele biblioteci există și calculatoare branșate la internet.
Sănătate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa iti alungi toata energia negativa, sa încerci sa fi linistit, si de cate ori parintii tai se cearta, încearcă sa ii ignori dand muzica mai tare in casti, pentru a nu-i auzi. Nu mai fi asa rece si încearcă sa nu o dai in bara si cu fata pe care o placi acum. Uite...si ea a avut un motiv, de a vrut sa se sinucidă. Înseamnă ca nici ea nu are o viata tocmai usoara. Sa nu faci prostia de a te sinucide, pentru ca pierzi tot. Chiar daca viata ta este mai complicata, priveste si partea cea bună. După vârsta de 18 ani, o sa pleci de acasă, la facultate, si cu timpul o sa-ti intemeiezi o fanlmilie, iar atunci vei fi fericit. Vorbeste cu cat mai multi oameni si fii vesel. Tot răul este spre bine. ^^

| frostxtq a răspuns:

Cel mai mult te-ar ajuta un consilier. Iti va spune exact ce trebuie sa faci pentru ca sa nu te mai simti asa, te va ajuta sa vezi lucruri pe care nu le vezi din cauza frustrarilor si a furiei acumulate in sufletul tau. Va adopta tehnici care te vor ajuta sa devii din nou un om calm si sa vezi cu alti ochi situatia prin care treci.

| Mașka98 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu Martorii lui Iehova din zona ta, ei te vor ajuta. Sau cauta raspunsul la intrebarile care te framanta pe site-ul www.jw.org/ro

| ThePayback a răspuns:

Cred ca ai nevoie sa te descarci emotional intr-un fel sau altul, poti discuta cu cineva sau cu un psiholog despre problemele tale, daca nu vrei sa vorbesti despre asta poti sa faci plimbari (prin oras sau prin natura) sau sa asculti muzica ori poti sa pictezi sau altceva. Orice ai face nu continua asa, nu inchide totul in tine.

| DiaconitaBianca a răspuns:

Nu vorbi cu Martorii lui Iehova fiindca nu te va ajuta. Iti spun sa incerci sa te relaxezi si sa-ti zici oful cuifa si roaga-ti tatal sa nu mai injure daca nu mg vorbeste cu diriga sau dirigu tau despre certurile din fam ca sa poate vorbi cu parintii tai iar faza cu timiditatea nu conteaza incearca sa te deschizi fetelor ( fiindca ne place mult asta) data viitoare cand iti place de o fata roag-o sa mearga la plimbare cu tine prin parc si mai adu si un prieten si zii si ei sa izi aduca o prietena. Oricum totul are solutii happy Noroc in rezolvarea lor. P.S. scuze unele greseli de ortografie

| osbourne a răspuns:

Bea,fumeaza,tot o sa mearga de la sine)