| Joker3134 a întrebat:

Daca se închide un sat din cauza virusului lumea nu mai poate sa plece la serviciu facultate etc? De acolo din sat.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca se inchide un sat, o localitate din cauza virusului, adica localitatea intra in colentna, populatia din acea localitate nu poate parasi localitatea decat in cazuri foarte speciale. Deci nu poate sa mearga nici la serviciu si intra in somaj tehnic. Nici la facultate.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Da! Dar n-ai voie sa treci prin satul inchis.

| LilWatamaloon a răspuns:

Daca oamenii sunt testati si se descopera ca sunt negativi, putem considera ca ei pot sa lucreze in afara localitatii de domiciliu, dar daca nu sunt pozitivi acestia vor mai astepta 14 zile pentru a face din nou testul. Acest lucru pe care l-am zis este parerea mea, nu este bazata pe documente, in cazul in care doresti informatii oficiale, te sfatuiesc sa mergi la primarie pentru asta.

| And4eisis77 a răspuns:

Depinde de restrictii.Dar de obicei nu.

| Vasile7777 a răspuns:

Depinde si restricti is puse in satul dat. adereseazate cel mai bine la primarie. sau ocoleshte satul daca ai transortul tau