| anonim_4396 a întrebat:

Am văzut multe persoane care se plâng de același lucru, povești asemănătoare în esență.
Ideea este următoarea, am 33 de ani, am avut tot felul de relații până la 24 de ani, a urmat o relație de 8 ani după care declinul. Am cunoscut tot felul de femei, am avut și "relatii" de scurtă durată, dar totul se termina in acelasi mod, fiind părăsit sau neacceptat pentru o relație de femeile care ma atrăgeau. Nu sunt genul de macho, sunt un om normal, cu principii, realizat din toate punctele de vedere mai puțin latura sentimentală. Imi doresc enorm să ofer tot ce femeile se plâng că nu primesc, afecțiune, sprijin, respect, devotament, o viață plină de armonie, etc, dar ma lovesc mereu de o barieră. Nu sunt un tip timid, dar nici badaran sau indiferent cu o fată. De curând am cunoscut o fată, o tipă ok, modestă, imi place destul de mult doar ca inca de la inceput refuză să discutăm despre subiectul relații, imi tot spune că ea se vede singura pentru tot restul vieții pentru ca este mai safe. Am încercat să cred în treaba asta și sa ii schimb opinia, probabil a avut o traumă sau încearcă să mă țină pe mine deoparte. Ultima oară când ne-am văzut am cautat sa o impresionez, am discutat în proporție de 60% despre locul ei de muncă, am cautat sa o fac sa se simtă în largul ei, dar ma enerva cu atâtea mistere, nu vorbea despre relații, nu a acceptat să o duc acasă cu excepția ultimei întâlniri, nu imi spune numele de familie, cati ani are, chestii mărunte fără sens. La un moment dat am cautat sa îndrept discuția spre ce ma interesa, anume este amagita în dragoste sau ma tine la distanță. După câteva minute în care am reușit să mențin subiectul, m-am trezit că imi spune că vrea să lămurim niște lucruri, ca sunt un tip ok, rade cu mine, i-am arătat respect, etc, nu mai știu restul pentru ca intrasem in transă anticipând ce va urma, dar ca o sa fim doar prieteni. Normal ca nu mi-a picat bine, însă am incercat sa ii arat ca nu este o tragedie și ca daca ne face plăcere să ieșim e tot ce contează, deși sufletul meu era un vulcan în timpul erupție. Nu am "gonit-o" acasă, nu am reactionat urât, chiar dacă eu imi pierdusem orice speranță, nici nu ma mai gândeam să o mai caut chiar dacă aș vrea să lupt pentru ea, am considerat ca mi-a închis toate porțile. Dar, surpriza, a doua zi, la prima oră mi-a scris un mesaj"hey, merci pentru aseară, localul a fost foarte drăguț. Aseară nu ti-am scris pentru ca eram prea obosită. Have a relaxing day

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred ca esti prea grabit si fixat pe ideea de ati face o relatie.
Fa-ti intai prietene ca pe parcurs sa le transformi in iubire deoarece din cate se vede ai noroc la fete nesigure pe ele sau la care nu le-ai dat sansa sa te cunoasca decat sa le raspunzi la niste intrebari.De la o varsta nu te mai joci cu dragostea "il iau ca apoi vedem ce a fi" trebuie sa vada daca esti de viitor, daca se poate intelege cu tine, daca sunteti pe aceias lungime de unda, nu te poate baga in casa asa de la o banala intalnire si sa iti si promita iubire vesnica

| NoName84 a răspuns (pentru Freya1):

Un sfat înțelept! Mulțumesc!

| SG1995 a răspuns:

Poate ai reusit sa o scoti din cochilie putin, daca ai rabdare poate va prinde incredere in tine, totusi dupa cum actioneaza e posibil sa fi avut o relatie in care a fost abuzata, chiar si asa nu e totul pierdut, dezarmeaza incet, fii in preajma ei, incearca sa te aproprii de ea, dar nu fii insistent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul care ascunde ceva are si un trecut misterios, continua sa te porti la fel dar din pacate fetele/femeile nu mai apreciaza genul de barbat cu un caracter si devotat. Poate i-a placut ca prieten de tine si nu ca o relatie, nu avem un raspuns coerent la aceasta intrebare singura capabila ea este. Mult succes

| petitconseil a răspuns:

Stii cum se spune? Cine nu are noroc de dimineata nu are nici pana seara.Eu am o varsta destul de inaintata, tot asa m-am lamurit ca tine ca nu e pentru mine o relatie in care sa fiu multumita, de accea m-am conformat cu faptul ca nu am noroc in dragoste si gata.Si mai este o vorba ''nu le poti avea pe toate in viata''. Daca ai dragoste nu ai bani,daca ai bani,nu ai sanatate,daca ai sanatate,nu ai dragoste si exemplele ar putea continua,cu diferite variante. Obisnuieste-te cu gandul ca nu ai noroc in dragoste si fii multumit de toate celelalte ce le ai. Poate intr-o zi iti vei gasi si fata care ti-o doresti tu,nu insista la cineva care iti spune din start ca prefera sa fie singura, nu vei reusi sa scoti un om din incapatanarea si decizia lui. Unii dintre noi suntem sortiti sa nu ne gasim sufletul pereche devreme, il cautam toata viata, iar cand ni se pare ca l-am gasit, avem din nou parte de o dezamagire.Si mai este o vorba ''cine ti-e sortit sa fie langa tine, va aparea la timpul potrivit.Numai bine iti doresc.