| anonim_4396 a întrebat:

Am15 ni sunt slaba, doresc sa ma ingras am 35 de kg si 1. 53 inaltimea.ma simt foarte rau pentru ca cand plec la scoala toti ma iau in ras ca slaba si numa eu sunt cea mai slaba...nustiu ce sa fac asa n-am pofta de mancare nici sanii numi prea kresk? cine ma ajuta?

Răspuns Câştigător
| 10roxana10 a răspuns:

Secretul luarii in greutate este simplu. In mare parte, grupele de mancaruri pe care le incluzi in meniu, in cadrul programului de castigare a masei musculare, sunt aceleasi pe care ai putea sa le servesti mereu, indiferent daca vrei sa slabesti, sa iei in greutate sau sa ti-o mentii, este nevoie sa consumi mai multe alimente. Chiar daca pare greu de crezut, aceasta este regula de aur intr-o dieta de ingrasare: sa mananci mai mult decat de obicei! Uneori prepararea mancarii si servirea acesteia pare un lucru bun, daca iti pregatesti singur mancarea iti cresti apetitul, ceea ce te va ajuta sa consumi mai mult. Un prim pas in dieta de ingrasat este alegerea alimentelor (sau suplimentelor) cu o densitate calorica mare. Procedand astfel vei putea consuma mai multe calorii in aceeasi cantitate de mancare.

Intelege continutul caloric al mancarurilor!
Toate proteinele si toti carbohidratii au patru calorii la fiecare gram si toate grasimile au noua calorii pe gram, dar nu toate mancarurile au acelasi numar de calorii pe unitatea de volum. Imagineaza-ti pentru moment doua boluri, de aceeasi greutate, unul plin cu felii de castraveti, iar celalalt cu struguri. Alimentele din cele doua boluri au acelasi volum. Dar, ceea ce nu stiai este faptul ca strugurii au de 37 de ori mai multe calorii. Daca castravetele are numai 14 calorii, strugurii masoara 520. Daca castravetele si strugurii au patru calorii pe gram, atunci cum poate fi posibila aceasta situatie? Raspunsul este: densitatea calorica. Castravetele are o densitate calorica mai mica, tocmai pentru ca are mai multe fibre si apa, iar caloriile din struguri sunt "concentrate".
Iar acesta este secretul consumului unui numar mai mare de calorii pentru a te putea ingrasa: alege mancarurile care au caloriile concentrate! Daca inveti care mancaruri includ multi nutrienti sau au densitate calorica mare, te poti folosi de aceasta informatie pentru a putea lua in greutate.

Mancarurile sarace in calorii
Carbohidratii bogati in fibre si legumele (cum ar fi laptucile, sparanghelul, castravetele si broccoli) au densitatea calorica mica, pentru ca organismul uman nu poate absorbi continutul de fibre din acestea. Acest lucru face legumele sa ramana intotdeauna cea mai buna alegere cand iti doresti sa scapi din surplusul de grasime. Inainte de competitii, cei care-si lucreaza din greu musculatura corpului, de obicei reduc sau inlatura zaharurile simple cu multe calorii si gustarile din cadrul dietelor, pe care le urmeaza si le inlocuiesc cu carbohidrati bogati in fibre (de exemplu, sa renunti la paste si sa consumi broccoli si sparanghel). Pe de alta parte, majoritatea legumelor care au densitatea calorica mica, reprezinta principalul motiv din cauza caruia nu te poti ingrasa. Este adevarat ca este bine sa incluzi legume in cadrul dietei pe care o urmezi, dar nu vei consuma destule calorii pentru a te ingrasa, asa ca va trebui sa servesti mancaruri cu densitate calorica mare sau te vei simti singur in aceasta lupta.

FUNDA?

2 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Ia vitamina C

| justifyme a răspuns:

La 1, 53m ai nevoie de 43 de kg - asta e ideal, modele la 1, 53 au nevoie de 33 kg (ai putea gandi pozitiv - masa ta e intre masa ideala unui model si masa recomandata de specialisti pentru inaltimea ta )
mananca cat mai multe fructe, legume si bea multe lichide pentru a te dezvolta
iti urez succes! :*