| anonim_4396 a întrebat:

An nou fericit tuturor! Sunt pusa intr-una din cele mai dificile situatii de pana acum, si am neaparat nevoie de parearea voastra. E ceva de povestit, sper ca aveti rabdare.
La sfarsitul anului 2012, am cunoscut un baiat. Era foarte ok, dar eu nu simteam nimic pentru el incat sa fim impreuna. Insa, am continuat sa vorbim. A fost indragostit de mine, si in vara anului 2013, am fost impreuna. Am fost cea mai fericita. Insa m-a enervat cu un lucru nesemnificativ, pe care nici nu mi-l mai amintesc, si astfel eu m-am despartit de el. Nu mi-a fost usor, dar am simtit ca e mai bine asa. Insa, el a inceput sa vorbeasca cu prietena mea cea mai buna. Initial, spuneau ca nu va fi niciodata nimic intre ei, ca ar fi aiurea, si lucruri de genul. Insa, acum o luna si ceva, el i-a spus ca ii place de ea, si acum sunt impreuna. Eu sunt singura, si nu pot trece peste. Nu pot sa accept ca prietena mea "cea mai buna" e cu el. Eu i-am spus ce ma deranjeaza, si ca nu pot sa mai accept asta mult timp, si ea mereu spune lucruri de genul "ce situatie aiurea" si cam atat. Ce sa fac? de o luna si ceva, simt ca ma sufoc, simt ca nu mai rezist. Plang intr-una, si din cauza ca sunt extrem de emotiva, intru usor in depresie. Vreau doar un sfat! Mentionez ca am vorbit cu baiatul aproape un an. Prin noiembrie 2013 a fost ultima noastra conversatie legata de mine si de el sad

Răspuns Câştigător
| Prishille a răspuns:

Ai fost cea mai fericita cu el si pentru un lucru nesemnificativ te-ai despartit de el? Suna bizar. Daca ai considerat ca asa e mai bine, care e problema acum? Ca iubita lui e cea mai buna prietena a ta? Probabil la inceput s-a apropiat de prietena ta din razbunare/orgoliu si treptat s-a simtit atras de ea. Oricum daca s-a dat la prietena ta ca sa se razbune pe tine, sau sperand ca astfel te va face geloasa sa te intorci la el, tipul e un ieftin, nu e cu adevarat barbat! Iar prietena ta e o falsa, si o fata care nu se respecta, n-ai ce sa ii ceri, schimb-o! Sau problema e ca tu esti singura si nu ai pe nimeni? Si ca pana si cea mai buna prietena, nu iti poate fi alaturi? Daca ai o mama langa tine, bucura-te! Oricum ar fi ea, iti vrea binele mai mult ca orice persoana din lume si ar face orice ca sa fii bine, nu esti singura. Eu am ajuns la varsta (24) la care am inteles ca pentru astfel de oameni, nu merita sa te consumi... am invatat sa accept ce nu pot sa schimb, sa iert si sa merg mai departe. Cautand cai de a raspunde raului cu aceeasi moneda, nu faci decat sa te afunzi si mai tare in el. Daca l-ai facut la inceput sa sufere in mod intentionat, iar acum tu esti cea care plange, fii responsabila, tu ti-ai atras soarta! Acum sunteti chit!

5 răspunsuri:
| ihavenoidealel a răspuns:

Vorbeste cu el, trimite-i un mesaj astfel incat sa aveti o conversatie, apoi il intrebi daca mai simte ceva pentru tine. happy

| fede12 a răspuns:

Incepe discutia cu el..intreabal si tu : buna ce faci laughing apoi contiuna discutia intreaba-l cum ii mai merge cu prietena ta..si daca mai simte ceva pentru tine..etc! Bafta!:*

| fely35 a răspuns:

Ca prim sfat iti spun sa nu incercii sa-l faci gelos sau chesti din astea prostesti happy. dac tu nu vei sa-ti strici relatia cu prietena ta spune-i deschis ca-r fi mai bine sa nu va vedeti toti trei.sa si ca daca plangi nu vine dragostea inapoi, discuta cu baieti fete distreaza-te nu si lasa subiectul asta cu iubirea pana intalnest pe cineva potrivit.ok?

| OSimplaFataCareIubesteMuzica a răspuns:

In primul rand trebuie sa intelegi de ce baietii cand se despart de o fata aleg sa se combiene cu cea mai buna prietena a ei: deoarece tu si prietena ta aveti multe in comun si sunteti cam la fel iar el (fostul tau) obisnuit fiind cu tine nu vrea o schimbare prea mare deodata asa ca alege sa fie cu prietena ta pe motiv ca se aseamana foarte mult cu tine.
In al doilea rand 'viata merge inainte' daca tu o sa stai sa plangi si sa suferi atat de mult pentru un baiat inseamna ca toata viata ai sa suferi...toti baietii sunt hoti si nu trebuie sa pui totul la suflet...inteleg ca te doare dar incearca sa te controlezi caci daca el te vede suferind o sa il faci fericit crezand ca e centrul universului dar daca tu o sa fi fericita si bucuroasa macar in preajma lui atunci el o sa sufere.
Pace!

| MissGreenDots a răspuns (pentru OSimplaFataCareIubesteMuzica):

Inteleg perfect ce spui, si ai dreptate, insa am uitat sa mentionez niste lucruri. Timp de un an, cat am vorbit, eu tot il refuzam, si l-am facut sa sufere. Si stiu bine ca am facut asta. Am invatat insa ca roata se intoarce laughing Insa, e destul de aiurea si faptul ca atunci cand el a vrut sa fie cu ea am spus ca nu voi avea nimic de obiectat, insa am mintit ca nu ma deranjeaza pentru ca am vrut ca prietena mea sa fie fericita.