| PainTech a întrebat:

Anul acesta trec a VII-a. Nu stiu inca la ce profil sa dau :
Vreau sa aud ce materii (TOATE MATERIILE) sunt la fiecare profil (mai ales mate-info, filozofie si stiintele naturii -sau cum ii zice ).
Dau funda celui mai complet si lung raspuns

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Pentru început hai să le clasificăm :
Profile teoretice : uman ( științe sociale, filologie) și real ( științe ale naturii, mate-info).
Acestea pot fi intensiv limbă străină, bilingv limbă străină sau intensiv informatică ( DOAR pentru profilul mate-info).
2. Profil tehnologic - construcții, electricitate, automatizări, protecția mediului, economic, contabilitate, turism, etc.
3.Profil artistic, teologic, pedagogic, militar, sportiv.
Cred că în principal te interesează un profil teoretic. Se fac aceleași materii la oricare dintre cele 4 ramuri ale unui profil teoretic, doar că diferă numărul de ore acordate fiecărei materii.
De exemplu, la mate info faci 4 ore de matematică, 3 ore de fizică, 3 ore de română, 2 ore de chimie, 2 de biologie, 1 oră socio-umane ( logică, psihologie, economie), 2 ore de sport, 2 ore de limbă străină 1, 2 ore de limbă străină 2, 2 ore de TIC, muzică/ desen, 1 oră de religie, 1 oră istorie, 1 oră geografie. Asta la mate-info simplu. Dacă e intensiv vei avea mai multe ore din materia predată intensiv. Teze: romana, mate, info, fizică/bio/chimie.
La științe ale naturii ai doar 1 oră de info, 4 ore de mate, 3 de fizică și cam la fel ca la mate info, doar că din clasa a 11-a matematica se face la nivel M2, pe cand la mate info se face mai grea, la nivel M1, iar la stiinte ale naturii nu se mai face info si se face mai multa biologie și chimie.
Teze la științe: Romana, mate și la alegere 2 dintre fizica/chimie/bio.
BAC-ul e la fel: Romana, Mate ( M1 sau M2, in functie de profil ) și fizică/bio/chimie/info.
La științe sociale se fac mai multe ore de istorie, se dă teză la istorie. se face 2 ore de mate și foarte puțină fizică, chimie, biologie. Se fac 2 ore de socio-umane.
La filologie faci, la fel, mai multe ore de limbi straine, romana, istorie, geografie, socio-umane. de obicei optionalele sunt luate cu ore de romana sau limbi straine. Faci mate, bio, chimie și fizica doar 2 ani, dupa scapi definitiv de ele.
BAC: Romana, istorie, geografie/logica/psihologie/economie/sociologie/filosofie.
Mai ai altre intrebari?

1 răspuns:
| deea3507 a răspuns:

Daca iti place mate, dai pe mate-info
daca iti place bio si chimie, dai pe stiintele naturii
daca iti place romana, dai pe filologie
daca iti plac limbiile straine dai pe stiinte sociale