| SuntEuIar a întrebat:

Anul asta am unul dintre cele mai importante examene. Sunt clasa a 8 a și după cum știți e examenul ăla... Am foarte mari emoții, părinții mă stresează să învăț, nu as fi așa de stresat daca aș ști că nu voi avea probleme, dar știu că, nu știu mai nimic. La mate la ultimul test am luat 3 iar la Romana nu știu nimic pentru că efectiv profa e proasta și nu ne preda mai nimic, din a 5 a tot așa, filmulețe glume și tot așa. Am nevoie de sfaturi nu știu ce să fac. Cei care l-au dat sau cei care ați luat note mici cum sunteți și cum ați ajuns acum în viața?

8 răspunsuri:
| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Părinții tăi sunt la curent cu situația ta școlară? În caz că nu, te rog să îi informezi asupra acestui aspect pentru că te pot ajuta să recurgi la meditații la limba română și matematică pentru a recupera materia. Dacă nu au posibilitatea financiară ar putea măcar să comunice în cadrul ședințelor cu părinții la școală faptul că metodele de predare ale profesorului de limba română nu sunt eficiente. Există grupuri de suport pe Facebook de unde poți învăța și singur pentru a recupera materia, îți las aici câteva:
1. Ajutor clasa a 8-a
2. Jitaru Ionel Blog - materiale matematică gimnaziu și liceu
3. Prof. Cristea
4. Evaluare Nationala 2023
5. Evaluare Națională Matematică
6. Evaluarea Națională 2023 Matematică +Limba română
Nu uita că mai există și videoclip-uri pe Youtube și canale care postează materiale și explică exerciții, trebuie doar să cauți ce ai tu nevoie.
Vorbește cu părinții tăi și spune-le că te simți stresat iar presiunea venită din partea lor nu te ajută, spune-le că îți dorești să înveți și să ai un viitor dar pentru ca aceste lucruri să se materializeze ai nevoie să te sprijine, financiar dacă există posibilitatea, dar și emoțional.
Sper să auzim că ai luat note bune și ai intrat la liceul pe care ți l-ai dorit! Numai bine!

| SuntEuIar explică (pentru Sunshine123):

Da sunt la curent cu situatia mea scoalara, fac meditatii la mate. Voi lua in calcul ceea ce mi ai zis. Apreciez

| Musca88 a răspuns:

Eu la mate n-am invatat deloc, mai stiam din generala si am luat 8, am invatat din greu la romana in ultima luna dinainte de test, practic am recapitulat toata materia pentru ca nu stiam nimic la romana si am luat 8, 70. Eu la romana am facut in asa fel incat sa fiu acoperit la orice fel de opera ne da, dar ne-a dat-o pe cea mai usoara (in 2020) pe care majoritatea o stiau. Frate trebuie sa inveti tu singur de la zero daca iei 3 la mate, cauta pe net tutoriale si explicatii, daca nu faci asta de unul singur n-o sa reusesti, o spun cu toata rautatea.

| SuntEuIar explică (pentru Musca88):

Apreciez sinceritatea

| Ariana131 a răspuns:

In 2018 am avut evaluarea națională deci îți povestesclaughing pentru mine nu a fost cine știe ce, nu învățam la mate deloc, deși aveam diriginta de mate, imi displăcea. Nu am învățat nimic pentru acest examen(nu recomandlaughing)) ) nu ma stresam. N am prins acest nou format cu grile, însă eu zic ca e mai ușor asa. La romana n am învățat absolut nimic, am luat 8, 20 doar ca nu era cum e acum, adică sa asociezi textul de la prima vedere cu unul de la clasa, trebuia sa știi doar genul epic, liric sau dramatic. La mate, pentru ca am zis mai sus ca nu mi-a plăcut, am luat 5, 10 parca. Am intrat pe un profil real, stiinte ale naturii, unde am făcut multă matematica, mai ales în clasa a 11 a si a 12 a. În a 12 a aveam 5 ore de mate pe săptămână, 3 de fizica, 3 de biologie și 2 de chimie. Însă, deși am fost pe un profil real, am ales Facultatea de Litere, care nu are nicio legătură cu matematica. Nu contează pe ce profil te duci, contează ce note iei la bacalaureat și ce medie. Nu te mai stresa pentru ca examenul este acum grila, s-a schimbat programa, nu știu dacă a apărut, dar s au mai adăugat câteva capitole. Si lasă profesorii, poți face teste de antrenament pentru evaluarea nationala de pe net, acasă, si asa înveți. Multă baftă

| SuntEuIar explică (pentru Ariana131):

Mulțumesc foarte mult.

| Anoniim56M a răspuns:

Buna. Te sfătui să inveti foarte mult la română și mate, fă pregătire la ele. Începe să faci câte 1/2 teste la fiecare pe zi. Eu am fost în situația ta aproximativ... La mate eram tufă, am inceput sa fac pregatire și sa exersez în fiecare zi. Am ajuns la Liceul și profilul doritlaughing) mentionez ca trebuie să ai ambiție. Succes