| Sonyasss a întrebat:

Anul ista termin cls 8-a si am nevoie de ceva versuri, citate, zicale...pentru o prezentare power point despre clasa mea, scoala, ani tinereti, despartire.etc? funda pentru cele mai multe si frumoase.

1 răspuns:
| Biia a răspuns:

Eu impreuna cu o colega de-a mea am facut cateva "citate" mai lungi tot pentru noi ca suntem clasa a8a si ne despartim, uite cateva:

1)Ptr ca,noi chiar daca o sa ne despartim, nu o sa uitam unu de altu' si privind la trecut vom constata cat de copii eram si cat ne lipseste acum acea copilarie care ne'a marcat viata si cat am da sa fim din nou copii, pentru ca juliturile din genunchi se vindeca mai repede decat inimile frante
2) cand stai si te gandesticate amintiri, cate glume, cat de apropiati eram si acum cat de departe suntem unu de altu' si totusi fikre amintire invie tot ce era inainte si ne facem sa ne gandim cu entuziasm la viitor
3) Pt ca vom avea mereu prieteni noi dar in fiecare vom vedea pe cei de acum.Pt ca mereu va exista un nou inceput da mereu gandurile ne vor purta la sfarsitul de acum.
4) Totul trece.dar nimic nu se uita vorba adevarata,pentru ca NOI nu ne vom uita,iar fikre sfarsit e un nou inceput altii prieteni,alta gask,dar cei cu care ai crescut, care te'au invatsat ce e viata, pentru ca uh erai mik si nu stiai ei au fost acolo si de aceea nimeni si nimic nu va putea sa te faca sa uiti de EI adevaratii prieteni din generala
5) Intelegti voi? Asta ne diferentiaza faptul ca oricum am fiirosti,destepti,ametiti ne'am intins unu altuia mana am cazut dar mereu a avut cine sa ne ridice cine sa iti zica "Poti sa treci peste! Eu sunt aici sa te ajut" orice tampenie,orice,era facut de noi si chiar daca greseam treceam peste tot,in orice mod, esentialul? Am fost acolo, unul langa altul.
6) Certuri? Au fost! Batai? Pff destule,dar nimic luat in serios si totul facut din DRAGOSTE nuh,nuh dragoste in sensu' ala dragoste frateasca o sa fie in noi mereu si chiar daca mergem mai departe, inaintand in viata dragostea asta o sa se accentueze, si poate peste ani ne vom revedea si vom spun"Eram copii!" dar vom spune asta fara sa realizam ca noi si acum tot COPII suntem
7) Imi va fi dor mie, tie tuturor dar trebuie sa fim constienti trebuie sa ne despartim chiar daca poate va durea la inceput orice durere trece
8) Generala si prietenii de acolo ne initiaza in orice. Poti sa ajungi oricat de mare dar cand te va vedea un vechi prieten pe strada se va opri si veti depana amintiri, va veti aminti tot certuti, glume, lumini stinse, table sparte catedre rupte.
9) Poate ca peste ani la un simplu nume,vei tresari gandindu'te la prietenul din generala.Te vei intoarce,dar,vei constata ca nu el,te va cuprinde dorul si? primul lucru care o sa'l faci? iei cartea de telefoane si ii cauti numarul, pentru ca o cafea si niste amintiri, pot schimba multe
10) Mai stii? Stateatsi pe terasa,la o tigara,plangeatsi,motive? diverse! dar erati unul langa altul si de asta ati trecut peste tot,ati trecut si veti trece, pentru ca e imposibil ca cineva sa va desparta, sa NE desparta!
11) Bai faza e ca niciodata nu va ramane ceva mai memorabil ca generala.Aici e inceputul aici e totul.Cand o sa vezi pe cineva pe strada la tv la doctor vei avea un deja vu si parca ceva te impige sa te duci sa intri in vorba cu omul acela.Descoperi ca ai amintiri comune si brusc spui"A uzi da pe tine cum te cheama" si apoi un nume cunoscut va rasuna E opa asta e pretenu din generala
12) O zi obisnuita! 32 de ani! Tocmai impliniti mergi pe strada fericita cand deodata te claxoneaza unu'.Te gandesti"Ce prost!" da prostul ala striga dupa tine "La multi ani!" observi ca nu e singur mai are vreo 5 pers in spate te opresti si? ce observi? sunt EI! thmnee' nu au uitat de ziua tha! dar te trezestisuna telefonul pe ecran un nr necunoscut raspunzi "Alo?" si o voce parca iti raspunde "La multi ani! Doar nu crezi ca am uitat nuh?" da.sunt ei...nu in masina.nu cu cadouri dar un simplu telefon.ti'a schimbat ziua!
13) Tot ce e frumos nu dureaza dar durabiliatea e frumoasa.Devi constient in a 8-a ca trebuie pretuita orice clipa si acum iti pare ca te intelegi cel mai bine cu toti.Ai momente cand plangi si n sti de ce.Cand treci pe langa un liceu si nu si de ce esti trist...dar amintirea e tot ce ramane
14) A8a...moment de rascruce pentru noi.pentru tot ce inseamna 8A diferiti pentru ca nimeni nu poate sa ne egaleze? de ce? simplu! NOI, suntem doar noi...cu calitati si defecate ne acceptam unul pe altul si de aia trecem peste tot.
15) Am trecut peste multe.dar stiu sigur peste ce nu vom trece, peste despartirea ce ne v'a durea mult timp si totusi...vom trece peste cu un setiment de melancolie ce va tine destul timp de acum incolo
~>Take careee`!