| alessandra10 a întrebat:

Anul viitor voi termina clasa a 12-a dar încă nu ştiu ce facultate să urmez. Mă stresez foarte tare din cauza asta şi părinții pun foarte mare presiune pe mine spunând că ar fi trebuit să ştiu până acum. Oscilez între Relații Internaționale, Limbi moderne aplicate şi Psihologie. Psihologia mă pasionează dar probabil o voi lăsa deoparte pentru că nu îmi prea oferă oportunități... Dacă aş da la LMA aş merge pe engleză-rusă, dar nu ştiu ce aş putea face după ce termin facultatea. Nu aş vrea să fiu traducător şi dacă ar fi să aleg meseria de profesor aş alege în învățământul universitar. Iar cu Relațiile Internaționale nu ştiu exact ce aş putea face...Mă atrage ideea de a lucra în domeniul diplomației dar nu ştiu dacă sunt suficient de bună pentru asta. Aveți vreun sfat?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai bine stai un an pe bara decat sa te inscrii aiurea, sa te retragi ca-ti dai seama ca nu-ti place si sa platesti si 3 ani taxa aiurea la urmatoarea facultate pentru ca te-ai grabit cu alesul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi stiu ce vor sa faca de la inceputul liceului. Tu mai ai putin si il termini si inca nu stii. Cum vine asta?

| Anon31241212 a răspuns:

Nu mai gandi asa negativist. Oriunde te poti realiza, la orice facultate mergi. Nu ai de unde sa stii niciodata. Daca gen esti super buna la limbi straine si ti se ofera o sansa unica sa lucrezi o corporatie spre exemplu. Nu ai de unde sa stii... Fii mai increzatoare. Daca ne gandim:,, Ce o sa fac si cu asta", asa nu ar mai face nimeni nimic. Du-te la aia la care te simti cel mai pregatita. Eu ti-as recomanda LMA... dar tu faci cum consideri. Eu stiu ca se cauta vorbitori de rusa. Si nu e neaparat sa fii traducator. Poti lucra si in sistemul politic, sa fii traducator la Bruxelles spre exemplu. Succes! Fii mai increzatoare!