| anonim_4396 a întrebat:

Aproape de mine e o facultate unde vrea maica mea sa ma duc. Din facultatea asta ies numai profesori de generala sau liceu. Eu nu vreau sa fiu profesor in ruptul capului si nu intelege ca nu vreau la facultatea asta. Stau la camin numai sa nu o fac pe asta si a zis ca sa ma vada cum ma intretin singur...
Eu invat si voi lucra pe urma. Nu vreau sa fac o facultate ca sa fie facuta, nu vreau sa mi pierd anii prin facultati doar pentru ca nu ma ajuta sa fac una buna.
Sfaturi si argumente pe care as putea sa i le dau?

3 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Spune-i ca te condamna sa faci ce urasti o viata, ca mai bine alegi ceva ce iti place sau ceva ce macar nu urasti.E viata ta, spune-i ca daca o sa ajungi nefericit din cauza ei, o sa dai vina pe ea si o sa regretati amandoi ( ea ca te-a sfatuit sa faci ceva ce urasti, iar tu ca ti-ai lasat aspiratiile deoparte si lasat pe altcineva sa faca decizia care iti apartina tie, intr-un fel, ai devenit un sclav ).

| Ara997 a răspuns:

La 18 ani iti duci dosarul unde vrei frumos frumushel.
iti povestesc o intamplare : un baiat de economist, a trecut in vizita in drum spre Bucuresti pe la niste rude de meserie it-isti. pustiul era trimis de ma-sa sa se inscrie si sa dea examen la ase omul s-a inscris la calculatoare si a terminat si profeseaza binemersi in it. a facut ma-sa tunci o criza de nervi dar asta e, zaurile erau aruncate...
daca vezi ca n-o lamuresti, zici ca ea si faci ca tine. numai orienteaza-te bine.
bafta!

| 17Ioana a răspuns:

1. Este important ce vrei tu sa faci in viata, ce-ti place sa faci.
Scrie pe o foaie, 3 joburi pe care crezi ca le poti face / iti plac.
Uita-te pe net la cat de cautate sunt aceste joburi, ce salarii se dau la noi cat si in strainatate, eventual daca ai si cunostinte in domeniu sa-ti poata spune o medie a salariului
3. ce facultate trebuie sa urmezi pentru a practica aceasta meserie
Daca cumva cu o facultate poti face 2 din joburi, ai ales drumul corect.
Legat de mama ta, te duci cu prezentarea pregatita si-i explici.
Uite daca fac asta, ceea ce mie nu-mi place, dar iti place tie, ajung profesor de generala cu un salariu de 1200 lei si imi tipa toti copii in cap. Daca fac x facultate, pot sa ies asta - asta - asta, ma pot angajasa in x locuri si le insirui, si pot avea salariu incepand cu 2500 lei.
Tu vrei sa fac o facultate ca-ti place tie sau una unde sa ma duc la munca de placere si sa am un venit consistent, sa-mi pot intretine familia?
Nu zic sa nu tii cont de parerea partintilor, dar cred ca trebuie sa conteze 15-25%, restul sa vina de la tine.
Uite, eu sunt pasionatad e marketing, licenta in marketing, asta fac la job. Pe langa asta, am facut si o postliceala de asistenta medicala, ca un backup, o siguranta. Nu poti stii ce o sa fie in viata, la noi o asistenta principala de ambulanta castiga 4500 lei cu tot cu garzi. ( un salariu foarte bun pentru Romania), dar am o prietena asistenta in Londra, ia in mana 2700 lire pe luna.
Eu daca nu gasesc in domeniul marketingului, ma pot reprofila usor. Incearca sa faci ceea ce iti place si din ce poti trai decent, punele intr-o balanta si compara tot.
PS: Daca esti profesor universitar, castigi foarte foarte bine.