| AnonimDedicat a întrebat:

Salut, vreau sa incep prin a spune ca sunt derutat, sunt la liceu in clasa a 11-a, un liceu foarte slab la care ma duc mai mult pentru a face prezenta si cam atat, in majoritatea timpului la liceu stau degeaba si pierd timpul in banca nefacand nimic, unii profesori vin si ne pun sa copiem din carte, altii vin, pun note extrem de proaste, predau cu sila, predau intr-un fel anume in cat doar ei inteleg ce spun acolo, nici nu stiu daca voi lua bacul, poate ca am si eu o mare parte din vina, dar trecand peste asta sunt foarte nedumerit ce vreau sa fac mai departe, eu fiind pe profil de filologie, printr-o minune sa zic ca as lua si bacul, ce sa fac, daca eu in toti anii astia am mers mai degeaba pe la liceu cu scopul de a nu-mi lua absent, mi-as dori sa dau la o facultate de exemplu cum ar fi dreptul, dar nu stiu ce sanse am avand in vedere situatia mea, nu pot spune ca sunt agramat sau analfabet, imi merge mintea, nu pot spune ca sunt prost, dar nu imi dau interesul deloc pentru materiile astea ce nu-mi plac, in general nu imi pasa deloc de lucrurile ce nu ma atrag, nu-mi place sa fac lucrurile fortat, sa invat materii ce nu-mi plac, aici depinde si de profesori zic eu, daca ei vin si predau cu scarba, de exemplu eu am avut in generala o pasiune pentru biologie, mergeam de placere la ora, chiar luand note bune, invatand de placere, dar in liceu parca e altceva, este asa foarte sec, foarte plictisitor fara pic de viata, nu am habar ce vreau sa fac dupa liceu, si nu stiu daca am sanse sa fac ceva cu cunostintele pe care le am, simt ca trece timpul si nu fac nimic, nu vreau sa ajung sa muncesc toata viata pe un salariu foarte mic facand ceea ce nu-mi place, daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi mi-ar fi de mare ajutor.

Răspuns Câştigător
| PavelVladescu a răspuns:

Frati miu, nu te panica, fenteaza prezenta la scoala pana in a 12 a, bacul il iei invatand de pe net in stilul tau, bloguri, meme uri, aplicatii de chestionare, video-uri etc oricare ti se potriveste mai mult ( trebuie sa descoperi daca ai memorie vizuala sau auditiva ca sa ti fie mai usor)
Cat despre facultate gandeste te ca poti sa tii iei un an liber dupa bac sa decizi la ce facultate vrei sa iti dedici 3 sau 4 ani ( depinde de facultate) viata, eu asa am facut si daca dupa bac ma gandeam sa dau la electromecanica sau comunicatii si relatii publice, dupa un an liber in care am vorbit cu multi stundenti am ales dreptul, si sunt fascinat, mie care nu mi placea scoala ( din punctul meu de vedere dreptul este o varianta buna daca iti place sa inveti logic si ai imaginatie iar avantajul este ca nu face materii de umplutura, tot ce faci are legatura cu dreptul) sfatul meu, relaxeaza te ca esti a 11, ai timp si pana la bac si dupa bac sa te decizi, iar daca te preseaza parintii sa alegi o facultate, zi le ca nu ei isi pierd timpul aiurea daca nu ti se potriveste facultatea, iar daca crezi ca admiterile sunt grele si cursurile stufoase, alege o facultate privata, iti va fi foarte usor comparativ cu una de stat ( atat ca volumul de materie cat si dificultatea examenelor si a orelor)
Te pup si succes?

2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Și la facultate o sa tot dai de profesori care predat ca sa fie făcută ora. Dacă la liceu nu te acomodezi cu asta, la drept îți va fi greu sa faci fata.
Ești clasa a XI-a ai tot timpul din lume sa te redresezi. Apuca-te sa înveți singur pe cont propriu (din cărți, de pe internet, de la prietenii care sunt foarte buni la materia respectiva).
Trebuie sa cauți sa vezi ce îți place și sa te apuci de treaba, sa îți vezi singur de viitorul tău.

| Puscaion7000 a răspuns:

Atunci gandeste-te la ce ai putea tu sa corespunzi usor fara sa te fortezi
trebuie sa simti cu inima ta ce anume te atrage mult si ce iti face placere multa
poti sa te apuci de programare daca iti place it, mecanica, muzica, grafica asistata de calculator, creator de jocuri, freelancer