| moegie0dattebayo a întrebat:

Are cineva o idee cum sa ies din starea asta?

Ma urasc, imi urasc viata, imi urasc corpul, urasc oamenii, urasc lumea, urasc totul.
Urasc ca am prieteni idioti, si ca am prieteni falsi, si ca am prieteni falsi si idioti. Unii mi se dau drept prieteni tocmai ca sa isi arate adevarata fata cand chiar am nevoie de ei. Optzeci la suta din prietenii pe care ii aveam au disparut.
Urasc si ca sunt singur de vreun an de zile. Urasc ca m-am despartit de fata pe care o iubeam. Am fost impreuna 2 ani. Si am inceput sa ne certam, rau de tot. Iar pe mine a inceput doar sa ma intereseze sa ma culc cu ea. Si ne-am despartit, dupa o mie de incercari pentru ca nu rezistam niciunul. Si m-am culcat cu o curva. Si nu regret.Dar urasc ca sunt singur.
Si plac pe cineva, si e misto, dar e mica. Si are toane. Si face pe scarba cand are chef. si nu voi fi cu ea. si o iubesc. si zilnic mor. si cand o vad inviu. si apoi mor.
Si nu voi mai avea niciodata pe cineva asa de complementar mie ca prima. Si mor.
Si iar vreau sa ma culc cu cineva, desi stiu ca nu e bine.
Si la scoala am jumatate de clasa inamici, un sfert care imi este indiferenta, si un sfert care sa zic ca ii pot numi amici. Dar nimeni care chiar sa arate ca ii pasa de mine. Am un coleg cu care fac glume jegoase, si mai am un slabanog animat cu care ma inteleg bine. Si mai am o groaza de invidiosi acolo.
Si cu familia ma cert mereu. Mama ma crede un copil.
Si urasc totul. Si vreau sa mor.

Are cineva o idee cum sa ies din starea asta?

Edit: si vreau sa ucid, vreau sa ucid pe toti, sa distrug, pe toti. si vreau sa mor si eu apoi. si totul sa fie negru.

Răspuns Câştigător
| oannapg a răspuns:

E bine că te-ai trezit la realitate, pentru că nimic nu durează foarte mult.
Primul lucru pe care ar trebui să-l faci este să încerci să gândești pozitiv și să vezi că există o cale de rezolvare; mereu există.
Nu te urăști, pentru că altfel nu ai fi cerut "ajutor", sfaturi. Nu îți urăști viața, pentru că altfel nu ai fi ținut minte orice amănunt. Nu îți urăști corpul, decât dacă ai peste 150 de kilograme și freci menta toată ziua, ceea ce nu cred că este cazul. Nu urăști oamenii, altfel nu ai fi putut ajunge să iubești unul atât de mult. Dar te întrebi cum de ți se întâmplă lucrurile acestea chiar ție.
Dacă am vreo idee cum să ieși dintr-o stare ca aceasta? Posibil, dar știi, atunci când cineva este rănit, fizic sau psihic, și spui că știi cum este de fapt nu știi, pentru că doar acea persoană simte asta, este ceva personal, propriu.
Ok, ia-o cu încetul. Spui că ai prieteni idioți, falși. Nu poți renunța la ei când ei au renunțat deja la tine? Ba da, e foarte ușor. Încetează să te mai intereseze persoana lor mai mult decât a ta.
Ești singur de un an, și ce? Pe lângă familie și restul, și eu sunt singură de 15 ani. Ce e rău în asta? Ok, că nu știu ce vârstă ai, asta e partea a doua. Dar o să treacă iubirea aceea. Probabil că-ți vei aduce aminte de ea la 80 de ani și le vei spune asta nepoților. Serios, treci peste. Este ca și o rană care, deși nu mai e deschisă, nu încetezi să zici că te ustură și de doare încontinuare.
Apoi, placi pe cineva, dar e mică și are toane, și o și iubești, și argh. Cred că îți dai și tu seama singur că nu merită. Și probabil că te simți atras de ea dar știi că nu o poți avea.
Apoi, școala. Hmm, cu "inamici" tot trebuie să te obișnuiești. Vor exista mereu fel de fel de persoane care fie vor avea o simpatie pentru tine sau care nu. Dacă nu acorzi atenție au cum să te rănească? Crede-mă, nu au. Mai ales că nivelul lor nu este același ca și nivelul tău. Unii trebuie să urce la nivelul tău, ba chiar să devină superiori doar pentru că tu le dai ocazia. Cred că cel mai mult ar trebui să te intereseze notele și cum ești privit de profesori, viața la școală va fi mai ușoară dacă profesorii vor avea părere bună despre bine, știu din propria experiență.
Subiectul comun tuturor, familia. "Mama mă crede un copil", spuse el. Probabil pentru că-i dai motive. Gândește-te, familia mereu îți vrea binele; există și cazuri speciale, dar în general așa este. De ce nu îi poți spune mamei tale că tu nu consideri că ești un copil să că ar trebui să purtați o conversație tipică, normală? Nu cred că n-a trecut și ea pe la vârsta adolescenței, totuși.
K, știu că vorbesc de parcă aș fi eu în sine un adult or something, dar eu așa văd, din perspectiva mea. De ce crezi că totul se rezumă la "vreau să mor" și la "urăsc totul"? Pentru că atunci când nu găsești soluții te lași, îți dai drumul într-o groapă infinită. Crede-mă, nu este așa. happy

| moegie0dattebayo explică (pentru oannapg):

Tocmai pentru tine nu conteaza ca esti singura pentru ca ai 15 si nu stii ce e asta. Am 18. Problema e ca nu mi se pare ok sa am jumate de clasa dusmani. Sunt bun (daca zic bun al naibii ma crezi increzut) la scoala (citind pe profilul tau am o vaga impresie ca suntem la acelasi profil), nu e problema, colegii sunt... poveste complicata, ei erau acolo mai de mult etc. Cu mama nu pot vorbi, ea doar tipa. Mersi oricum, ia si funda ca stiu ca asta vrei.

| oannapg a răspuns (pentru moegie0dattebayo):

Intenția mea nu a fost de a lua fundă. Mă uitam pe TPU și am dat de întrebarea ta.
Ok, am 15, tu 18, da, este diferență, nu știu ce înseamnă. Scuză-mă, nu am destulă experiență.
Din punctul meu de vedere atât am putut zice, nu te cunosc, nu știu "povestea complicată" în legătură cu colegii sau de ce țipă mama ta. Dar încetează să privești lucrurile negative, există și părți bune, mereu vor exista.

5 răspunsuri:
| Ana94 a răspuns:

Sincer, şi eu am trecut (şi probabil încă mai trec) prin faze de genul ăsta, când simt că totul este aiurea şi-mi vine să ucid pe toată lumea laughing
În fine, nu trebuie să fii tu supărat că ai prieteni din ăştia falşi. Şi eu aveam prieteni din ăştia care mă căutau doar atunci când aveau nevoie de mine (la o temă sau un test, de exemplu), însă când nu mai aveau nevoie de ajutor sau nu puteam să-i ajut, nici nu mă băgau în seamă, mă ignorau şi probabil că mă şi bârfeau când nu eram acolo. În ziua de azi e cam greu să legi o prietenie adevărată cu cineva, nu prea mai ai cu cine. Cei de vârsta noastră (am văzut că ai 18 ani) nu prea mai ştiu ce e respectul, iar prieteniile se măsoară în funcţie de câţi bani ai. Adică, dacă n-ai bani, nu eşti băgat în seamă, eşti etichetat drept sărăntoc. Nimeni nu le spune acestor tineri de bani gata că prieteniile nu se bazează pe bani, ci pe sentimente sincere de respect şi încredere reciprocă. Nu ar trebui să te mire că aşa-zişii tăi prieteni vin la tine doar când au ei chef.
Ştii? Acum vreo 3-4 ani şi eu m-am despărţit de cineva şi la vremea respectivă şi eu am plâns şi credeam că pe el îl iubeam, că n-o să trăiesc fără el, că-l voiam înapoi (şi tot speram asta), că nu-mi voi găsi niciodată pe altul etc. Şi uite aşa am stat eu singură vreun an de zile (sau chiar mai mult), însă până la urmă am găsit pe altcineva şi mi-e bine acum. Acum, când mă gândesc la asta, îmi dau seama că n-a meritat deloc să sufăr după celălalt şi că mi-am irosit un an din viaţă. Deci, capul sus că-ţi vei găsi tu o fată cu care să fii fericit. Şi cu fata pe care o placi... poate că tu vezi doar punctele slabe la ea pentru că tu nu te consideri suficient de bun pentru ea. Ştiu că ţi-e greu acum s-o uiţi pe prima fată, dar îţi spun din proprie experienţă că ai să reuşeşti :*
Iar la şcoală, la fel: dă-i încolo pe "prietenii" tăi şi vezi-ţi de viaţa ta. Fă-ţi datoria de elev şi continuă să-ţi înveţi şi să-ţi vezi de treburile tale. În toate liceele există fel şi fel de specieme pe care tu va trebui să înveţi să le ignori.
Momentan nu poţi decât să te gândeşti pozitiv la viaţa ta. Renunţă la gânduri de genul "vreau să mor" sau "viaţa mea e naşpa" sau "vreau să-i ucid pe toţi" şi acordă-ţi timp să te gândeşti şi la lucrurile pozitive din viaţa ta. Cu siguranţă că există! happy

| RAY a răspuns:

Urasti cam multe, sexul iubesti poate te ajutam noi cu o baba, ma o viata ai de ce urasti atatea?

| CrinaMadalina a răspuns:

Apuca-te de un blog. Apoi lasa-mi link-ul. Apoi infige-ti unghiile in gat. Incet. Astfel incat sa te doara și sangele sa curga incet. Apoi mori, incet.
Dar, mai intai apuca-te de bloggarit.