| anonim_4396 a întrebat:

Deci...
Chiar simt ca inima mea a fost sfărâmată în bucății si chiar nu știu ce sa mai fac...
1.Pai azi prietena mea s-a despărțit de mine dintr-un motiv știut doar de ea, iar eu chiar n-am înțeles ce a avut pentru ca nu mi-a dat un motiv.
2. Prieteni ma trădează folosindu-se de mine pentru ca le-am zis niște lucruri personale, iar după ajunge sa știe mama de la ei.Chiar nu ii poți numi prietenii...
3. Ma simt mereu singur si am renunțat la dorința de a mai avea prieteni pentru ca toți sunt falși happy
4. Am început sa gândesc diferit fata de alți, am început sa percep altfel lucrurile, dar în modul rău.
5. Deja imi urasc viata happy
6. Nimeni nu ma înțelege!
7. Sunt mai ciudat si mult mai diferit fata de ceilalți, iar asta ii face pe cei din jur sa ma trateze altfel.
8. Ma cert cu mama mereu, nu ma lasa nici măcar sa ascult muzica care imi place.
M-am saturat de viata...

Cum credeți ca trebuie sa procedez?

Răspuns Câştigător
| MiruD a răspuns:

1. Daca nu are un motiv si s-a despartit de tine doar de dragul despartirii inseamna ca e nebuna.
2.In ziua de azi nu exista prieteni. Prietenii iti sunt dusmani. Nu trebuie sa mai incredere in nimeni. Din 10 prieteni, alege unu si bun. O sa iti fie mai bine.
3. Acum ai conceptia asta. Dupa ce o sa iesi din depresia asta o sa gandesti altfel. Singur nu poti sa traiesti.
4.Nu trebuie sa fii pesimist. Pesimismul face rau organismului. Si toate astea ti se datoreaza dragei tale ex iubite.
5. Nu trebuie sa iti urasti viata. Viata e foarte frumoasa, doar ca uneori trebuie sa stii cu cine ti-o traiesti si cum. Faza e la tine ca ai avut un esec in dragoste, prietenii te-au abandonat si din cauza asta ai o gandire de genu´. Dar ai sa te vindeci.
6. Nimeni nu te intelege pentru ca nu sunt in locul tau. Poate nu au trecut prin ce treci tu ca sa te poata inteleaga.
7.Esti mai diferit? foarte bine. Cui nu-i place de tine sa nu se uite nu?
8. Cu mama ta e putin dificil. Stii ce zic eu? Zi ca ea si fa ca tine. De xemplu : Nu te lasa as asculti muzica? bine. Ia-ti o pereche de casti si asculta in continuare aceeasi muzica. Nu o sa te mai auda si nu o sa se mai ia de tine.

Cum cred ca ar trebui sa procedezi tu? Pai hai sa iti zic : As da totul naibii si as iesi afara sa fac ce-mi trece prin cap. Orice, numai sa iesi din starea asta si sa uiti de toate.

| anonim_4396 explică (pentru MiruD):

Va mulțumesc pentru aceste sfaturi.
Va mulțumesc ca ați irosit 5 min pentru a răspunde la aceasta întrebare happy

Am sa aplic tot ce ați zis happy

| MiruD a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricand, cu cea mai mare placere. happy

6 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Prietene, te simți la fel cum se simt milioane de oameni; în acest moment, nu ești deloc mai special!
Faptul că „iubita" ta s-a despărțit de tine fără nici un motiv nu-ți lasă nici un semn de întrebare? Chiar crezi că tipa asta încă te mai iubește? Chiar crezi că tipa asta te-a iubit vreodată? Ar trebui să te gândești și la ce aceste variante!
E problema ta ce persoane îți alegi să îți fie prietene, iar alegerea făcută își are propriile consecințe!
Ce mai spui de oamenii care sunt singuri, însă care încă mai au o speranță? Dacă consideră că poți trăi fără prieteni, succes, dar nu vei rezista foarte mult!
E problema ta cu ce ochi percepi viața, e problema ta ce gândești despre ea. Dar la un moment dat, îți da seama că viața este frumoasă și că trebuie trăită așa cum este ea, și cu bune, și cu rele!
Ar trebui să iei viața la modul cel mai serios! Să încerci să privești lumea și cu alți ochi!

| Snowfall a răspuns:

Lasa timpul sa treaca si vei vedea ca pana la urma iti vei gasi un prieten cu care sa te intelegi si care sa nu se foloseasca de tine. Nu trebuie neaparat ca lumea sa te inteleaga in totalitate. Decat sa o faca si se se foloseasca de ceea ce stiu pentru a obtine ceva, mai bine sa nu stie nimic. Nu prea am inteles foarte bine la ce te refereai cand ai zis ca percepi lucrurile intr-un mod mai rau decat ceilalti, dar daca gandesti diferit nu nu este ceva rau, din contra, trebuie sa iti faci propriile pareri, nu sa le iei ca atare pe ale altora. Trebuie sa fii tu insuti, sa faci si sa asculti muzica care iti place si sa crezi ce vrei. Daca altora nu le convine e treaba lor. Decat sa te prefaci si sa fii acceptat de cei din jur pentru ceva ce nu esti, mai bine fii tu insuti si pana la urma vor incepe si ei sa te respecte, fiindca nu toti au curajul sa fie asa cum sunt cu adevart de frica de a nu fi judecati si respinsi. Sper ca te-am ajutat!

| ClauA17 a răspuns:

Prima data vorbeste cu prietena ta pe net daca nu poti in realitate, vorbeste-i frumos si intreab-o de ce a vrut sa puna capat relatiei, poate a influentat-o cineva, nu iti mai destainui viata personala in prieteni in care nu poti avea incredere, asa sunt oamenii nu poti avea incredere in ei, sunt rai dar nu trebuie sa iti pierzi speranta, nu trebuie sa iti urasti viata pentru asta gandeste-te ca tu esti o persoana buna si nu te merita oricine, o sa iti gasesti persoana potrivita doar trebuie sa ai incredere, ai grija cum iti alegi prietenii alta data..stiu ca asa crezi acum ca nimeni nu te intelege ai o periodata proasta si eu am simtit asta de multe ori dar nu iti pierde speranta. ce e al tau e pus deoparte. sper ca te-am ajutat si primesc o funda. :d

| Cristina5546 a răspuns:

Perioada prin care treci nu este usoara pentru nimeni. Ti se pare ca toata lumea te vede ca pe altcineva iar asta te demoralizeaza si mai mult. Nu cred ca este o solutie bine stabilita dar toate au un inceput. Tu poti incepe incercand sa cunosti persoae noi. Nu neaparat in sensul de a deveni cei mai buni prieteni ci in sensul de a socializa. Uneori in relatiile cu ceilalti este bine si sa mai lasam de la noi, sa-i mai lasam si pe ceilalti sa ne coordoneze. Stiu ca pare un sfat prostesc dar uneori chiar da roade. Faptul ca zici ca esti mai ciudat este doar o conceptie de-a ta. Probabil ca subconstientul tau stie ca tu nu te-ai lasat descoperit destul si de aceea gandesti asa. Relaxeaza-te si incearca sa privesti lumea altfel. o sa vezi ca e mult mai bine. happy Sper ca te-am ajutat.