| elisabeth09 a întrebat:

As dori niste idei...carti pentru adolescenti!
FUNDA!

3 răspunsuri:
| Miha a răspuns:

Invitatie la Vals de Mihail Drumes este o carte superba care trebuie citita macar odata in viata, de asemenea poti incerca si Alchimistul de Paulo Coelho sau Noaptea Teilor Vrajiti de Pavel Corut. Exista si cateva edituri care fac seturi de carti pentru adolescenti, poti incerca si carti care mai tarziu au devenit seriale ( Jurnalele Vampirilor, Micutele Mincinoase, Twilight etc. ) Bafta la citit:*

| ElleAhx a răspuns:

Depinde ce gen iti place. cel mai citit de catre adolescenti este jules verne (pe mine, personal, nu ma atrage). daca iti plac romanele politiste iti recomand Moarte pe Nil de Agatha Christie sau Cianura pentru un suras, Buna-seara, Melania de Rodica Ojog-Brasoveanu. Daca nu ai citit inca, poti citi Mara, Ion, Enigma Otiliei, Jane Eyre, Emma, La rascruce de vanturi, Invitatie la vals, Doamna Bovary etc. Cartile mele preferate sunt Coliba unchiului Tom de Harriet Beecher Stowe si Memoriile unei ghieshe de Arthur Golden.
Sper ca te-am ajutat big grin

| elisabeth09 explică (pentru ElleAhx):

Nu imi plac cartile scrise de autori romani..imi plac cele SF!