| justasimplegirl a întrebat:

As dori un sfat de la voi:, de cateva lunii imi place de un baiat pe care l-am vazut la inceputul scoli, am vorbit cu el in excursie si ne-am inteles destul de bine…cred ca si lui ii place de mine da nu is sigura…dar de cand am venit acasa din excursie nu prea vorbeste cu mine.si vad ca se uita la mine si si eu ma uit…dar nu stiu cum sa ii spun ca imi place de el. e in clasa a 9a ca mine numa ca la alt profil.am aflat ca are prietena…, dar e un baiat de treaba, m-am gandit sa il bag id in lista de mess si sa vb cu el… dar nu am curajul pentru ca sunt destul de timida Va rog ajutati-ma cu un sfat… multumesc!

Răspuns Câştigător
| Lօllipop a răspuns:

Nu ii spune niciodata prin intermediul messului sau la telefon,cel mai bine este sa ii spui fata in fata, chiar daca este mai greu, dar trebuie sa iti faci curaj.Bineinteles ca nu trebuie neaparat sa ii spui fulger acest lucru,trebuie sa il "pregatesti". Spre exemplu cum va intelegeti. daca sunteti intr-o relatie buna,va ajutati,vorbiti si aveti o parere buna unul despre altul,atunci flirteaza cu el.Fa-i ochi dulci,zambestei cand vorbesti cu el, ii poti face si diverse complimente(gen:"imi place cum te-ai imbracat","parul tau arata foarte bine","ai un parfum foarte placut"), prin flirt ii vei da de inteles ca este o persoana mai speciala pentru tine.Cand mai spune glume,razi, chiar daca nu sunt amuzante, cand are nevoie da-i sfaturi si asculta-l clar si priveste-l in ochi cand vorbeste cu tine.Cand are nevoie,fii cea care sa il ajute.
Vezi tu,cand iti place cineva, trebuie sa lupti si sa castigi inima lui singura, nu lasa niciodata sa intervina alte lucruri.Nu pune niciodata o prietena sa lege relatia dintre voi, pentru ca ea va deveni o parte a acestui lucru si interventia altor persoane trebuie evitata cand vine vorba de baiatul indragit(cine stie cu ce surprize te trezesti). Totul trebuie sa se petreaca natural, nu prin telefon sau mess.Cand ii spui asta indirect, daca va fi nesigur iti va spune ''nu stiu" sau "poate", de ce tu nu ai nevoie.Cand ii spui asta in fata te va privi in ochi, si nu va avea unde sa se ascunda. Sper ca te-am ajutat Mult Succes si sarbatOri fericitE :* ( fundita terog)

2 răspunsuri:
| aLoneinthenight a răspuns:

Fa-ti curaj si vorbeste cu el. Dupa un timp, spune-i ce simti si vedeti voi...

| justasimplegirl explică:

Mersi de sfat:* dar problema este ca eu incerc cateodata sa ma prefac ca nu imi place de el, adica na...sunt unpic cam timidia si de aceea si poate atunci nu stunt eu insumi. si nu sunt asa cum eram inainte cand vorbeam cu el. Si acum incerc sa nu mai fiu atat de timida.