| marsy a întrebat:

As vrea sa devin medic... in orice specialitate. nu are importanta. Sint la liceu, profil uman, este cineva care a intrat la medicina? Si cum vi se pare? As putea sa invat ceva legat de medicina... niste informatii? inainte de a intra la facultate

Răspuns Câştigător
| DeeDee a răspuns:

Buna^^ sunt studenta la medicina in anul 3 in Bucuresti.
Ce pot sa-ti spun este ca pentru medicina, in general nu conteaza la ce profil esti atata timp cat reusesti sa inveti pentru admitere biologie si fizica/chimie. Ori inveti singura, ori iti bagi meditatii.
Admiterea se da pe la sfarsitul lunii iulie si consta in 100 de intrebari grila, 60 de anatomie si 40 fizica sau chimie organica. In functie de ce punctaj faci, poti sa ajungi la buget sau la taxa, dar daca ajungi la taxa si tragi de tine sa inveti bine in anul 1, treci la buget fara probleme. Medicina trebuie invatata constiincions, nu cat sa iei 5-ul ca sa treci, dar partea buna este ca oricat de grea si de serioasa este (ca facultate), ai timp pentru orice. Te poti si distra, poti si invata si ramane la buget (cazul meu). La unele materii tragi tare, altele mai putin, o sa iti dai si tu seama care sunt. Prestigiul si multumirea ta ca viitor doctor nu se aseamana in nici o alta meserie. Daca ai ales acest drum, merita sa il duci pana la capat.^^

Ai 6 ani, din care 3 preclinici si 3 clinici. In vacanta de vara faci practica intr-un spital, unde iti aranjezi tu, 3 saptamani.
Pana in anul 4 nu dai cu nasul de specialitati, faci doar lucrurile generale; anii 1-2: anatomie, fiziologie, biochimie, biofozica, histologie.etc. (adica studiezi organismul normal); anul 3: semiologie, morfopatologie, fiziopatologie (adica organismul bolnav). In anul 3 semiologia se face la spital, si deja treaba incepe sa semene a medicina: vorbesti cu bolnavii, incerci sa iti dai seama ce au, ii asculti la plamani, la inima. Halatul alb iti castiga respect in fata bolnavilor, fie ca esti student, rezident sau medic specialist de medicina interna.tongue

Succes!

1 răspuns:
| Floreenofficial a răspuns:

Daca iti doresti asa de tare poti invata biologie singura acasa din unele carti si vei reusi! Succes.