| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa dispar, sa plec de aici. Lumea nu e făcută pentru mine. Toţi ma urăsc, unde e sensul vieții daca ma simt fara sens? Oare toţi isi vor da seama cat valoram numai cand ma voi sinucide la un moment dat? Oare e sinuciderea o solutie? Simt ca ma sufoc.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa stii ca si eu gandeam asa, dupa ce am trecut prin moarte am realizat ca sunt pers care ma iubesc mai mult ca pe viata lor, asa ca traieste pentru ei

| anonimg a răspuns:

Toți oamenii au trecut pe aici (iar cei care n-au trecut urmează să treacă) fără nici o excepție. Un singur lucru este de făcut: să ne îndreptăm privirile către Dumnezeu. Alte alternative nu vor aduce pace, liniște și speranță în suflet.
În nici o altă situație noi nu vom căuta pe Dumnezeu; de aceea aceste situații sunt îngăduite de El. El este sensul vieții. Să nu ne lăsăm inima să se împietrească impotrivind-une ajutorului divin, ci să ne lăsăm conduși de orice influență ce ne atrage către Dumnezeu. Oricât de răi ne vom vedea, Dumnezeu ne poate ierta și împăca cu Sine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sensul nu-ti pica din cer, ti-l faci. Cred ca esti la faza aia din adolescenta cand te simti neinteleasa, crezi ca toti au ceva cu tine etc. Toti trecem prin asta la un moment dat. Primul pas spre rezolvarea problemei e sa nu te mai victimizezi si sa nu-ti mai plangi de mila. Sa-ti dai seama ca unele lucruri sunt doar in capul tau. Ura e un sentiment foarte grav, nu te uraste nimeni din senin doar pentru ca existi.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu e o soluție,cel mai bine ar fi să vorbești cu ai tai, sa găsiți o soluție sa comunicați, sa te duci la un psiholog, numai ei pot să găsească soluții ca tu sa treci peste probleme ai traumele din trecut dar trebuie să îți dorești și tu asta, sinuciderea nu e o soluție! Poate poți face lucruri la care alții doar visează să le facă, poate ai ceva special ce nu au alții, lumea poate te urăște fiindcă te considera diferit
dar nu trebuie sa pui la suflet tot ce zic niste limitați.

| Teo29 a răspuns:

Cauta ati oameni care sa nu urasca. Cauta sa faci sport si sa te schimbi sa fii un membru de echipa.

In viata solutia exista chiar langa tine, trebuie sa o vezi si sa o implementezi in viata ta.

Iti recomand video-uri motivante, gasesti pe Youtube, din care inveti multe si mai ales cum sa mergi mai departe in viata.

Tine-te tare, gandeste-te ca stramosii nostri mergeau la razboi, veneau fara maini, picioare, erau cu handicap toata viata, era foamete si totusi nu s-au mai sinucis, au mers mai departe asa.

Uita-te la Spartacus, poate te ajuta in vreun fel, sa incerci sa ai atudine de gladiator in viata, nu de gaina care fuge si se arunca de pe pod...

| ș53fan a răspuns:

Si eu sunt la fel! crying :"(

| Demetrov a răspuns:

De cand zici ca te omori si nimic. Nu ai putere sa faci asa ceva. Invatati sa investiti invoi, sa iubiti, sa faceti lucruri minunate alaturi de oameni minunati. Sa traiti frumos, inca se poate trai frumos si fara griji. Sensul vietii este umbrit de pesimism, cine ar indragi o persoana cu o stima de sine foarte scazuta? Sinuciderea e pentru lasi, eu unu refuz sa cred ca exista tristete, tristetea e un cuvant pe care nu-l cunosc. Incearca sa vezi frumosul in lucruri simple. Faci cat te duce mintea, multa sanatate.

| mayaxhh a răspuns:

Hei...nu stiu ce varsta ai, dar prin acelasi lucru trec si eu, am vrut sa fug de acasa si daca nu rezistam, sa ma sinucid, din punctul meu de vedere, sinuciderea nu i o solutie. Chiar daca simti ce simti, te simti fara rost, parca nimeni nu te suporta si chestii de genul, dar te ai gandit vre o data ca totul e in mintea ta? mai gandeste te, si spune mi si mie ce ai ales sa faci (astept msj in privat)