| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa plec de acasa. E o situatie foarte complicata pe care nu vreau s-o expun aici. Nu am unde sa stau...nu stiu ce sa fac. E o problema de familie. Nici nu sunt majora ca sa-mi asum riscurile. Ce sa fac?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Suni la protectia copilului

| zurick a răspuns:

N-ai să rezolvi nimic dacă fugi de problemele tale. Înfruntă-le! Părinții tăi pot apela la poliție fiindcă ești minoră și asta o să agraveze și mai mult situația.

| Radu284 a răspuns:

Ai 14 ani? La varsta asta, optiunile sunt extrem de limitate. Ai rude, ceva, unde te-ai putea duce?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Ioana,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| KMaddieK a răspuns:

Du-te la bunici, unchi, matuse, veri, etc cu care te intelegi bine si explica-le situatia. De intretinut singura nu ai cum, nu ai servici si nici nu te poti angaja ca n-ai 18 ani, asta ar fi singura solutie.

| Danutul22 a răspuns:

Daca vrei sa te ajut...si cred ca pot, si eu am trecut prin situatiile astea..haide pe privat ca sa vorbim detaliat..asa chiar nu pot sa te ajut, sau macar, daca nu discuti nimic, nu fa nicio miscare pana nu vorbesti cu nici un prieten/prietene ff apropiata