| IoSmecheru96 a întrebat:

Deci am o situatie mai complicata vreau sa plec de acasa, am 25 ani am o problema de sanatate si nu vor ai mei sa ma lase.Ce pot sa fac? Nu vor ca am o problema de sanatate

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Noi nu știm nimic despre situația ta. Nu știm ce problemă de sănătate ai (nici măcar dacă e de natură fizică sau psihică), nu știm care este situația ta profesională și materială, nu știm care este relația ta cu părinții.

Dacă ești capabil să trăiești pe cont propriu, atunci la 25 de ani poți să pleci fără să "te lase" părinții. Ești adult, poți să faci ce vrei.

Dacă nu ești capabil să trăiești pe cont propriu (fie din cauza problemei de sănătate, fie pentru că nu te poți întreține singur), atunci zi merci că părinții sunt dispuși să te întrețină în continuare la vârsta asta. Dar asta nu înseamnă că trebuie să stai degeaba. Trebuie să faci și tot ce poți pentru ca în viitor să te descurci singur, pentru că părinții nu te vor putea întreține la nesfârșit.

| IoSmecheru96 explică (pentru johnnny123):

Pai lucrez la una cu ei, avem stupi și mai fac bani de acasă dar lucrez doar de 2 luni, este de natură psihică, numai că problema asta nu mă lăsa să îmi trăiesc viața așa cum vreau, am impedimente, dar eu repet nu stau degeaba. numai că nu prea mă înțeleg bine cu ei, au fost foarte autoritari și încă sunt și îmi mai afectează starea de sănătate, dar niciodată nu am stat degeaba am.mai și lucrat etc.Eu am nevoie doar de liniște din partea lor, bani să îmi dea doar daca ii ajut.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu stim ce problema de sanatate ai si motivul pentru care pleci de acasa. Si unde anume. Deci, nu stiu ce raspuns ti-as putea da.
Probabil ca sunt ingrijorati de starea ta de sanatate.

| IoSmecheru96 explică:

Ce pot sa fac?