| IamFantastic a întrebat:

Astazi a fost prima mea zi in clasa a 10-a, m-am intalnit cu colegii pe care nu i-am mai vazut de 3 luni.

Anul trecut, in clasa a 9-a, aveam un baiat in clasa pe nume Claudiu, era cuminte, vorbea frumos, era de incredere, nu fuma nu bea, invata bine etc...

Astazi la deschiderea liceului m-am intalnit cu colegii, inclusiv claudiu, il salut, ma saluta in intreb ce a m-ai facut in vacanta si la un moment dat, Claudiu, Isi aprinde o tigare si incepe sa traga din ea fara vr-o remuscare...Am ramas socat. Deci am ramas socat.

-Ce faci? Fumezi? (imi venea sa ii smulg tigara din gura)

-Da m-am apucat...si prietenii mei fumeaza.

Mai stam noi ce mai stam si in spun:

-Nu mai sunat vacanta asta sa iesim cu bicicletele.

-Pai mi-am vandut bicicleta, cu banii am facut cinsta la prieteni (Din nou am ramas socat)

Dupa 10 minute am mai observat ca isi mai aprinde o tigare.

-dar cate tigari fumezi pe zi?

-Multe, chiar si un pachet pe zi. (zice el)

Si asta a fost...asa se strica un elev bun...sa fumezi doar pentru ca prietenii tai fumeaza e cea mai mare prostie.

Poate voi reusi sa il aduc pe calea ce-a buna in astia 3 ani de liceu care urmeaza.

Răspuns Câştigător
| CeCe20 a răspuns:

Da asa e. E foarte socant sa vezi asa ceva. intreba-l daca parintii lui stiu si daca spune nu spune-i ca vor afla. Sti sau ceva in genul. Si intreaba-l daca tine la viata lui iar daca spune da tu spune-i ca ar trebui sa se lase de fumat mai eles ca fumeaza de pe acum. Gandeste-te si tu bine si pune-i cateva intrebari. Poate vei reusi. Cine stie? big grin Funda?

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Nu ai cum sa il aduci daca el si-a dorit asta...

| OoBunnyoO a răspuns:

Din pacate cam asa se intampla in liceu. Sincer iti spun ca daca s-a apucat de fumat nu cred ca vei reusi sa il readuci pe calea care trebuie. Daca se va razgandi vreodata o va face din proprie initiativa (vorbesc din experienta personala).