| omulpaiangan a întrebat:

Astazi cand mergeam pe strada, m-a atacat un caine care era cu stapanul (nu il tinea in lesa si cainele era destul de mare, scuzati, nu le am cu rasele) a sarit sa ma muste nu sa se joace si stapanul repede zice "stai linistit ca nu face nimic, vrea doar sa se joace" si cainele da sa ma muste de mana, eu am tras-o repede inapoi si, parca din reflex, am scos sprayul cu piper (port pentru orice eventualitate chiar daca sunt minor) si am dat in bot cainelui.Cainele a inceput sa-si frece botul de pamant iar stapanul a inceput sa ma injure si aproape ca voia sa dea in mine (m-am abtinut sa nu folosesc sprayul ramas si pe el). Daca stapanul imi face reclamatie sau ceva la politie, eu pot pati ceva?

4 răspunsuri:
| τττ a răspuns:

Bună.
Șansele sunt mici. Cred că ești conștient că și tu ai greșit, dar și stăpânul. Tu, ai greșit deoarece ai folosit spray-ul. Puteai pur și simplu să-l ignori și să treci mai departe. Iar omul, a greșit deoarece nu și-a pus câinele în lesă! Stai liniștit, nu o să se întâmple nimic!
Pa, pa.

| ElleAhx a răspuns:

Sunt destul de mici sansele ca stapanul sa faca reclamatie la politie, stai linistit. atata timp cat cainele o sa-si revina dupa efectul spray-ului, nu vad de ce s-ar obosi sa se incurce cu politia, protectia animalelor (mai stiu eu ce.) in loc sa-si vada linistit de viata. big grin

| NoNameInAction a răspuns:

Un stapan ar trebui sa isi tina cainele in lesa si sa nu il lase sa se aproprie de copii deoarece lor li se face foarte repede frica mai ales cand il vede ca se aproprie de corp.

| ade291 a răspuns:

Dupa parerea mea, este si vina stapanului. Daca are caine si este mare, ar trebui macar sa il tina in lesa, ca sa nu mai spun ca am vazut caini care au si botnita si lesa cand ies cu stapanul afara.