| alexandrq5765 a întrebat:

Buna TPU! Sunt fata si recent am fost urmarita de un libidinos intr-un loc in care mergeam uneori singura si ma simteam in siguranta. Dar dupa intamplarea asta, ma gandeam sa imi cumpar un spray cu piper pentru orice eventualitate. Imi puteti spune care sunt armele albe pe care le pot folosi pentru autoapărare? Sprayul cu piper il pot folosi sau un telescop sau un electrosoc? Va rog sa ma ajutati, dau funda

Răspuns Câştigător
| Mopmop a răspuns:

Mergi azi la politie si prezinta situatia ta! Asa poate ulangiul respectiv ajunge in atentia politiei si poate printr-un miracol se iau masuri!
Lipseste litera "b" pe undeva, stiti voisad
Chiar poti forta nota si in plangere pui si intrebarea daca pe viitor poti avea asupra ta un aparat elecrosocuri. Asa ai oficial inregistrata faza asta...

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

Fara dovezi, se duce degeaba, poate mai si rad aia pe sub mustata asa, deci mai bine sa isi ia spray si sa invete sa-l manuiasca f rapid si precis la o adica.
Ca pana la politie te mananca sfintii.

Conteaza sa nu se intample nimic, nu sa se intample intai, si apoi sa ia politia masuri la o adica.

| Mopmop a răspuns (pentru Mosotti):

La o faza de genul asta nu iti trebuie dovezi. Sa zicem ca 3 femei fac reclamatie ca ceva se intampla intr-o anumita zona. Daca se pun cap la cap informatiile astea ar trebui un semnal de alarma sa se aprinda undeva. Si Politia sa ia masuri gen concentram in zona aia cateva patrule timp de 2 saptamani...
Daca femeile tac mai mult nu se face nimic... si ulangiul e liber pana omoara pe cineva.

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

Daca tu ai impresia ca politia romana are asa grija de oameni, te cam inseli.
Visezi putin tu. Ii doare in fund pe politisti, suntem in Romania din pacate.
Pe langa ca, cum ai zis si tu, daca femeile tac, chiar e jale, dar cam asa fac ele, n-a depus nici una plangere precis pentru locatia aia. Sau ala doar pe fata asta a urmarit-o, depinde.

Deci mai bine previne luand spray de aparare.

| Mopmop a răspuns (pentru Mosotti):

Legat de politie trebuie sa iti dau dreptate...cam toti din politie ii doare-n ula de meserie...

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

Exact, ii doare in bicepsi de lume, de aia trebuie sa ne ferim noi mai intai.

23 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Bastonul telescopic este arma alba si deci interzis de lege
Ramane varianta spray cu piper e cea mai la indemana

| RobertMoon a răspuns:

Sprayul cu piper este cel mai ok deoarece nu folosești violența ca în cazul unui baston telescopic, iar în plus pierzi timp prețios când scoți bastonul, cu sprayul pur și simplu îi arunci în față libidinosului spray, dar vezi că sunt de doua tipuri: cu jet care se folosește de la distanță mare (aruncă un fel de lichid) și spray normal care se folosește de la distanță mică 2-3 m (asta are devantajul că nu îl poți folosi daca bate vântul deoarece riști să te sprayezi și tu).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din păcate traim intr o lume plina de oameni violenti si trebuie sa fi precauta, nu stiu exact daca ai voie legal sa detii aceste sprayuri de auto aparare sau electrosocuri, tu ar trebui sa te documentezi inainte de a cumpăra si folosii asa ceva, ar trebui sa depui o plîngere la politie dar ei te vor intreba il cunosteai pe individ? Si in ce fel te a urmarit? A fost prima data sau sa mai intimplat sa fi urmarita de acest tip? Tu ce varsta ai? Locul in care ai fost urmarită este locul de munca adica drumul pe care il faci de la munca spre casa si invers.

| Mosotti a răspuns:

E f bun spray cu piper, insa trebuie sa inveti sa-l folosesti f rapid si eficient, faci exercitii inainte, unde-l pui, cum il scoti, cat de repede il scoti, etc.

Se poate comanda la liber si online.

De ex eu mi-am luat de aici si aparat de electrosocuri si spray:

https://www.military-shop.ro

| Freya1 a răspuns:

Poti sa iti iei un spray cu piper, în fond este pentru siguranta ta.
Si ai grija de acum, nu mai merge in locuri rau fameate sau retrase.

| Legion7X a răspuns:

Da îți poți lua spray cu piper, dacă te simți in pericol sau agresată fizic. Du-te in parcuri sau în locuri circulate. Niciodată in locuri ferite sau retrase.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ceva camere prin zona respectiva, nu-s? Intereseaza-te și dacă există, discuta cu proprietarii, fă rost de filmare și dă-o poliției împreună cu o plângere sau mă rog... te vor învăța ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pleacă cu o colegă sau un coleg, nu singurică.

| Mopmop a răspuns:

Foarte bun raspunsul tau! Bravo! Iti doresc din suflet ca ceea ce gandesti pentu altul sa se inplineasca tie cu varf si indesat! Mergi pe ideea ca victima este vinovata nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mopmop):

De acord cu tine Mopmop!

| Mopmop a răspuns:

Asa am sa fac. Multumesc. Nu vreau sa te impresionez ci doar sa iti spun ca puterea gandului este mare. Asa incat ceea ce iti doresti se va implini mai curand decat crezi.
Anduranta iti doresc!

| Mopmop a răspuns:

Multumesc asemenea!

| alexandrq5765 explică:

Cred ca tu ai creierul prajit nenica. Nu mai pot sa merg in cimitir sa fac o rugaciune la un om ca ma urmărește unul fara creier ca tine? happy Daca vrei sa știi povestea, m-am uitat in spate si am vazut ca ma urmărește si am încercat sa fug spre alta iesire. Din fericire am dat de alte persoane si a plecat. Taci dracu alta data

| Legion7X a răspuns (pentru alexandrq5765):

I-ați un câine ciobănesc german sau doberman.

| Răzvi42 a răspuns (pentru alexandrq5765):

Daca eram in locul lui imi faceam treaba bine.

| TrifDariusss a răspuns:

Știi mai bine eviți locul acela și te rogi când mergi de acasă. Părerea mea

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrifDariusss):

Pleacă cu o colega sau un coleg.

| Mopmop a răspuns (pentru TrifDariusss):

Sa iti iau raspunsul in... daca nu ai o solutie stai in banca ta! Posibil ca si tu sa cauti victime in parc?