| VladXP a întrebat:

Atentie. TPU vreau sa stiu si eu adevarul muschii cresc fara calcium in oase ca eu am lipsa de calciu si fac exerciti acasa si am si 3-4 mese pe zi si vreau sa stiu daca pot sa fac muschi fara calciu ca pe parintii mei nu ii intereseaza eu mananc foarte prost( salamuri oua prajite mancare prajita cum ar fi: "carne cartofi omleta si cate-odata ciorba") dar eu nu prea mananc deloc lactate sau lapte cas branza etc? eu iau pastile cu Calciu+vitamina D3 le iau odata la cateva saptamani dar eu incerc sa iau calciu dar vad ca le iau degeaba ca mananc si dulciuri dar acum m-am lasat? vreau doar sa stiu muschi cresc fara calciu. DA sau NU sa nu aud cuvinte cum ar fi? ai grija la alimentatie sau degeaba ai 4 mese pe zi daca nu-sti ce contin eu nu vreau sa-mi spuneti altceva eu vreau sa-mi spune-ti DA sau NU si sa-mi spuneti si motivul daca se poate va rog

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Calciul este metalul contractiei musculare. Si magneziul al relaxarii.

Poti sa faci muschi si fara calciu, deoarece calciul nu este factorul hotarator in dezvoltarea muschilor.

In general cam tot ce este verde si creste, are calciu.

Pe de alta parte exista discutii aprinse cu privire la lactate, zahar, produse inalt prelucrate, faina alba, care ar scoate mai mult calciul din oase (e o discutie cu privire la aciditatea acestor alimente este neutralizata de catre corp cu ajutorul unei baze pe baza de calciu). In plus calciul din lactate, desi exista destul, nu prea este biodisponibil. Adica la final, dupa ce mananci nu se absoarbe corect.

Discutia in sine este putin cam abstracta, fara aplicabilitate in practica, deoarece calciu oricum o sa gasesti in multe produse, in cazul in care esti sanatos.

Ar trebui sa te uiti de ce nu asimilezi calciul.

| Cosmin4Fit a răspuns:

Nu, nu poti face muschi fara calciu. Explic imediat mai jos.

Da, cristimihalov are dreptate. Problema nu este ca nu iei tu calciu. Calciu este peste tot, nu doar in lapte si branza.

Ideea este daca il asimilezi sau nu cum trebuie. Si un stil de viata de care spui tu nu este deloc benefic.

Ca sa intelegi totusi un risc, si de ce lipsa de calciu e daunatoare, trebuie sa stii ca oasele sunt facute din colagen, care pentru rezistenta moleculara are nevoie de calciu. Calciu pentru oase e ca cimentul. Il face beton. Fara oase tari, iti cade mana cand ridici greutati.

Desi calciul nu e legat direct de muschi si de cresterea masei musculare, are treaba cu toate procesele organismului in general. Calciul activeaza anumite enzime care ajuta la digestie si absorptia altor proteine si elemente in organism. E vital.

Cand ai lipsa de calciu, organismul incepe sa traga si sa foloseasca acel calciu pe care l-a stocat in oase. Si acestea sunt afectate. E ca atuncic and esti infometat si slabesti. Organismul stocheaza energia si o revoloseste in caz de nevoie.

Repet, pe langa oase tari, ai nevoie de calciu pentru orice. La fel cum ai nevoie de sodiu, potasiu, clor, fier, zinc, si altele. Fara una sau alta, nu te simti bine. Si asta inseamna ca nu te antrenezi bine. Si asta inseamna ca nu faci muschi bine.

Asa ca daca spui ca ai lipsa de calciu doar pentru ca nu bei lapte si branza, mai bine du-te la doctor si fa-ti o analiza. Daca iti spune ca ai lipsa de calciu, ia masuri. Daca nu, ia si trage mai tare de fiare.

| VladXP explică:

Nu stiu ce sa zic daca cristimihai? spune ca pot sa fac muschi si fara calciu de ce cosmin spune ca nu pot. nici nu stiu ce sa cred eu am fost la doctor si m-ia recomandat calciu eu acum incerc sa il recuperez dar cand trag de fiare pe mine ma dor oasele adica nu chiar ma dor doar ca im-i pocneste foarte tare oasele de la maini pana la picioare ori e din cauza ca nu beau de loc apa ori este ca nu ma alimentez cum trebuie eu pot sa trag de fiare nu mai iarna ca vara nu pot ca trebuie sa muncesc recunos eu m-am lasat de scoala sunt doar un copil de 16 ani care are doar 57 de kg vara nu am deloc timp sa beau apa dar sa trag de fiare? chiar deloc eu nu stiu ce sa spun eu incerc sa fac si exces de calciu dar vad ca tot imi pocneste oasele nu stiu de ce dar incerc cand fac exerciti fac cu greutati mici si cate-odata ca greutati mari pana in 4kg pe o mana nu stiu ce sa cred trebuie sa fiti amandoi de acort cu 'da sau nu' eu incerc toate posibilitatile dar vad ca nu are niciun rost asa ca n-am de ales eu am un corp foarte sensibil pe mine ma doare osele cand ridic ceva greu sau cand dau in cineva serios am fost de mai multe ori la doctor dar nu mi-a facut nimic trebuie sa mai fie si alte posibilitati?