| 123vLaD a întrebat:

Bai TPU spuneti-mi si mie. muschii cresc fara calciu? ca eu nu am de unde sa iau calciu. va rog spuneti-mi eu nu am bani sa ma duc la farmacie sau sa imi dea parintii, nu am. si nici nu pot sa ma duc la doctor sa mi-l recomande. va rog spuneti-mi. eu am 3-4 mese pe zi si 2.5L de apa pe zi si fac si exercitii. nu stiu ce sa cred, ca calciul il iau degeaba ca il elimin prin urina. mai imi trebuie vitamina D, dar nu am de unde sa fac rost mai bine incerc sa beau ulei ca ala are Vitamina D si E nu am de ales. eu am lipsa de calciu m-am dus la un doctor mai de mult si mi-a spus ca nu am nici macar 1miligram de calciu in oase va rog? eu nu pot sa ma duc la doctor ca n-am bani va rog din suflet

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ZAsiral a răspuns:

Degeaba ai mese regulate daca nu sunt si sanatoase. Axeaza te pe lactate, ele sunt bogate in calciu. Renunta la ideea de a lua pastile ca sunt numai porcarii in comert. Mananca mancare sanatoasa.

| 123vLaD explică (pentru ZAsiral):

Ma eu mananc sanatos dar ma dor oasele de nu mai pot le-am spus parintilor dar ei nici macar nu stie ce e aia lipsa de calciu ei nu stiu ca iti afecteaza memoria si nu mai cresti in inaltime eu mam mas-turbat atat de mult incat oasele mele nu mai rezista si ma dor foarte tare nu stiu ce sa fac ca eu iau calciu dar imi trebuie si D3 dar nu stiu de unde sa il iau te rog ajutam-a

| ZAsiral a răspuns:

Atunci mergi la un spital de stat unde nu te costa nimic sa te consulte si sa iti dea ceva. E cel mai bine. Nu lua pastile sau diferite vitamine dupa ureche. Succes.