| mODIN a întrebat:

Voi chiar credeti ca DACA exista Dumnezeu, el va tine cont de faptul ca ai crezut sau nu in el? Adica un crestin egoist si violent are o sansa mai mare sa ajunga in rai decat un ateu/agnostic/satanist cu suflet bun?

Răspuns Câştigător
| Kabuto79 a răspuns:

E vorba de dictatura... si respect. ce sa faca Dumnezeu cu un satanist puternic si independent? Lui ii trebuie oi pentru turma

36 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Un crestin egoist si violent are o sansa mai mare sa inteleaga ca e egoist, mandru si doritor de slava desarta. Un suflet bun superficial, cand toate sunt bune, poate ascunde multe metehne, care ies la iveala in situatii de criza.

| Elvina a răspuns:

Dumnezeul acesta rau nu exista. El a fost promovat de biserici pentru a manipula multimile. Daca Isus ne zice noua sa iertam, crezi ca el nu ne-ar ierta? Daca copilul tau face ceva rau, nu il ierti? Desigur ca il ierti, caci e parte din tine si il iubesti. La fel si cu Dumnezeu.

| Doub a răspuns:

„Creştin egoist şi violent"...cuvintele. astea sunt în antiteză... dacă e egoist şi violent înseamnă că nu e creştin sau e un „creştin" doar de fațadă deci nici el nu are mari şanse să ajungă în rai

| mODIN explică (pentru Doub):

Ai fi surprins sa afli cati oameni au murit din cauza "iubirii" crestiniilor.

| Doub a răspuns (pentru mODIN):

1.surprinsa...2. nu cred ca la baza razboaielor, violentelor, crimelor au stat crestinii...happy

| mODIN explică (pentru Doub):

Ce zici de Holocaust, Cruciade si Arderea "Vrajitoarelor"?

| Doub a răspuns (pentru mODIN):

Hitler era crestin? Nu crestinii au omorat, ei au fost ucisi.

| mODIN explică (pentru Doub):

Tu te auzi ce vorbesti? Da, Hitler a fost crestin.Si Cruciadele inseamna crestini care merg prin lume si ii omoara pe cei ce nu cred in Dumnezeu.Iar "vrajitorii si vrajitoarele" erau cei care faceau descoperiri care sfidau biblia si erau arsi pe rug.

| Doub a răspuns (pentru mODIN):

Tu chiar crezi ca un om crestin ar fi putut sa faca asta? Chiar crezi ca un crestin ar fi omorat atatia oameni doar pentru ca nu ii placeau lui evreii, rromii, etc? In Biblie spune clar sa-ti iubesti aproapele, daca el iti da o palma tu sa intorci si celalalt obraz... Dumnezeu vrea pacea pentru noi nu sa ne omoram unii pe altii si sa ne comportam ca niste animale.Nu inteleg ce inseamna pentru tine ideea de a fi crestin.Sa omori o groaza de oameni, de femei, de copii.

| mODIN explică (pentru Doub):

El i-a omorat pentru ca nu credeau in Iisus.El a omorat pentru religia lui tampita.Si nu e ca si cum e prima data cand se intampla asa.

| Doub a răspuns (pentru mODIN):

Daca ai o religie asta nu inseamna ca esti un crestin. Daca omori o multime de oameni doar pentru faptul ca ei nu au aceleasi idei ca tine asta nu inseamna ca esti crestin.Doar pentru faptul ca omori oameni cu atata placere sadica asta nu inseamna ca esti crestin.Crezi ca Iisus a spus daa omorati pe toata lumea pentru Mine? Un adevarat crestin nu ar facea NICIODATA asa ceva! Un crestin adevarat e total opusul lui Hitler..deci,da sustin in continuare ca Hitler nu era crestinhappy

| mODIN explică (pentru Doub):

Da da bine, cand e vorba de 11 septembrie 2001, islam e o religie violenta dar cand e vorba de Hitler,"nu era un crestin adevarat"

| Doub a răspuns (pentru mODIN):

Ce legatura are 11 septembrie cu asta? atentatul de atunci are legatura cu illuminati..in fine, asta e alta chestie..si da Hitler nu era crestin deloc...eu tot nu inteleg ce inseamna pentru tine idea de a fi crestin! Cu siguranta nu intelegi acest cuvant in adevaratul sens.

| LiK3 a răspuns:

Atata timp cat crezi nu arati nu cred ca este cine stiece pacat.
Oricum nu conteaza cum arati sau daca te dai alta persoana atata timp cat esti bun cu ceilalti nu injuri de lucruri sfinte nu faci pacate strigatoare la cer....sunt sigur ca cei cu sufletul bun mereu vor avea un bilet catre portile raiului happy

| Biiskrem a răspuns:

Trebuie să ții cont de principiile tale, nu de Dumnezeu. Trăiești așa cum știi, cum poți, cum vrei, nu te iei după ceva când nici nu știi dacă există. La sfârșit vei vedea dacă a contat sau nu faptul că ai crezut.
În mintea mea, creștinu, ăla e un prefăcut, satanistu' având șanse mai mari.

| Daniell25 a răspuns (pentru Biiskrem):

Vai' ce urat! Urat rau ce ai spus :p

| Biiskrem a răspuns (pentru Daniell25):

Care-i problema ta?

| killer212121 a răspuns:

Nu pentru ca nici unul nu ajunge in railaughing.
Dar eu iti zic ceva:daca cred in Dumnezeu si exista atunci e foarte bine, iar daca nu exista iar e bine, dar daca nu cred si el exista e o mare problema!

| Syela a răspuns:

Daca exista dumnezeu si biblia exprima realitatea, atunci cred ca un crestin egoist si violent are mai multe sanse sa ajunga in rai, deoarece, desi biblia e "cuvantul binelui intruchipat" nu prea se bazeaza pe dorinta de a face oameni mai buni ci doar de a crede si a fi "sclavii" lui dumnezeu. Cam asta rezulta in mare parte din ce scrie in biblie.

| Exilee a răspuns (pentru Syela):

Pai... Nu sunt de acord cu tine si nici cu cel care a emis intrebarea, deoarece Sfantul Ioan Gura de Aur spune ca

" Un crestin nepocait va fi judecat mai mult si aspru decat un pagan. Nu se huleste atat Dumnezeu prin viata necurata a paganului, cat prin coruptia crestinului".
Deci, egoismul, invidia nu sunt roadele invataturilor crestine happy

| Syela a răspuns (pentru Exilee):

Eu nu sunt crestina dar asta nu inseamna ca sunt egoista sau invidioasa. Aceste doua insusiri nu ma caracterizeaza. Fieare are credinta sa, sau nu o are. Iti respect credinta in dumnezeu, dar eu nu o am. Daca o sa ajung in iad doar pentru asta, atunci asta e. happy

| silvian12 a răspuns:

Sa va fie rusine tuturor celor care nu credeti in Dumnezeu,el ne-a creat dupa chipul si asemanarea Sa,cu multa dragoste,iar voi cadeti in pacat,diavolul este foarte viclean, inselator, si dac ati fi citit putin din Biblie va dadeati seama.Voi credeti ca Biblia a fost scrisa de oameni simpli? A fost scrisa de cei alesi.Voi credeti ca nu este adevarat ce scrie aici? Atunci tablitele de la marea Moarta, nu sunt identice!
In legatura cu intrebarea, in Biblie spune ca nu putem avea 2 stapani.Un cresti pe parcursul vieti se mai spovedeste, Dumnezeu ne iarta pacatele, trebuie doar sa credem in El.Un satanist este sclavul lui Lucifer, si va primii ce va merita!

| Miea a răspuns:

Dumnezeu exista fie ca vreti sau nu, si fiecare om (daca vrea cu adevarat) poate sa-L cunoasca. Dumnezeu tocmai de credinta tine cont, daca nu crezi ca exista Dumnezeu cum poti crede ca exista rai? Nici unul din cei 2 nu va ajunge in rai, sa nu credeti ca toti crestinii sunt sfinti si nu au pacate. Doar cei de cred in Dumnezeu si cei ce fac fapte vrednice vor ajunge acolo. Nu este adevarat ca Biblia nu te invata nimic, ci doar cum sa fii un rob. Inseamna ca ati citit printre randuri...Va cerut Dumnezeu sa-i dati ceva inapoi din ce v-a dat? Si-a dat Fiul sa moara in chinuri groaznice, voi ati face-o daca ati avea copiii? Atat de mare este dragostea Lui pentru oameni. Cred ca sunt alte lucruri de care sa va legati, nu de Dumnezeu. Dumnezeu cunoaste inima fiecaruia, chiar daca crede ca nu e vazut, Dumnezeu stie si cati peri aveti in cap, asa ca nu va ingrijorati, fiecare va primi ce va merita la Judecata.

| mODIN explică (pentru Miea):

Te contrazic, Dumnezeu nu exista.Si eu eram crestin, si chiar foarte credincios.Dar eu am fost in stare sa accept adevarul (dupa mult timp).Si inainte sa spui ca din cauza unei greutati am renuntal la credinta, sa stii ca eu mi-am dat seama de adevar dupa rezultatele la examen care au fost muuuult mai mari decat speram.

| Miea a răspuns (pentru mODIN):

Iti accept parerea, daca tu asa crezi eu nu incerc sa-ti demonstrez contrariul, fiecare e liber sa faca alegeri in viata, alegeri pentru care va fi tras la raspundere. Nu spun ca ai renuntat din cauza unei greutati, doar tu poti sti cu adevarat motivul si nu sunt in masura sa te judec. Dar nu poti sustine ca Dumnezeu nu exista doar pe baza unor rezultate la un examen. Nu crezi ca poate Dumnezeu a hotarat rezultatul acela?! Nimic nu e la voia intamplarii, hotararile pe care le luam ne apartin dar sa fie dupa voia lui Dumnezeu. Inainte de 'crede' ce Dumnezeu nu exista, cauta-l mai mult si vei vedea contrariul.happy

| mODIN explică (pentru Miea):

Nu am spus ca rezultatul la examen este motivul pentru care nu cred in Dumnezeu, am spus doar ca eram intr-o dispozitie relativ buna pe moment.Mie mi-a fost dovedit de foarte multe ori ca nu exista Dumnezeu, si la fel ca tine refuzam toate doveziile.Dar pur si simplu am acceptat adevarul intr-o zi.

| Miea a răspuns (pentru mODIN):

Poate nu ai avut destula credinta sau rabdare ca sa astepti sau sa vezi rezultatele. Asa cum am mai spus eu nu doresc sa te conving de nimic. Sunt ferm convinsa de decizia mea si de alegerile facute, nu sunt 'imbrobodita' cum se mai spune. Stiu doar ca Dumnezeu iubeste pe toata lumea si nu doreste moartea pacatosului. Mai stiu ca am fost vindecata de Dumnezeu de o problema foarte serioasa, deci nu contest existenta Lui. Cred ca nu ai cunoscut indeajuns puterea si maretia lui Dumnezeu sau pur si simplu bazele tale nu au fost puse cum trebuia, de cine trebuia si unde trebuia. Nu ai mentionat religia pe care ai avut-o, are si asta legatura cu decizia ta, sau oamenii pe care i-ai intalnit. Incat ca ai vorbit despre credincios violent egoist, cu siguranta ai avut vreo experienta negativa. Eu sper totusi sa fie o decizie de moment pentru ca nu traim vremuri bune, si locul unde ne vom petrece vesnicia chiar conteaza.

| DIVERGENT a răspuns (pentru mODIN):

Daca ai fi crezut cu adevarat in El, ai fi facut-o pana la moarte fara sa te lasi influentat de minciunile unora, dar in fine, nu am dreptul sa te judec. NUMAI DUMNEZEU NE POATE JUDECA!

| mODIN explică (pentru DIVERGENT):

"minciuni"? Existenta lui Dumnezeu e o minciuna.Si credinta mi se pare o mare porcarie deoarece distrage lumea de la adevar.Ti se pun in fata doveziile inexistentei lui, iar tu crezi orbeste in continuare.Sa explici unui indoctrinat ca tine ca nu exista Dumnezeu e exact ca si cum ai explica unui copil ca nu exista Mos Craciun.Cu toate ca sti adevarul el contiua sa creada ca idiotul.Numai ca spre deosebire de copii, crestinii cred toata viata.

| Cezar2014 a răspuns (pentru mODIN):

Nu compara credinţa în Dumnezeu cu credinţa în Moş Crăciun. Dumnezeu există, chiar dacă e invizibil pentru noi. Şi chiar Moş Crăciun putem spune că există (chiar dacă e substituit de părinţiîn raport cu copiii), el fiind de fapt Sfântul Nicolae, iar sfinţii există.

Realităţile invizibile şi imateriale nu sunt mai puţin adevărate decât cele vizibile şi materiale. Nu există doar materia, nu există doar ceea ce se poate observa şi măsura. Nu este niciun argument şi nicio dovadă că nu există Dumnezeu şi viaţa veşnică de dincolo de moarte, dar sunt foarte multe argumente şi dovezi că există. Unele dintre acestea sunt redate pe blogul urmator:

http://www.cezar-iasi.blogspot.ro/
De pe acest blog recomand, in primul rand, articolul cu titlul Argumente şi dovezi ale existenţei lui Dumnezeu şi a vieţii veşnice de dincolo de moarte (articolul cel mai amplu, din partea de jos a blogului). În afară de acesta, blogul conţine: înregistrări video cu miracole, videoclipuri, legături cu numeroase site-uri foarte interesante, posturi TV si radio on line, carti care pot fi citite direct pe internet (fără a necesita descărcare in calculator), articole foarte interesante. Vă rog intraţi pe blog şi trimiteţi-l mai departe, ca să foloseascăşi altora.

Şi un răspuns referitor la întrebarea de la început: Credinţa fără fapte este moartă, dar nici faptele bune fără credinţă nu au valoare de mântuire.Pentru a ne mântui este nevoie să credem în Domnul Isus Cristos, Fiul lui Dumnezeu, să facem pocăinţă pentru păcate şi să-l urmăm pe el şi cuvintele sale.

| mODIN explică (pentru Cezar2014):

Ok,am multe sa-ti spun in momentul asta.
1.Comentariul tau este o metoda ieftina de a face reclama la blogul tau.
2. Legat de blogul tau, primul lucru care apare este o postare legata de adevaratul motiv pentru care sarbatorim Craciunul. Te rog sa-mi spui, unde scrie in Biblie data Craciunului?
3.Nicio dovada ca nu exista? http://bibviz.com/
4."sunt foarte multe argumente şi dovezi că există.". Mereu ziceti asta dar cand e vorba de dat exemple nu stiti, sau ziceti prostii pe moment.

| Kabuto79 a răspuns (pentru Miea):

Sa inteleg ca si tu ai muscato aia cu fiul? Insa papa o recunoscut ca isus e un mit. si ca e inexistent -.-
http://crestinismulexpus.blogspot.ro

| Miea a răspuns (pentru Kabuto79):

Am inteles care e problema ta happy Eu nu am muscat nimic, cred in Dumnezeu si atat. O fi recunoscut el Papa ceva, dar asta nu demonstreaza nimic, normal ca vor ca oamenii sa nu creada in Dumnezeu ci sa-i idolatrizeze pe ei. Lucrurile astea chiar nu ma intereseaza.

| Katyussha a răspuns:

"Satanist cu suflet bun". Am auzit-o si pe asta.Ce mai urmeaza? rolling on the floor)

| Kabuto79 a răspuns (pentru Katyussha):

IOi? CUM INDRAZNESTII? -.-. Tu nu sti nimica... NIMICCC dar vorbesti si judeci, da. tu ai un suflet foarte bun

| TheReaperIsHere a răspuns:

Daca ar exista Dumnezeu(ceea ce e imposibil) el ar fi un egoist pentru ca vrea ca toti sa credem in el,iar daca nu credem,in iad. Dupa religie, trebuie sa fi bun la suflet si sa il slujesti tot timpul pe dumnezeu ca sa ajungi in rai.Dar cine, calugarii homosexuali, preotii fatarnici, religiosii fanatici? Nu cred.