| ElenaRomann a întrebat:

Care credeti ca este calitatea sau virtutea cel mai greu de obtinut de catre un agnostic sau un ateu?

28 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Eu cred ca de dragul orgoliului, renunta la sinceritate si adevar. Sunt destui crestini care isi pun intrebari si cauta raspunsuri cu privire la evolutie, insa un ateu va refuza orice minune, chiar daca sunt sute de mii.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Filip23):

Si care sunt alea sute de mii de minuni?

| KhludCiprian a răspuns (pentru Filip23):

Nu erai tu cel ce facea atacuri la persoana? Cred ca asta ar fi prima minune ce trebuie sa fie pozitia crestina.

Vrei sa gasesti orice comportament aiurea in lumea crestina, intre care discriminarea femeilor si minoritatilro sexuale, nationalism feroce, abuz fizic al copiilor (ca o parte cheie, biblica din educatie), ignorarea stiintei, si faptul ca la final chiar daca ai crede, tot e rau, ca nu iti faci crucea pe dreapta, nu stiu de ce tu crezi ca miracolele celelalte ar mai avea putere.

Totusi, daca ar fi chiar miracolul ca Isus ar fi inviat din morti sau s-ar fi nascut din femeie virginia, cum ai putea sa concluzionezi cateva lucruri banale intre care:
- evolutia nu merge
- Isus era un zeu(!)
- trebuie slujit zeul crestinatatii
- si multe altele

Cu placere BBart pentru afirmatiile tale din trecut si raspunsul meu de acum!

| sublime89 a răspuns (pentru Filip23):

Nu ateii sunt cei care inchid ochii in fata dovezilor stiintifice, care ne arata adevarul, ci crestinii. Asa ca cine renunta la adevar de dragul orgoliului si a propriilor convingeri?
"Sunt destui crestini care cauta raspunsuri cu privire la evolutie". Si de ce nu le gasesc? Raspunsurile sunt disponibile pentru toata lumea.
"Un ateu va refuza orice minune, chiar daca sunt sute de mii". Si unde sunt aceste minuni, daca tot sunt de ordinul sutelor de mii? Ar trebui sa invie oameni la tot pasul, sa vedem ca apa se transforma in vin sub ochii nostri, sau flacari vorbitoare peste tot. De ce nu se intampla astfel de minuni acum de cand sunt camere de filmat si fotografiat? Nu este nicio filmare cu niciun miracol. Nu ti se pare putin cam ciudat?

| Filip23 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

De unde sa stii tu? citeste vietile sfintilor, si mai vechi si mai aproape de zilele noastre. poti incepe cu "noi minuni ale Sf Nicolae", daca chiar ai intentia.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Filip23):

Si asta ce o sa dovedeasca?

| Filip23 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Pe nesimtiti si mistocari i-am mai harsit oleaca. Si i-am mai chelfanit si pe cei care sunt pe religie doar pentru a ataca.

Nu te vaita, la varsta ta ai putea sa faci ceva util, in loc sa ma ajuti zilnic cu idei de care nu am nevoie.
intreaba, poate are nevoie de ele milan, wiliam, jorpalul, porumb rodica, danay, ema, costis, iuri...

| Filip23 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Deocamdata vezi despre ce e vorba.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Filip23):

Nu ma vait, doar ca la pomul laudat nu vin cu sacul!

Sfaturile unuia ca tine prind oricand bine, macar sa isi vada de lungul nasului si sa vada ca se poarta ipocrit, daca el unul (adica tu unul) nu vede, macar interlocutorii sa o faca!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Filip23):

Dar daca tu citesti Harry Potter, asta dovedeste ca magia exista?

| Filip23 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Daca pentru tine Sf Serafim de Sarov e pe acelasi plan cu Harry Potter, este fix problema ta. nu prea mai avem de ce sa continuam.

| Filip23 a răspuns (pentru KhludCiprian):

N-o mai fa atata pe-a fata mare violata.

Uiti ca intri de cateva ori pe zi pe rubica asta sa-ti desarti teoriile care nu intereseaza pe nimeni care e interesat de religie. pentru ca lovesc in religie.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Filip23):

Nu ma intelege gresit. Imi place SF-ul, dar nu-l iau in serios.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Filip23):

"Nu erai tu cel ce facea atacuri la persoana? Cred ca asta ar fi prima minune ce trebuie sa fie pozitia crestina." "... macar sa isi vada de lungul nasului si sa vada ca se poarta ipocrit"
(Q.E.D.)

Lasand atacul la persoana, ce e o caracteristica tipica a ta - Duhul Sfant te face sa te porti asa!? - am sa iti arat o alta slabiciune a ta ce sper ca nu e un atac la persoana dar e o neintelegere a ta:
- cu ce teorii vin care despart pe oamenii de religie? Cele mai multe intrebari (ce unele sunt grele de raspuns pentru credinciosi) sunt legate de pozitia tinuta si realitate. De exemplu daca un copil moare de foame, trebuie sa intreb in numele lui unde e Dumnezeu.
- spre deosebire de "neamul tau" din cate stiu, foarte rar un utilizator din lista ta de oameni cu care este de discutat din lumea credinciosilor, ar da funda sau ar aprecia un raspuns ce NU e teist

Deci jocurile tale de cuvinte arata cat de josnic esti cel putin in viata ta publica! Mergi tot asa, sigur rasplata ta va fi mare in ceruri, tot ce pot sa sper, ca daca asa sunt crestinii, mai bine merg in Iad ca acolo am sa gasesc oameni mai buni si mai interesanti!

| Filip23 a răspuns (pentru KhludCiprian):

@ "Mergi tot asa, sigur rasplata ta va fi mare in ceruri"

ai ajuns sa ma amentinti cu rasplata mea in ceruri? parca ziceai ca esti ateu. ziceai ca ai fost ortodox, baptist iar acum ateu.
foarte solida perspectiva. foarte mare stabilitatea ta. macar ai sanse ca maine sa fii altceva decat azi.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Filip23):

"ai ajuns sa ma amentinti cu rasplata mea in ceruri?"
Ai auzit de sarcasm? Daca nu ti-ai dat seama de asta, citeste propozitia pana la final! Si sa stii ca nu gasesti adevarul pana cand nu vezi ca adevarul e Monstrul de Spaghetti Zburator!

| Filip23 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Asta-i, esti sarcastic si pe urma te vaiti ca mireasa bruscata.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Filip23):

Multe aluzii sexuale in raspunsurile tale cu tipicul atac la persoana, deci: "Duhul Sfant te face sa te porti asa!? "

Poti sa raspunzi doar la aceasta intrebare, ce nu e sarcastica (daca nu ti-ai dat seama). Ti-am pus si alte intrebari ce nu-s sarcastice. Ti-au sarit cu vederea? Daca da, prefer sa imi schimb opinia ca persoana onesta, decat sa vad dovada ce imi falsifica credintele si sa fiu doar un caracter de doi bani (vechi) si sa atac acea persoana gratuit!

Deci, DS te face sa te porti asa? Sau poate Mos Craciun?

| Filip23 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Eu nu le fac aluzii sexuale userilor cu sexul presupus masculin.
Sunt si eu sarcastic, cum ai spus ca esti si tu.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Filip23):

"Deci, DS te face sa te porti asa? Sau poate Mos Craciun?"

| Filip23 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Te-ai blocat pe asta?

| KhludCiprian a răspuns (pentru Filip23):

Nu, dar e o placere cand prind un crestin ce se poarta ca tine sa vad cu ce ii justifica comportamentul!

| Mădă0611 a răspuns:

@baubaule, filosofia nu e stiinta, vorbele "marelui filosof" au aceeasi valoare ca vorbele lu' tanti baba Vanga pentru oamenii care isi folosesc creierul, restul s-a nascut degeaba.

| sublime89 a răspuns:

Nu exista nicio calitate sau virtute greu de obtinut pentru un ateu sau agnostic.

| KhludCiprian a răspuns:

Personal cred e ideea de a incerca sa includa emotiile persoanei ce spune un argument. Adica multi atei cauta o pozitie rationala, si cateodata nu isi dau seama cand ataca de exemplu pupatul icoanelor ca fiind neigienic (ce chiar este asa), nu se pun in a vedea sentimentele investite de acea persoana atunci cand pupa icoanele.

Asta cred ca ii face pe multi crestini sa se vada atacati (desi in multe cazuri ateii nu il vad ca un atac).

Alt lucru dpdv crestin cred, e ca sunt modele morale (in special cel utilitarian) ce anumiti crestini in special nu le vad ca rezolva pozitii ce ei le tin. De genul: castigatoarea Eurovisionului a fost laudata in special de ateii de pe TPU ca homofobia e o pozitie in cel mai rau caz neutra (daca nu chiar complet negativa) pe o pozitie atee. Desi nu cred ca ateii trebuie sa isi schimbe pozitia in a integra minoritatile (sexuale in acest caz), cateodata motivatia trebuie prezentata intr-un dialog mai deschis intre care sa se reflecte fie pozitia umanista, seculara, utilitariana, etc. ce aduc la includerea altor grupe de persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desavarsirea.nu o pot obtine.fiindca s-au nascut degeaba.tot un fizolof spunea asta.eu doar subscriu.

| RisenLight a răspuns:

Cel mai grea de obtinut virtute indiferent ca e vorba de atei sau alte culte e smerenia. Daca un om poseda din plin virtutea asta, acela a ajuns la deplinatatea vietii.

| Sheriarty a răspuns:

Simtul umorului z.z prea ne lipseste.